Ege Haberleri

EGE

  ANAVATAN’da kafalar karIŞIK

  Onur ÇAKIR (DHA)
  25.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANAVATAN Partisi 6’ncı Olağan Büyük Kongersi öncesi İzmir’deki delegeler kimi destekleyeceğine karar veremedi. 3 aday genel başkanlık için kolları sıvadı.

  ANAVATAN Partisi 6’ncı Büyük Olağan Kongresi 25-26 Ekim tarihlerinde Ankara’da yapılacak. ANAVATAN Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu’nun kongrede aday olmayacağını açıklamasından sonra 8’inci Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal, Genel Başkan Yardımcıları Salih Uzun ve Murat Akdeniz genel başkanlık için kolları sıvadı.

  Uzun önde görünüyor

  Partililerin "Kongrede tek aday çıksın" çağrılarına kulak asmayan genel başkan adayları kongrede seçilebilmek için kıyasıya bir mücadeleye girecek. Mumcu’nun kongrede genel başkan adaylarından Salih Uzun’u destekleyen açıklamalarda bulunması Uzun’u diğer adaylardan bir adım ileri götürdü. İzmir’den oy kullanacak 51 delege ise kongrede kimi destekleyeceğine henüz karar vermedi. ANAVATAN Partisi İzmir İl Başkanı Süleyman Şamlı, yönetim kurulu toplantısında Uzun’u destekleme kararı aldıklarını söyledi. 51 delegeden en az 35’inin Uzun’a oy atacağını öne Süren Şamlı, Uzun’un gençlik kollarından geldiğini ve partinin zor dönemlerinde aktif görevlerde yer aldığını ifade etti. Ege Bölgesi’nde yer alan Manisa, Aydın, Denizli, Burdur, Uşak illerindemi delegelerin ağırlık olarak Uzun’u destekleyeceğini ileri süren Şamlı, "Cumartesi günü genel başkanımızı seçeceğiz. Pazar günü ise Merkez Karar Kurulu (MKK) ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri seçilecek. Uzun, kongreyi kazanacaktır" dedi. ANAVATAN Partisi MKK üyesi Yunus Yunusoğlu da büyük kongrede Uzun’u destekleyeceklerini belirtti. Yunusoğlu, "Uzun, bu partinin tozunu yutmuş bir isim. Kongrede adayları teke indirelim çağrısa tek cevap veren o oldu" diye konuştu.

  Divan başkanlığı

  İzmir’deki Özal ekibinin ise kafası karışık. Özal’ın ekibinde yer alan ANAVATAN Partisi İzmir İl eski Başkanı Süral Yahşi, delegelerin kafasının karışık olduğunu söyledi. Her üç adaya da İzmir’de oy çıkacağını vurgulayan Yahşi, "Ankara’ya gittiğimizde kime destek vereceğimize karar vereceğiz. Özal beni arayarak kongrede Divan Başkanı olmamı önerdi. Fakat bu öneriyi nezaket kuralları içerisinde reddettim. Çünük bu partinin bur çok bakanı var. Onların görev alması daha uygun olacaktır" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı