ANKARA HABERLERİ

Anadolu’yu gezen ‘Masalcı Dede’

Cihan DEMİRCİ/AA
16.10.2015 - 15:02Son Güncelleme :

Türkiye’nin dört bir yanını gezen Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Çetin Azer Aras, sahneye taşınan masallarla çocuklara, ‘karşılık beklemeden paylaşma’ duygusun işlendiği vakıf kültürünü öğretiyor. Projenin Ankara’dan başladığını belirten Aras, geçtiğimiz eğitim yılında bin 850 öğrenciye ulaştıklarını söyledi.

Cihan DEMİRCİ/AA

Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Çetin Azer Aras, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan, "Masalcı Vakıf Dede Müzikli Çocuk Tiyatrosu Projesi" ile Türkiye'nin dörtbir yanını gezerek öğrencilere "vakıf kültürünü" öğretiyor. Okullarda oynadığı oyunlarına öğrenci ve öğretmenleri de dahil eden Aras, yardım duygusunu geliştirme, dayanışma ve insanların gönül zenginliğine ulaşmasının önemini vurguluyor.
Aras, Ankara'daki okullarda ilk olarak, "Meddah Vakıf Dede"yi oynadıklarını ve ilginç vakıfların masallarını yazdıklarını belirterek, "Bu masalları yazdıktan sonra yine 'Meddah Vakıf Dede'nin meddah formatındaki tarzını sürdürerek bu masalları oyunlaştıralım dedik. 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında Ankara'da bin 850 öğrenciye ulaştık. Daha sonra Anadolu'daki çocuklarımıza vakıf kültürünü vermek istedik" dedi.

KARŞILIK BEKLEMEDEN YAPALIM

Herkesin, her şeyi karşılık bekleyerek yapmaya başladığını dile getiren Aras, şunları kaydetti: "Karşılık beklemeden vermenin, karşılık beklemeden paylaşmanın nasıl bir duygu olduğunu yaşamamız gerekiyor. Buna toplumun ihtiyacının olduğuna inanıyorum. Projeye başlarken geleceğe yatırım yapalım dedik. Gelecek için çocuklarımıza bu tohumu ekelim dedik. Oyunlarımıza dahil ettiğimiz öğrencilerimiz, inanılmaz vakıf isimleri ortaya koyuyorlar. Bunun düşüncesini anlatmak bile güzeldir. Bu kapsamda yüzlerce, binlerce çocuğumuza ulaşacağız."

OYUNUMUZ İNTERAKTİF

Türkiye'nin her yerini tek kişilik tiyatrosuyla gezdiğini ve öğrencilere ulaştığını, projenin amacının da çocuklara gelecekte vakıf kurdurmak olduğunu aktaran Aras, sözlerini şöyle sürdürdü: "Oyunumuz, interaktif bir oyun. Öğrenciler, oyunun içerisinde oyuncu olarak doğaçlama görev alıyorlar. Bu heyecan ve keyif, onlarda uygulamalı öğrenmeye neden olacaktır. Öğrencilerimiz, aynı zamanda oyunun içerisinde çeşitli vakıflar kuruyorlar. Mesela güncel ihtiyaçlara yönelik 'Savaşa Hayır Vakfı', 'Kadına Şiddeti Önleme Vakfı' gibi birçok vakıf fikri ortaya koyabiliyorlar" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Anadolu’yu gezen ‘Masalcı Dede’ haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı