Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Anavatan: Başörtüsü yasağı demokrasi ayıbıdır

  ANKA
  07 Ekim 2007 - 15:26Son Güncelleme : 07 Ekim 2007 - 15:26

  Anavatan Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Ebru Kurban Yaldız, Türkiye'de insanlara "kamusal alan" dayatması yapılmasının, "öz yurdunda garip" muamelesi yapmakla eşanlamlı olduğunu belirterek, başörtü yasağının bir demokrasi ayıbı olduğunu savundu.

  Yaldız, yaptığı yazılı açıklamada, başı açık ve kapalı kız öğrencilerin eğitimde aynı çatıyı paylaşmalarının hiçbir mahsuru olmayacağını söyledi. Gelişen medeni dünyada bu tür dayatmaların ve yasakların artık demokrasi adına kalkması gerektiğini vurgulayan Yaldız, "Yaşanan bilgi çağında giyimleri yüzünden eğer eğitimleri engellenen insanlarımız var ise, bu da ülkemizde ki demokrasi ayıbından başka bir şey değildir" dedi.

  Kamusal alan dayatmasını kesinlikle kabullenemediğini dile getiren Yaldız, şunları söyledi:

  "Bu ülkenin her karış toprağı bütün insanlarımızın girip-çıkabileceği vatanıdır. Milletin giremeyeceği hiçbir yer olmamalıdır. Giyimi yüzünden eğitimi engellenen kızlarımızın aynı zamanda kültürlü birer anne olmaları da engellenmektedir. Birileri başörtüsünü zorla siyasi simge haline getirip, oy avcılığının yanı sıra milleti bölme peşindeler. Başörtülü kızlarımız eğitimlerini görsünler ama kamuda göre aldıklarında bazı prensipler konulsun."

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı