Gündem Haberleri

  Anasını bile siyaset malzemesi yaptı

  Şükrü KÜÇÜKŞAHİN
  03.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adıyaman ve Osmaniye mitingine giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’a yüklendi, “Kendi annesini bile siyasete mal etti, malzeme yaptı. Aklımın ucundan dahi geçmedi. İnsanın annesine saygısı olur” dedi.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kendi annesini dahi siyaset malzemesi yaptığını belirterek, “Başbakan ve medyası benim söylemediğim sözleri kullanıp duruyorlar. Kendi annesini bile siyasete mal etti, malzeme yaptı. Aklımın ucundan dahi geçmedi. Yani anlayamıyorum. İnsanın annesine saygısı olur” dedi. Partisince Adıyaman ve Osmaniye mitingine giderken uçakta Hürriyet, Cumhuriyet, Güneş Gazetesi temsilcilerinin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:
  Kasetler zavallılıktan
  “Siyasete maalesef bel altı vuruluyor. Recep Bey bel altı vurmayı seviyor. Politikayı onun üzerine kuruyor, çünkü başka birşey bilmiyor. Kaset ayıbı hükümetindir. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) süratle müdahale etmeli. Eğer burası bir hukuk devletiyse böyle olmalı. Ama nerde hukuk, aksine çıkıp meydanlarda kullanıyorsun. Bunlar yasa da çıkaracaklardı. Yandaş medya sabah akşam kullansın diye. Teklifleri kadük oldu ama iradeleri bu. Benim gelişimi konuşuyor. Benim gelişimi Başbakan da, herkes de biliyor. Ama benim gelişim ve politikalarımdan rahatsız. Onun için geçmişi eleştiriyor. Bu da onun zavalılığından.
  Üçüncü yol tuttu
  Başbakanın ‘Kürt sorunu yoktur’ sözlerine güvenmemeli. Şimdi yeni modası eski sözlerinin aksini söylemesi. Batıya, MHP tabanına böyle milliyetçi söylemle seslenerek oy alabilir miyim diyor? Doğu’da ise din eksenli söylemle oy alacağını düşünüyor. Sivas’ın ötesine geçememe söylemi sorunludur. Eğer gidilemiyorsa sorumlusu Başbakan olur. Bakın biz artık Türkiye’nin her tarafında propaganda yapıyoruz. Otobüslerimiz Batman’da, Diyarbakır’da geziyor. Her kentte propaganda yapabiliyorsak bu çok önemli. Her yerde olan bir CHP, ülkenin birliği, bütünlüğü için çok önemli. Bakın inanarak söylüyorum üçüncü yol politikamız tutmuştur. Din, etnisite eksenli siyaset yapmama anlayışı halk bilinçlendikçe daha çok güçlenecek ve kabul görecek. 
  Politikaları ikiyüzlü
  AKP bölgede ikiyüzlü politika yapıyor biz de bunu anlatıyoruz. Faili meçhulleri araştırmayı, kayıplar komisyonunu, yüzde 10 barajı kaldırmayı kim reddediyor, AKP. Böylece milli irade kavramını sadece istismar ettiklerini gösterdik. Doğu, Güneydoğu sorunu vardır. Kürt sorunu da bunun parçasıdır. Etnisite ekonomi, sosyal kaynaklı sorunlar var. Tümünü eş zamanlı ele alıp çözmeli. AKP ise ikili oynuyor. Sahnede başka, gerisinde başka.
  Cin Ali’den vahim
  Başbakan yine ‘YGS’de kopya yok’ diyor. Kopya yoksa şifre niye var? Bu perdenin bir yanı, diğer yanı gençleri çatıştırarak sonuç almak mümkün değil. Başbakanın zihninde böyle bir çatışma yer etmişse milletine çocuklarına ihanet etmiştir. Başbakanın görevi, milletin çocuklarını kaynaştırmaktır. Geçmişte Türkiye’de neler oldu biliyoruz. Binlerce genci kaybettik. Başbakan şimdi aynı noktaya geliyor. O gençlerin protesto hakkı var. Taşkınlık varsa polis müdahale eder. Siz o gençlere karşı öbür gençleri çıkaramazsınız. Çatışmayı nasıl örnek gösterirsiniz? Liseli öğrencinin karşısına militan AKP’liyi çıkarmak, ancak faşist yönetimlerde olur. Bakın sehven dediler sonra şifreyi kabul ettiler. Ama aynı adam yerinde duruyor. 1 mayıs mitinglerinde Cin Ali esprisi yapılıyor. Ama Cin Ali’den daha vahim bir durum var.”
  Allah ıslah etsin
  Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın, 1999’daki DSP’den aday adaylığına gönderme yaparak, “Ecevit aday göstermedi” sözlerine de yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, “Son derece doğal bir davranıştı. Başbakan bunu yeni mi keşfetmiş? Görünen o ki Sayın Başbakan yeni bir şey bulamadığı için umudunu eski defterleri karıştırmaya bağlamış. Allah ıslah etsin” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı