SAKARYA HABERLERİ

''Anadolu'da Ermeni Mezalimi ve Hocalı Soykırımı'' paneli

AA / Onur Orhan
25.02.2016 - 00:22Son Güncelleme :

- Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Paşayeva:- "Türkiye, bütün Müslüman Türk dünyasının kalesidir. Son kale ne kadar zayıflarsa hepimiz zayıflayacağız. Bunu bütün dünyanın her yerinde yaşayan Türk ve Müslüman insanının iyi bilmesi gerekir"- "Bugün yeniden dirilen bu terör, nedir bunlar? Bunların amacı, Türkiye'yi zayıflatmaktır. Gördüğünüz manzara terör örgütüdür, arkasındaki eller başkalarıdır"

AA / Onur Orhan

SAKARYA (AA) - Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Ganire Paşayeva, Türkiye'nin bütün Müslüman Türk dünyasının kalesi olduğunu belirterek, "Son kale ne kadar zayıflarsa hepimiz zayıflayacağız. Bunu bütün dünyanın her yerinde yaşayan Türk ve Müslüman insanının iyi bilmesi gerekir" dedi.

Paşayeva, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Anadolu'da Ermeni Mezalimi ve Hocalı Soykırımı" panelinde yaptığı konuşmada, gençlerin tarihini iyi bilmesi ve okuması gerektiğini söyledi.

Tarihin bu milletin kimliği ve geçmişi olduğunu vurgulayan Paşayeva, "İbrettir, güçtür, geleceğe doğru yürümenin yolunu gösteren çok önemli bir bilim dalıdır. O yüzden gençlerimizin tarihimizi iyi okuması, her defasında aynı tarihi şeyleri artık konuşmamamız gerekir" diye konuştu.

Paşayeva, Doğu Türkistan, Afganistan ve Kırım'da gözyaşı ve acının hakim olduğunu belirterek, "Biraz daha geçeceksiniz Balkanlar'a. Nasıl bir durumdan geçtik, nasıl bir duruma geldik. Biraz döneceksiniz Azerbaycan'a. Koskocaman Azerbaycan adlı vatan iki yere bölünmüş, iki bölünmenin de yanı sıra o küçük küçük bölünmeler devam etmiş ve bugün Azerbaycan devletinin yüzde 20'si de hala işgal altında, 1 milyon insanımız kendi evine dönemiyor, hala Hocalı gibi büyük bir soykırımı yapanlar, yeryüzünden Hocalı adını silenler, hala adalet karşısında cevap vermiş değiller" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bütün Müslüman Türk dünyasının kalesi olduğunu vurgulayan Ganire Paşayeva, "Gerçekten o ne kadar güçlü, biz hepimiz güçlüyüz. Son kale ne kadar zayıflarsa hepimiz zayıflayacağız. Bunu bütün dünyanın her yerinde yaşayan Türk ve Müslüman insanının iyi bilmesi gerekir. Ne yapıyorlar? Bugün yeniden dirilen bu terör, nedir bunlar? Bunların amacı, Türkiye'yi zayıflatmaktır. Gördüğünüz manzara terör örgütüdür, arkasındaki eller başkalarıdır. Silahlar, paralar kimlerden çıkıyor? Politik desteklere bakın, durumu görebiliriz."

Paşayeva, uluslararası hukuk ve adaletin bittiği bir dünyada yaşadıklarını ifade ederek, uluslararası hukukun çökmüş durumda olduğunu savundu.

Dünyadaki güçlü ülkelerin her istediğini yapabildiğine dikkati çeken Paşayeva, sözlerini şöyle tamamladı:

"Gücün varsa kilometrelerce gidip insanların başına bomba yağdırabilirsin, işgal yapabilirsin. Bu, uluslararası örgütler de en buhran dönemini yaşıyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 5 daimi üyenin çıkarlarını koruyan bir örgüt haline geldi. Mesela Libya'yla ilgili karar alırlar, bir ay beklemeden uygulamak için harekete geçerler ama işlerine gelmezse Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarıyla ilgili kararlar 24 yıldan fazladır kağıt üzerine kalır, onu uygulamak için baskı yapmazlar. Yani dünyadan artık adalet beklemeyin. Bugünkü dünyada tek hakkımızı korumak, tek insanımızın üzüntüsünü bitirmenin yolu, güçlü olmaktan geçer. Güçlü olmak da birbirini iyi tanımak, öğrenmek, bilmek, sahiplenmek ve iş birliğinden geçer."

Panelin sonunda katılımcılara plaket takdim edildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden ''Anadolu'da Ermeni Mezalimi ve Hocalı Soykırımı'' paneli hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2016 tarihinde saat 00 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ''Anadolu'da Ermeni Mezalimi ve Hocalı Soykırımı'' paneli haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı