Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ANAP'lı kadına göre TSK'nın rengi gri

  Hürriyet Haber
  04 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 04 Aralık 2000 - 00:01


  ANAP'lı kadınlara göre kırmızı iştah açarken, mavi kanın akışını yavaşlatıyor, gri ise "ciddiyet"i temsil ediyor. ANAP'lı kadınların aklına gri denilince, Türk Silahlı Kuvvetleri geliyor.

  ANAP Kadın Kolları Genel Başkanlığı'nın internet sitesinde, "Renklerin Dili" başlıklı hazırlanan sayfada ANAP'lı kadınlar renklerin kendilerinde neleri çağrıştırdığına yer verdiler.

  Buna göre; kırmızı "iştah" açıyor. ANAP'lı kadınlar bu düşüncelerine örnek olarak dünyadaki gıda firmalarının hepsinin logosunun kırmızı olmasını gösteriyor.

  Yeşil, "vejeteryanlığı" temsil ediyor ve ANAP'lı kadınlara "güven" veriyor. Buna örnek olarak ise bankaların logolarında bu renge başvurmaları örnek gösterildi.

  "Gücü ve tutkuyu" temsil ettiği vurgulanan siyah, ANAP'lı kadınlara göre "hırsın" da bir ifadesi. Siyahın temsil ettiği özelliklere örnek olarak da genelde siyah olan makam araçları gösterildi.

  Mavinin "kanın akışını yavaşlattığı", lacivertin "sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği" ifade ettiği kaydedildi.

  Yeşil ve mavi "sağlamlığın ifadesi" olarak dile getirilirken, portakal renginin ise dikkat çektiği ve "kalabalık" gösterdiği vurgulandı.

  Diplomasinin rengi

  "Diplomatik ve ağır bir renk" olarak tanımlanan grinin ise hareketsizliği, yavaşlığı ve ciddiyeti temsil ettiği kaydedilirken örnek olarak ise Silahlı Kuvvetler verildi.

  Ayrıca; beyazın "istikrarı, devamsızlığı, temizliği", pembenin "uzlaştırıcılığı" çağrıştırdığı belirtilirken, kahverengi ise "yavaş hareket ve durağanlık" ifadeleriyle anlatıldı. Bu nedenle müşterilerin hızlı yemek yemeleri arzulanan fast foodlarda kahverengiye yerverilmediği dikkat çekildi.

  Sarı "dikkat çekicilik" ifadeleriyle tanımlanırken, bu renge örnek olarak ticari taksiler verildi. Bronzun ise "negatif bir etki" yaptığı tepki almaya yaradığı belirtilerek, içki reklamlarının genelde bu rengi barındırdığı belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı