Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ANAP: Bu tezgâha gelinmemeliydi

  Hürriyet Haber
  22.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANAP kurmayları, krizin faturasını CHP Lideri Deniz Baykal'a çıkarırken, Baykal'ın, Batı Çalışma Grubu'nun ‘siyasi hoparlörü’ olduğunu öne sürdüler. Hiçbir gerekçe yokken ortaya atılan ara rejim tartışmalarını ‘tezgah’ olarak niteleyen ANAP yöneticileri, ‘‘Hem Başbakan, hem de Genelkurmay yöneticileri bu tezgaha gelmemeliydi’’ dediler.

  DUYGUSAL ÇIKIŞ

  ANAP'lılar, Genelkurmay bildirisinin hükümeti değil, doğrudan Başbakan'a yönelik duygusal ve kişisel bir çıkış olduğunu belirttiler.

  YANLIŞ İŞLER

  ANAP’lı bir başka bakan da, bundan sonra bir yumuşama sürecine girilmesi gerektiğini vurgulayarak, ‘‘Mesut Bey'e de söyledik. Gerginlikle bir yere gidilmez. Tansu Çiller ile kavga etmeyen Mesut Yılmaz, askerle mi kavga edecek? Bunlar yanlış işler’’ dedi. Aynı bakan, Yılmaz'ın ANAP Grubu'ndaki konuşmasından önce, Genelkurmay'da Cumhurbaşkanı'na verilen brifingin sonucunu beklememesinde yaşanan hatanın tekrar edildiğini de ileri sürdü. Bu bakan, ‘‘Keşke Genelkurmay, Mesut Bey'in ATV'deki konuşmasını bekleseydi. Mesut Bey de aynı şeyi düşünüyor’’ dedi.

  İKİNCİ BAHAR

  ANAP Grup Başkanvekili Uğur Aksöz, Başbakan'ın bütün sıkıntılarını dile getirmiş bir lider olarak bundan sonra yumuşak hareket edeceğini belirterek, ‘‘Nevruz bahar demektir, bundan sonra ikinci bahar yaşanacak. Mart bitecek dert bitecek’’ dedi.

  TAŞLAR DÖKÜLDÜ

  ANAP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Okuyan ise Başbakan'ın hassas olduğu konuları ortaya koyduğunu belirterek, ‘‘Hem Başbakan, hem Genelkurmay dengeleri kurmanın yolunu arayacak. Artık etekteki taşlar döküldü. Dengeler eskisi gibi olmasa bile sağlanacak. Ancak ara rejim tartışmalarını ortaya atan çevrelerin bundan sonraki stratejisinin de ne olduğunu gözlemek gerekir’’ dedi.

  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mustafa Taşar, ‘‘Bildiri, Başbakanın dediği gibi demokratik bir davranıştır. Konuşan Türkiye istemiyor muyduk? Herkes konuşuyor, ne güzel işte’’ dedi.

  YILMAZ'A ELEŞTİRİ

  Bazı ANAP milletvekilleri ise Başbakan Mesut Yılmaz'ın azınlık hükümeti olduğunu unutarak yaptığı çıkışı, yanlış bulduklarını belirttiler. İsminin açıklanmasını istemeyen bir ANAP milletvekili, ‘‘Söyledikleri doğru bile olsa, azınlık hükümeti olduğunu unutmamalıydı. Yılmaz'ın, gücünü aşan oranda yaptığı çıkış, hem partiye ve hem de kendisine zarar verecektir. Ecevit, Baykal'la işbirliği yapmamakta ne kadar haklıymış’’ dediler.


  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı