Ege Haberleri

EGE

  ANAP’ta yenilenme istifaları alındı

  Hürriyet Haber
  12.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANAVATAN Partisi İzmir İl Örgütü'nün yeniden yapılanması için başlatılan operasyon sürüyor. Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sühan Özkan'ın İzmirli 5 milletvekilinin de katıldığı toplantıda, 28 ilçe başkanından istenen istifalar verilmeye başlandı. Pazartasi günü toplanacak Başkanlık Divanı'nda yeni yönetimlerinin onaylanması bekleniyor.

  İl Merkezi'nde toplantı yapan Sühan Özkan, yeni yönetimlerin belirlenmesinde teşkilat, milletvekilleri ve belediye başkanlarının etkili olacağını söyledi. Milletvekili hegemonyasını reddeden Özkan, ‘‘Milletvekilleri ilçe bazında tavsiye ve telkinde bulunamaz. Ancak, kanaatleri oldukları kişilerle ilgili öneri yapabilirler'' dedi.

  Yılmaz onaylayacak

  İl yönetimi istifalarının aylar önceden alındığını, yeniden yapılanma süreci beklenerek işleme konmadığını vurgulayan Özkan, verdiği raporda teşkilatla ilgili olumsuzluk saptamadığını söyledi. İl Başkanı Tahsin Toygar için kesin kararı Genel Başkanı Yılmaz'ın vereceğini söyleyen Özkan, çetecilik suçuyla yargılanan Konak İlçe eski başkanı Nurallah Sağır'ın aklanmasını umut ettiğini bildirdi.

  BU arada ilçe başkanlarının istifalarının istendiği Efes Oteli'ndeki toplantıda, İzmir milletvekili Süha Tanık'ın, Sağır depremi sonrası Konak ilçe yönetiminin tamamının görevden alınmasının doğru olmadığını, yeni yönetimde yer almaları gerektiğini söylediği öğrenildi. Işın Çelebi'nin ise Karşıyaka’da hakkında iddialar bulunan İlçe Başkanı İbrahim Sayan'ı koruyan bir konuşma yaptığı bildirildi.

  Oral: Haksızlık yapıyorlar

  İLÇE belediyelerin Maliye Bakanlığı'nın hibe yardımından ANAP'lı olmayan başkanların yararlanamadığı yolundaki açıklamasına Bakan Oral tepki gösterdi. ‘‘İzmir konusundaki hassas iyetim ortadayken, bu yakıştırmalarla haksızlık yapıyorlar'' dedi.

  ORAL, Maliye Bakanlığı'nın bu amaçla kullanılan sınırlı ödeneğinin Türkiye'deki 15 büyükşehirin metropol olmayan ve nüfusu 50 binin altında bulunan belediyelere büyüklüklerine göre paylaştırıldığını belirtti. Bakan ‘‘Bu koşullara uymayan belediyelere üç yıldır aktarma olmamıştır. Koşulları tutup yardım yapılanlarda da partizanlık sözkonusu değildir'' diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı