Gündem Haberleri

  ANAP'tan Sezer'e ağır eleştiri

  Hürriyet Haber
  12.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANAP Bursa Milletvetkili Turhan Tayan, Cumhurbaşkanı'nın görev süresi ile ilgili Anayasa değişikliğinin mutlaka yapılması gerektiğini savunarak, ''Cumhurbaşkanı yetkililerinin fazlalığından şikayet ederken, elindeki yetkileri katı ve uzlaşmaz üslupla kullanmasını anlamakta güçlük çekiyoruz'' dedi.

  ANAP Grubu'nun, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Sayıştay ve Anayasa Mahkemesi Başkanlığı bütçesi üzerinde görüşlerini dile getiren Tayan, Türkiye'nin 21. Yüzyıl'ı, ''20. Yüzyı'ldan yaşadığı krizlerle'' yaşamaması gerektiğini kaydetti.

  Cumhurbaşkanı'nın görev süresinin 5 yıla indirilmesi ve ikinci kezseçilmesini mümkün kılacak Anayasa değişikliğinin mutlaka yapılması gereğini savunan Tayan, Türkiye'nin her Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşadığı krizlerin artık geçmişte bırakmasını istedi.

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de ''yetkilerinin fazlalığından'' şikayet ettiğini belirten Tayan, şöyle devam etti:

  ''Anayasa değişiklikleri, ülkeye sağlayacağı demokratik açılımlar nedeniyle önemlidir. Cumhurbaşkanı'nın, hükümet ve bağlı kurumlarla ilişkilerdeki kapalılığı dikkat çekicidir. Ülkenin hayati öneme haiz ekonomik ve mali kararnamelerinin onaylanmasının kriz haline dönüşümü, endişe vericidir. Sayın Cumhurbaşkanı'nın, görev ve yetkililerinin fazlalığından şikayet ederken, seçildikten sonra elindeki yetkileri katı ve uzlaşmaz üslupla kullanmasını anlamakta güçlük çekiyoruz.''

  Yüksek Mahkeme'deki idari yargı kökenli hakimlerin fazlalığına işaret eden Tayan, ''Anayasa Mahkemesi kararlarında üyelerin görüş farklılığı, ideoloik bloklaşma endişelerini dikkatle izliyoruz. Bu duruma dikkat edilmeli'' dedi.

  Clinton'un tarzı Meclis'i gerdi

  Genel Kurul'da DYP Grubu'nun görüşlerini aktaran Hatay Milletvekili Mehmet Dönen'in konuşması ise tartışmalara yol açtı. Milletin vekillerine güvenmediğini savunan Dönen, ABD Başkanı Clinton'un kendisini protesto eden göstericileri birkaç yüz metre uzaktan görebildiğini söylemesi üzerine, Genel Kurul'da kısa süreli tartışma çıktı.

  ANAP Grup Başkanvekili İbrahim Yaşar Dedelek'in, ''Türkiye'de de 1500 polis yürüyor'' demesine tepki gösteren Dönen, ''Ülkeyi bu hale getiren sizin bu zihniyetiniz. Burası sokak kahvesi değil, el sallayarak konuşamazsınız. Diyeceklerinizi kürsüye gelip söylersiniz''dedi. Dönen'e, MHP ve DSP sıralarından da laf attılar. Dönen, konuşmasını, ''Ya değişim ya değişim... Değişirsek, dünyanın en büyükleri arasına gireriz. Statükoyu savunanlar yol alamaz'' diyerek tamamladı.

  MGK tavsiyeleri kanunlaşıyor

  FP Adıyaman Milletvekili Mahmut Göksu, kişisel görüşlerini açıklarken, MGK'nin durumunun, AB süreci içinde yeniden sorgulandığını ifade eden Göksu, "Milli Güvenlik Kurulu'nun milli iradesinin neresinde olduğu ortaya konmalı. Tavsiyeleri, birer birer kanunlaştırılıyor'' diye konuştu.

  Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Sayıştay ve Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'nın bütçeleri, TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerin ardından benimsendi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı