Ege Haberleri

EGE

  ANAP’ta deprem

  Hürriyet Haber
  18 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 18 Mayıs 2000 - 00:01

  AYDIN ANAP, son günlerde Devlet Bakanı Yüksel Yalova ve Belediye Başkanı Hüseyin Aksu arasındaki soğuk savaşla sarsıldı. Merkez İlçe Yönetim Kurulu, Yılmazköy'de MTA'nın Efe-1 jeotermal kuyusunun açılış töreninde Yalova ile tartışıp, protokol ve halkın önünde ‘‘Ağzını topla’’ diyen Aksu'nun, partiden ihracını istedi. Karar il yönetimine gönderildi.

  İL yönetim kurulu Aksu'nun ihraç isteminin Merkez Karar Yürütme Kurulu'na sevkedilmesini kararlaştırdı, Aksu'nun kınandığı bildirildi. Aydın ilçe yönetimkleri de genel merkeze Aksu'yu kınama mesauları faksladı.

  Yalova'ya şok

  ASTİS Küçük Sanayi İhtisas Siteleri Toplu İşyeri Kooperatifi üyeleri imzasıyla hazırlanan mektup da ortaklara elden imza karşılığı dağıtıldı. Bazı üyeler tepki gösterip almadı. ‘‘ASTİS'in paralarına elkoyan Yüksel Yalova'nın hálá nasıl bakanlık yaptığı’’ sorulan mektup, Aydınspor yöneticileriyle kentin ileri gelenlerine de fakslandı.

  İDDİAYA göre, mektubun yazılmasına, başkanlığını Aksu'nun yaptığı ASTİS Yönetim Kurulu'nda şifahen karar verildi. Mektubun elden teslimi sırasında alınacak imzalarla Yalova aleyhinde kampanya açılması planlandı. ASTİS 2. Başkanı Hasan Yimez, iddiayı reddetti, ‘‘Bu olay cumartesi ortaya çıktı. Kimin dağıttığını tesbit edemedik. Benim dükkanıma da bırakılmış’’ dedi.

  Olay mektup

  YALOVA'yı hedef alan mektupta şu ifadeler yer alıyor:

  ‘‘Bizler Aydın'da 1250 küçük esnaf ve sanayici kooperatif kurduk. Organize sanayiden yer alıp inşaatlara başladık. Bankada vadeli hesapta duran paramızı teminat gösteren eski 2. başkan ve Esnaf Odaları Birliği Başkanı Hulusi Akşit ile o zaman milletvekili olan Yüksel Yalova ile usulsüz kredi çekmişler. Kooperetifimizin diğer yöneticilerine haber vermeden sahte adres göstermişler. Yalova, parayı sözde Aydınspor'a harcamış. Usulsüz alınan bu paraları geri ödemediler. Bu yüzden bankadaki paralarımız yandı. Banka teminat gösterilen kooperatif parasına el koydu. Bu paraların hesabını kim verecek? Yönetim kurulu savcılığaa suç duyurusu yaptı. 8 ay geçti dava bile açılmadı. Paranın yekünü şu anda 700 milyarı buluyor. Bankadan aldıkları kredinin belgeleri var. Paranın Yalova'ya verildiğini gösteren belge de mevcut. Aydınspor'un karar defterine de, Yalova, borç aldığını, faizi ile geri ödeyeceğini yazmış. Herşey bu kadar açıkken, bizim paralarımız iki yıldır ödenmiyor. Bunu yapanlar memleketi nasıl yönetiyor? Türkiye'nin umudu olan hükümetin içinde Yüksel Yalova hala nasıl bakanlık yapıyor? Bize bunu yapanlar devlet kasasına ne yapar?’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı