"Mesude Erşan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mesude Erşan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mesude Erşan

Anal smear ile kansere erken teşhis

Anal smear testi, yeni uygulanmaya başlanan bir test olmasına rağmen bilimsel alanda kabul görmeye başladı bile.

Bilim adamları “Anal smear testi, rahim ağzı smear testi gibi rutin bir kanser tarama uygulamasına dönüşür mü?” diye tartışıyor. İstanbul’da düzenlenen 36’ncı Avrupa Sitoloji Kongresi’nin oturumlarından birinin konusuysa anal smear testleriydi. Kongrede, anüs kanserine yakalanma riski yüksek olan rahim ağzı HPV (human papillomavirus) enfeksiyonlu kadınlar, HIV pozitifliler, anal yolla cinsel ilişkide bulunanlar ve immün sistemi zayıf olanlara anal smear testi yapılması önerildi.
Kongrede konuyla ilgili sunum yapan GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Pataloji Servisi’nden Doç. Dr. Dilaver Demirel, “Anal smear testiyle, anüs kanserine yakalanma riski yüksek olanlarda kansere giden değişiklikler saptanabiliyor. Böylece kanser gelişimi tedaviyle önlenebiliyor. Herkese bu testi yaptırın denmiyor. Risk grubundakilere öneriliyor. Testin standartları henüz çok iyi oturmadı. Fakat rahim ağzına yönelik smear testi de başta böyleydi, zamanla oturdu. Anal smear şimdilik sadece risk grubundakilere öneriliyor” dedi.

TANI DOĞRULANIRSA AMELİYAT UYGULANIYOR

Araştırmalara göre, rahim ağzında HPV enfeksiyonu bulunan kadınların anüsünde HPV enjeksiyonu ve anüs kanseri sıklığı daha yüksek. HPV, cinsel organın teması, elle ya da salgılarla bulaşabiliyor. Anüsle rahim ağzının yapısı benziyor. Her iki organ da dışta yassı epitel, içte bez epitelle döşeli. Arada geçiş bölgesi var. Kanserler her iki organda da en sık bu aradaki geçiş bölgesinde çıkıyor. Her iki organda da esas risk faktörü, HPV enfeksiyonu. Yine her iki organın kanseri de kanser öncüsü, aşamalardan geçtikten sonra, yani adım adım gelişiyor. 10 yılda kanserleşiyor. Tüm bu benzerlikler, aynen rahim ağzı kanserinde olduğu gibi anüs kanserini de çok erken dönemde, hastalık başlamadan tanıma olanağı veriyor. Rahim ağzı kanserinde smear testi rutin tarama programlarına girdi. Anüs smear ise henüz bu kadar yaygınlaşmadı.
Aynen rahim ağzında olduğu gibi anal smear’de değişiklik saptanması halinde biyopsi yapılıyor. Tanı doğrulanırsa ameliyat uygulanıyor.

GATA’DA ARAŞTIRMA

Demirel ,GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nde, rahim ağzında HPV OLAN 100 kadınla araştırma yapıyor. Rahim ağzından alınan smear’lerde HPV saptanan kadınların rahim ağızları  ve  anüslerinden smear alınacak. HPV DNA’sına bakılacak, tiplemesi yapılacak. Rahim ağzında saptanan HPV tipiyle anüste saptananın aynı olup olmadığı araştırılacak. Rahim ağzından anüse veya anüsten rahim ağzına HPV bulaşma olasılığı belirlenecek.

UZUN LAFIN KISASI

YANLIŞ: Kalp ve diğer fiziksel sorunları olan erkekler ve kadınların cinsel aktiviteden kaçınmalı.

DOĞRU:
Cinsel ilişki sırasında kalp krizi geçirme riski, sabahleyin yataktan kalkma sırasında olabilecek bir kalp krizi riskine eşit. Yine birleşme sırasında kalp krizi tüm koroner ölümlerin yüzde birinden daha az.

SAĞLIĞIM İÇİN

Hamdi Alkan (Oyuncu)

MUTLAKA YAPARIM:Spor yaparım ve düzenli beslenirim.
ASLA YAPMAM:Sigara ve içki içmedim, asla içmem.
MUTLAKA YAPACAĞIM: Önceden aldığım 40 beden pantolonların içine girebilmek ve Boğaz’da karşıdan karşıya kesintisiz yüzmek istiyorum!

ŞİFA KÜTÜPHANESİ

Memenin kitabı

Genel cerrah Sevil Öz’ün yazdığı ‘Mememi Seviyorum’da memeyle ilgili her türlü bilgiye ulaşmak mümkün. Farklı branşlardan meslektaşları, beslenme uzmanlarından da destek alan Dr. Öz’ün kitabını Remzi Kitapevi bastı, 12.5 lira.

TAMAMLAYICI TIP

Tarçınla ağız kokusuna ‘dur’

Ağız kokusuyla baş etmek için, önce kökenini bulmak ve buna yönelik tedavi uygulamak şart. Tıbbi tedavinin yanı sıra tarçından da yardım alabilirsiniz. Uygun içecek ve yiyeceklerinizde tarçın kullanın. Tarçın ağız içi bakterilerle baş etmeyi kolaylaştırır. Tarçınlı, şekersiz sakızlar da işe yarar.

X