Gündem Haberleri

  Anavatan'dan, oğlundan, Türk cumhuriyetlerinden ve dergahtan toprak geldi

  Hürriyet Planet
  17.01.2012 - 09:54 | Son Güncelleme:

  Son yolculuğuna uğurlanan KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın naaşı defnedildi. Denktaş'ın kabrine, Türkiye'den, oğlu Raif Denktaş'ın mezarından, Türk Cumhuriyetlerinden ve Rum kesimindeki Hala Sultan Tekkesi'nden toprak getirildi.

  Askerlerin omuzlarında top arabasına konulan Denktaş'ın cenazesi Lefkoşa'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan Selimiye Camii’ne taşındı. Cenaze arabasına eşlik eden binlerce kişi Denktaş'ı alkışlarla uğurladı. Denktaş'ın cenazesinin taşındığı sırada Lefkoşa semalarında beliren gökkuşağı törende duygusal anların yaşanmasına neden oldu.

  Denktaş'ın naaşının Selimiye Camii'ne götürüldüğü yol üzerinde duvara, üzerinde “Şehit abime, babama, dedeme selam söyle başkanım” ve “Sevemez hiç kimse seni benim sevdiğim kadar” yazılı dövizler dikkati çekti. Yol boyunca Denktaş'ın naaşı üzerine zaman zaman karanfil de atıldı.

  DENKTAŞ'IN NAAŞI BÖYLE TOPRAĞA VERİLDİ / WEB TV

  KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı'nın naaşı, Selimiye Camii’nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Girne Kapısı'na götürüldü. Denktaş'ın cenazesi, burada yapılan törenden sonra defnedilmek üzere Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) anıtının bulunduğu Cumhuriyet Parkı’na taşındı.

  "Toros" kod adlı Denktaş, 1957’de Rum EOKA örgütüne karşı kurulan TMT’nin liderliğini, Türkiye’deki Özel Harp Dairesi tarafından görevlendirilen “Bozkurt” kod adlı Albay Rıza Vuruşkan ile birlikte yürütüyordu. Denktaş böylece, ettiği "gizlilik yeminini" de TMT anıtının altına götürmüş oldu

  DÖRT AYRI YERDEN TOPRAK GETİRİLDİ

  Denktaş'ın naaşının defnedildiği mezara, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve diğer yetkililerce kürekle toprak atıldı.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Denktaş'ın mezarına, 1985 yılında trafik kazasında kaybettiği oğlu Raif Denktaş ile Türkiye'nin değişik yerlerinden, Türk Cumhuriyetlerinden ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin Larnaka kentinde bulunan Hala Sultan Tekkesi'nden getirilen toprak kondu. Oğlu Raif Denktaş'ın mezarından getirilen toprağı, Raif'in oğlu, Denktaş'ın ilk torunu olan diplomat Rauf Denktaş mezara koydu.

  DENKTAŞ'A SON VEDA / WEB TV

  LEFKOŞA SEMALARINDA TÜYLERİ DİKEN DİKEN EDEN GÖRÜNTÜ / WEB TV

  GÖKKUŞAĞININ ALTINDAN GEÇTİ / FOTO GALERİ

  ÇEŞİTLİ İLLERDE GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINDI / FOTO GALERİ/images/100/0x0/55eab911f018fbb8f8929288

  ANKARA LEFKOŞA'DAYDI

  Cenaze törenine Denktaş'ın ailesi ile KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan İrsen Küçük ve yetkililer, Türkiye'den de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Avrupa Birliği Bakanı ve  Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı Mevlüt  Çavuşoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile CHP eski genel başkanları Deniz Baykal, Hikmet Çetin ve Altan Öymen katıldı.

  Lefkoşa’daki törene, ayrıca yüzlerce yetkili ile Rahşan Ecevit'in de aralarında bulunduğu çok sayıda isim katıldı.

  TOP ARABASINI ASKERLER ÇEKTİ / WEB TV

  DENKTAŞ'IN CENAZESİ SELİMİYE CAMİİ'NDE / WEB TV

  TÖRENDEN GÖRÜNTÜLER / WEB TV/images/100/0x0/55eab911f018fbb8f892928a

  GÜL'DEN AYDIN DENKTAŞ'A TESELLİ

  Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki tören sırasında Rauf Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş'a başsağlığı dileklerini iletti ve açılan taziye defterini imzaladı.

  Aydın Denktaş, Cumhurbaşkanı Gül'ün omzuna yaslanarak ağlarken, Gül de Aydın Denktaş'ı kucaklayarak teselli etti. 

  TBMM Başkanı Çiçek ve Başbakan Erdoğan ile el sıkışan Aydın Denktaş, Onur Öymen'le konuşurken gözyaşlarına boğuldu.

  "HASTANEYİ İNLETTİ"

  "Onun için şimdi bir dinlenme oldu" diyen Aydın Denktaş, şu ifadeleri kullandı: "Hayatı boyunca zaten yoruldu, yoruldu, yoruldu. Nihayet yataklara düştü, gene mücadele etti, aklı fikri Kıbrıs, Kıbrıs... 'Hristofyas' diye bağırdığında yer gök inledi hastanede..."

  Bu arada Gül ve Erdoğan, defin törenine katılmadan Türkiye'ye döndü.

  DENKTAŞ'I ONBİNLER UĞURLADI / WEB TV

  CHP ÖZEL UÇAK KALDIRDI

  CHP heyeti Lefkoşa’ya özel uçakla gitti. Kılıçdaroğlu’nun başkanlığındaki heyette Baykal, Öymen ve Çetin ile bazı partililer de yer aldı.

  Cenaze töreni nedeniyle Lefkoşa’da ve tören güzergahlarında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Lefkoşa’da yas nedeniyle kapatılan işyerlerine ve caddelere Denktaş’ın posterleri asıldı./images/100/0x0/55eab911f018fbb8f892928c

  Denktaş'ın cenazesi dün Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi'nde düzenlenen törenin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na getirilmişti. 

  Denktaş'ın vefatının ardından ilan edilen yas nedeniyle, resmi kurum ve kuruluşlarla, tüm resmi ve özel okullar bugün kapalı. KKTC'de Cuma gününe kadar yas ilan edilmişti. Bu süre zarfında bayraklar da yarıda kalacak.

  TÜRKİYE'DEKİ CAMİLERDE SALA VERİLDİ

  Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Müşavirliği'nden alınan bilgiye göre, başkanlıkca, Denktaş'ın son yolculuğu öncesinde mütfülüklere talimat gönderildi.  Talimata göre, yurttaki tüm camilerde KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı için öğle  namazından önce sala verildi.

  13 Ocak Cuma günü hayata gözlerini yuman Rauf Denktaş, bugün düzenlenen törenin ardından KKTC'de defnediliyor. Denktaş'ın vefatı sonrasında, hem KKTC'de, hem de Türkiye'de bayraklar da yarıya indirilmişti.

  KIBRISLI TÜRKLERİN DAVASINA ADANMIŞ BİR ÖMÜR

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı