« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Anadolu'nun zirvesinde buluşalım

“Anadolu'nun zirvesinde buluşalım” sloganıyla dünyanın dört bir yanından üniversiteli sporcuları davet eden 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nın (Universiade Erzurum-2011) başlamasına sayılı günler kaldı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Üniversite (University) ve olimpiyat (Olympiad) sözcüklerinin birleşmesinden meydana gelen Universiade (Üniversite Oyunları), 27 Ocak-6 Şubat tarihleri arasında Erzurum'un ev sahipliğinde düzenlenecek.

LOGO

Oyunların logosu, 3 bölümden oluşuyor. Üstte, Çifte Minareli Medrese'nin çengel motifiyle stilize edilerek birleştirilen, Universiade organizasyonunun baş harfi olan “U” harfi, ortada Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu (FISU) markasının beş kıtayı temsil eden yıldızları, altta ise organizasyonun adının geçtiği “logotype” alanı bulunuyor. Logoya ilham veren Çifte Minareli Medrese, Erzurum'un Selçuklular'dan kalan ve dünyada eğitim veren en eski medreselerden biri olmasının yanı sıra Anadolu'nun ilk üniversitesi sayılmasıyla da dikkati çekiyor.

MASKOT “KANKA”

Oyunların maskotu Kanka, çift başlı kartalı sembolize ediyor. Selçuklu Devleti ve daha eski Türk devletlerinde kullanılan bu figür, güç ve kudret ile doğu ve batı hakimiyetinin göstergesi olarak kabul ediliyor.

Maskota verilen isim “Kanka” ise dostluk, arkadaşlık ve kardeşlik anlamlarını taşıyor.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler