Gündem Haberleri

  ANAP, Coşkunoğlu ile Çiller’i vuracak

  Hürriyet Haber
  12.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANAP, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in malvarlığı konusunda hazırladığı soruşturma önergesinde tek tek gelir-gider hesabı yaptırdı. Çiller'in beyan ettiği gelirlerine kıyasla giderlerinin trilyonlarla ifade edilecek şekilde fazla olması, önergenin en önemli bölümünü oluşturuyor.

  Çiller'in Yüce Divan'da yargılanmasının yoluna açaçak soruşturma önergesine 66 ANAP milletvekili imza attı. ANAP, koalisyon ortakları DSP ve DTP ile CHP'nin de desteğini almadan önergeyi TBMM Başkanlığı'na vermeyecek. Önerge metni diğer partilerden gelecek teklife göre genişletilebilecek. Önergede yeralan başlıca saptamalar şöyle:

  COŞKUNOĞLU ÖRNEĞİ

  Tansu Çiller'e ve ailesine ait mal bildirimlerinde gösterilen gelir ile daha sonra yapılan giderler arasında trilyonlara varan fark mevcuttur. Gösterilen gelirler, yapılan giderleri ve yatırımları açıklamak için yeterli değildir. Gelir-gider arasında böylesine büyük farkın olması şüphe yaratmaktadır. Böyle bir durum nedeniyle Karayolları eski Genel Müdürü Atalay Coşkunoğlu mahkum edilmiştir.

  SUÇ İŞLEDİ

  Mal bildirimleri dışında mal sahibi olmak ve bunları bildirimde göstermemek yasal olarak suçtur. Şu anda edilen bazı yeni gayrımenkulere ilişkin ek bildirim yapılmamıştır.

  VİLLALAR GİZLENMİŞ

  Bolu'nun Tatar Köyü'nde bulunan ve mal bildiriminde bulunan arazilerin üzerine üç villa yaptırılmış ve bu villalar tamamlanmıştır. Toplam değeri 60 milyar lirayı bulmaktadır. Bu villalar için vergi ödendiğine ilişkin kayıt yoktur. Yatırımın gerçekleştirilmesi için gelirin nereden sağlandığı da belirsizdir.

  RESTORAN SORUSU

  ABD'nin Salem kentindeki Salem Inn Oteli'nin arazisine 500 kişilik restoran yaptırılmıştır. Bu inşaatın bedelinin bir milyon dolar olduğu belirtilmektedir. Bu gider nereden sağlanmıştır ve Türkiye'den para transferi yapılmış mıdır? Yapılan araştırmalar para transferinin yapılmadığını ortaya koymaktadır.

  Nuray BABACAN / ANKARA


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı