Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Anasını satayım... İstemezük diyorlar

  Sefa ÖZKAYA / İSTANBUL
  06.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.02.2006 - 01:04

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün İstanbul’da partisinin ilçe teşkilatlarının kongrelerine katıldı. AKP Zeytinburnu İlçe Teşkilatı’nın Zeytinburnu Kapalı Spor Salonu’ndaki 2. Olağan Kongresi’ne katılan Erdoğan, İmam Hatip Okulları’yla ilgili açıklamalarında, şunları söyledi: "Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde yüzde 70’i meslek lisesi mezunu. Bizde ise meslek lisesine geçiş yok. Geçit de yok. Bizde yüzde 30 meslek lisesi, yüzde 3’ü imamhatip. Büyütüyorlar ya hani. Sanki hepsi imamhatip anasını satayım. Etmeyin ya. Türkiye’de kendine ait bir güç var ve bunlara ’istemezük’ diyorlar. Nereye kadar, bu ülke er geç bu konuda kararını verecek."

  Marmara İlahiyat Fakültesi’ne sadece 40 öğrenci alındığını, Eskişehir İlahiyat’a hiç öğrenci alınmadığını belirten Erdoğan, "Bu kadar kin olur mu? Millete rağmen o kurumların başında durulmaz. İllegalite her zaman her yerde terör estirir, onun için legalitenin önünü açalım" diye konuştu.

  KİN VE NEFRET UYARISI

  Partisinin Büyükçekmece İlçe Teşkilatı’nın 2. Olağan Kongresi’ne de konuşan Başbakan şunları söyledi: "Bizim lügatımızda asla düşmanlık, kin, nefret üzerine siyaset yoktur. Siyaset, kin ve nefret kabul etmez. Şunu da söyleyeyim; bizim lügatımızda muhalefetin tanımı, bunların muhalefet anlayışı gibi değildir. Muhalefetin tanımı, siyaha beyaz demek değildir. Bir ülke insanlarının konulardaki farklı görüşleri muhalefeti oluşturur. Vatandaş da seçicilik yapar. Bugünkü muhalefet anlayışı bu değil. Bunlar 2 kere 2’ye 4 değil, 5 diyorlar. Bunlar matematiği, hakikati, gerçeği zorluyorlar. İşte burayı çözmek lazım."

  Çiçekli karşılama


  Büyükçekmece İlçe Teşkilatı’nın 2’nci Olağan Genel Kurulu’na katılan Başbakan Erdoğan mehter takımıyla karşılandı. AKP’liler, başbakanı salona girişi sırasında çiçeklerle karşıladı.

  700 bin çocuk okuyamıyor

  Erdoğan
  Zeytinburnu’ndaki konuşmasında 2002 öncesi Türkiye’nin yolsuzluklar ülkesi olduğunu söyleyerek, "Yolsuzlukları, mücadele ile ortadan kaldırdık. Şimdi yoksullara el atma zamanı. Türkiye’de yoksulluk nedeniyle 700 bin çocuk okuyamıyor. Anneler babalar, utanmasın. Biz onlara kol kanat gereceğiz, okuyamayan çocuk kalmayacak" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı