Gündem Haberleri

  ANAP'tan AKP ve CHP'ye 'görgüsüz' nitelemesi

  ANKARA (A.A)
  24.10.2005 - 12:57 | Son Güncelleme:

  Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Sarıbaş, partisinin Anayasa gereği bütün yasama faaliyetlerine katılması gerekirken, çalışacağı bir mekanının bile bulunmadığını söyledi. Sarıbaş, “bunun adı düpedüz görgüsüzlüktür. ANAVATAN'ı yok farz eden Meclis yönetimi, artık aklını başına almak zorundadır” dedi.

  Sarıbaş, Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, ANAVATAN'a düşmesi gerektiğini öne sürdüğü bir adet TBMM Başkanvekilliği'nin, AKP  ve CHP'nin ortak önerisiyle İçtüzüğünün 11. maddesine aykırı olarak “gasp” edildiğini savundu.

  Muhalefetin sesini kesmeye yönelik bu tür hareketlerin kimseye fayda sağlamayacağını ifade eden Sarıbaş, Anayasanın 95. maddesine göre, her siyasi parti grubunun bütün yasama faaliyetlerine katılması gerektiğini, aksi taktirde bu faaliyetlerin anayasal zeminde yapılmış olmayacağını ileri sürdü.

  Sarıbaş, AKP'nin Anayasa'nın bütçeyle ilgili 5 maddesinde değişiklik öngören teklifinin geçen hafta Anayasa Komisyonu'nda ele alındığını, ancak kendilerine herhangi bir çağrı yapılmadığını belirterek, komisyonun bu faaliyetinin Anayasa'ya aykırı olduğunu iddia etti. Sarıbaş, teklifin, TBMM Genel Kurulu gündemine alınarak, Anayasa aykırı sürecin devam ettirildiğini savundu.

  “ANAVATAN'ı yok farz eden Meclis yönetimi, artık aklını başına almak zorundadır” diyen Sarıbaş, söyle devam etti:

  “Meclis yönetimi, bir çalışma mekanı dahi tahsis etmemiştir. Anatavan Partisi'nin Anayasa gereği bütün çalışma faaliyetlerine katılması gerekirken, çalışacağı bir mekanı olmayan bir parti konumundadır. Bunun adı düpedüz görgüsüzlüktür.”

  “HAZMETMELİ VE ALIŞMALILAR”

  ANAVATAN Genel Başkan Yardımcısı Sarıbaş, Meclis'in, 1980 öncesinde Cumhuriyet Senatosu ve Millet Meclisi olarak iki grup halinde çalıştığını, halkla ilişkiler binası olmadığı o dönemde dahi çalışma mekanı konusunda sıkıntı yaşanmadığını öne sürdü. Meclis yönetiminin yaklaşımını, “tilkinin av paylaşması mizanseniyle eş değerdir” şeklinde niteleyen Sarıbaş, “Artık hazmetmelerini ve alışmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.
  Danışma Kurulu kararları ile parti gruplarının önerilerini sokakta memurlardan öğrendiğini öne süren Sarıbaş, meclis çalışmalarında, ”seyyar çalışma” yöntemi sergilendiğini, “bir becerisizlik ve görgüsüzlük” söz konusu olduğunu ileri sürdü.

  VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ

  Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın tutuklanmasını da değerlendiren Sarıbaş, İstanbul'da “Ermeni Konferansı”nın durdurulmasına ilişkin verilen mahkeme kararını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eleştirdiğini, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in “bu kararın delinmesi için yol gösterdiğini” öne sürdü. Sarıbaş, şöyle konuştu:

  “Ne olduysa, gerek Başbakan gerekse Adalet Bakanı, bugün hukukun tek savunucusu oldular. Hukukun üstünlüğü ve yargı kararının tartışılmazlığı konusunda birleştiler. İstanbul mahkemesi karar verdiğinde de, (yargı kararıdır, herkesin saygı göstermesi gerekir) demelerini gönül isterdi. Onu demeyenlerin, bugün başkaları aleyhine verilen kararların savunucusu noktasında görünmeleri hiç inandırıcı olmamaktadır. Van'da bir trajedi yaşanmaktadır.”
  Cumhuriyet Savcısı'nın 6 ay önce başlayan soruşturmada, “hala delilleri toplayamadım” demesinin, “görevini tam olarak yapmadığının ikrarı anlamına geldiğini” savunan Sarıbaş, “ihaleye fesat karıştırma” suçundan Yüce Divan'dakiler dahil, hiçbir sanığın tutuklanmadığını kaydetti. Sarıbaş, “Soruşturma başlayalı 6 ay olmuştur. Hala (delilleri toplayamadım, kaçma ihtimali var) iddiasıyla istenilen tutuklama, düşündürücüdür, derin izler taşımaktadır” diye konuştu.

  Sarıbaş, olayı, YÖK-Hükümet tartışması haline getirmenin kimseye fayda getirmeyeceğini ifade ederek, herkesin görevini yapması gerektiğini söyledi. Bir soru üzerine, yer tahsisi konusunda Meclis Başkanlığı'ndan kendilerine gelmiş bir yazı bulunmadığını söyleyen Sarıbaş, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın anayasal görevini 10 gündür yapmadığını ileri sürdü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı