Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Anadolu ve fen liselerine girişte tek sınav yapılmayacak

  AA
  06.06.2013 - 11:01 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Anadolu ve fen liselerine artık tek bir sınava dayalı öğrenci alınmayacak” dedi. Avcı ayrıca, Gezi Parkı olayları nedeniyle hafta sonu yapılacak SBS’nin iptal edilmeyeceğini de söyledi.

  Bakan Nabi Avcı, TBMM Genel Kurul’unda, Anadolu ve fen liselerine nasıl öğrenci alınacağına ilişkin soruları yanıtladı.
  Anadolu ve fen liseleri için artık tek bir sınava dayalı öğrenci alınmayacağını belirten Avcı, müfredatta olan sınavlardan alınan notları da hesaba katan bir düzen kurmaya çalıştıklarını söyledi. Avcı, şunları söyledi:
  “Bunun bugüne kadar gerçekleştirilemeyişinin sebebi; müfretada dayalı olarak yapılan sınavlarda her öğretmen ve okul, kendi öğrencilerinin daha başarılı olmasını istiyor, dolayısıyla oradaki notlar çok da gerçekçi olmayabiliyor veya çok adilane değerlendirme yapan okullar bu kriterlere uymayan okullar karşısında öğrencileri dezavantajlı duruma düşüyor. Üzerinde çalıştığımız; müfredata dayalı olarak yapılan sınavların bazılarının, bu değerlendirmeye katılacak olan sınav sonuçlarının, merkezden planlanmayla yürütülen ve yine merkezden değerlendirilen sınavlar şeklinde yapılması. Sene içindeki bazı yazılılar Milli Eğitim Bakanlığı’nın denetiminde merkezden hazırlanmış sorularla yapılacak. Böylece, hormonlanmış notlardan arındırarak, bu notları da nihai değerlendirme ortalamasına katmayı planlıyoruz. Bu çok ciddi merkezi planlama gerektiriyor.”

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ayrıca, Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylar nedeniyle hafta sonu yapılacak SBS’nin iptalinin söz konusu olmadığını bildirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı