Gündem Haberleri

  ANAP ile FP'nin türban flörtü

  Hürriyet Haber
  22.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Mesut Yılmaz'ın, ‘Elimde yetkim olsa türban sorununu çözerdim’ açıklaması, ANAP ile FP arasındaki buzları eritti. İlişkileri kopma noktasına gelen ANAP ve FP yöneticileri, dün bir araya gelerek, üniversitelerdeki türban sorununun nasıl aşılacağı konusunu konuştular.

  FP'lilerin isteği üzerine ANAP Grubu'nda gerçekleşen görüşmeye, ANAP Grup Başkanvekilleri Ülkü Güney, Uğur Aksöz ve Metin Öney ile FP Grup Başkanvekilleri Salih Kapusuz ile Abdüllatif Şener katıldılar. Kapusuz ve Şener, iki saate yakın süren görüşmede ANAP'lılara, türban sorununun çözümü konusunda Yılmaz'a ‘açık’ ve ‘sonsuz’ destek sözü verip ‘Bu konuda atacağınız her adımda, 145 milletvekilimiz emrinizde’ dediler.

  Görüşmenin başında, FP'liler ANAP'lılara önce, ‘Recai Bey sıkıntılı, lütfen Başbakan, Recai Bey’i bir arayıp görüşsün'' dediler. Ancak, ‘Bu konu Başbakan’ın tasarrufunda, bizim diyecek bir şeyimiz yok' yanıtını aldılar. FP'liler türban yasağı konusunu, ‘‘Üniversitelerin bütün sorunlarını çözelim. Toplum huzursuz olsun istemiyoruz’’ sözlerine ANAP'lıların ‘‘Hangi sorunlar?’’ demesi üzerine açtılar. Yılmaz'ın ‘Elimde yetkim olsa türban sorununu çözerdim’ sözlerini anımsatan Kapusuz, ‘‘Üniversitelerin birinci sorunu bu’’ dedi. Sorunun çözümüne her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten Kapusuz, ‘‘Başbakan'a bu sözlerinde her türlü desteği, karşılık beklemeden vermeye hazırız. Atacağınız her adımda 145 milletvekilimiz emrinizdedir. Siz nasıl çözmek istiyorsanız, o formüle açığız ve sonsuz destek veriyoruz’’ dedi.

  Görüşmede Şener ikinci önemli konunun da Türkiye'nin enerji sorunu olduğunu belirterek, ‘‘Genel Başkanımız enerji konusunda en iyi uzmanlardan biri ve bu sorunu çözmek istiyor. Bu konuda, yapılacak her düzenlemeye destek vermeye hazırız’’ dedi.

  ANAP ve FP yöneticileri görüşmenin ardından, görüş birliğine vardıkları konuları yayınladıkları ortak bir ‘protokol’ ile duyurdular.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı