ANKARA HABERLERİ

Anadolu turizmi gelişmeden sektördeki hedefler hayal

Hürriyet Haber
16 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 15 Ekim 2008 - 20:47

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İkinci Başkanı ve Anadolu Turizm İşletmecileri (ATİD) Başkanı Seçim Aydın Türkiye’nin 12 ay turizm yapılabilir bir turizm merkezi olduğunu belirterek, "Anadolu turizmini geliştirmeden, turizm sektöründe belirlenen hedeflere ulaşmak, hayalden öteye geçemez" diyor.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

Soru: Doğu illerimizin turizmde hareketlendiğini gözlüyoruz. Sizce bu illerimizin turizm potansiyelinin nasıl canlandırılacağı ve bunun katkıları konusunda görüşleriniz nedir?

Selim ERMİŞ

Yanıt: Sorunuzu cevaplandırmaya 800 bin km2.lik Anadolu’yu 12 ay turizm yapılabilen bir turizm merkezi olarak değerlendirdiğimizi hatırlatarak başlamak istiyorum. Her alanda olduğu gibi, turizmde de, başarının ancak Anadolu’nun tüm arz imkanlarını ve iç turizmi dikkate alarak tamamlanabileceği gerçeği artık görülmeye başlandı.

Ülkemizde daha çok dış turizmin gerekleri nedeniyle denize dayalı etkinliklere sıkışan tatil anlayışı son dönemde yeni açılımlar geliştirmeye başlamıştır. Turizm sektörü, inanç turizmi, doğa sporları turizmi, sağlık turizmi, yayla turizmi, fuar-kongre turizmi şeklinde çeşitlilik kazanırken, tarihi ve turistik zenginliklere sahip olan bölgelerimizde de çalışmalar yapılmaya başlanmıştır.

Artık dünya turizminin ilk 10’u içinde yer alan Türkiye’nin bu konumunu sürdürmesi için ürün çeşitlendirme ve yatırım alanlarını Anadolu’nun zengin kaynaklarını, dilini ve kültürel değerlerini yayma zorunluluğumuz vardır.

Ulaşımdaki gelişmeler ve özellikle hava ulaşımında trafiğe yeni açılan havaalanlarının yanısıra havaalanı işletmeciliğinde TAV Esenboğa Havaalanı ile Ankara’dan Anadolu’nun diğer şehirlerine de yayılması beklenen modern ve çağdaş anlayışın bu gelişimdeki önemini de unutmamak gerekir.

Yeni dönemde, Anadolu’daki yerel sermayenin de başka sektörlerden elde ettiği fonları turizm sektörüne aktardığını görüyoruz. Anadolu’nun turizm potansiyelinin değerlendirmesi için iyi planlanmış, selektif ve bölgesel teşviklerle desteklenen daha büyük yatırımlara ihtiyacı vardır ve bunlar gerçekleştirilecektir.

Türkiye turizminin dünya turizm pastasından daha fazla pay alabilmesi için Anadolu turizminin geliştirilmesi ön koşul olarak değerlendirilmelidir. Daha fazla turizm geliri elde etmenin yolu, kültür turizmi, termal turizm, kış turizmi gibi Anadolu’nun sahip olduğu turizm potansiyellerinin harekete geçirilmesine bağlıdır.

Yine unutulmaması gereken bir husus da gelecek 10 yılın turizm planlamasında küresel ısınma nedeniye ortaya çıkabilecek alternatif tatil taleplerinin Toroslardan başlayan ve Karadeniz’e kadar uzanan coğrafyada yeralan yaylalarımız aracılığı ile karşılanabileceğidir.

Anadolu’nun sahip olduğu kongre, inanç, termal, sağlık, kültür v.b. turizm potansiyeli canlandırılmadan turizm ülkesi olmak zordur. Başka bir anlatımla, Anadolu turizmini geliştirmeden, turizm sektöründe belirlenen hedeflere ulaşmak, hayalden öteye geçemez.

Soru: Konaklama tesislerinde kullanılan müzik eserlerinin telif ücretleri konusunda bir girişimde bulunulmuştu sanırım. Bu konudaki uygulama nasıldır?

Güntaç TUNA

Yanıt: Konuklarımıza tatilleri sırasında sunulabilecek etkinlikler arasında müziğin yerini ve katkısını önemini dikkate alan TÜROFED tesislerimizin sessiz mekanlar olmaması için her zaman bir arayış içerisinde olmuştur.

2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın girişimiyle, TÜROFED ve Meslek Birlikleri arasındaki müzik eserlerinin kullanımına ilişkin sorunların çözümlenmesini sağlamak amacıyla yoğun bir çalışmanın sonunda taraflar işbirliği ve iyi niyet protokolünün imzalanması konusunda mutabakata varmışlar ve 26 Mart 2008 tarihinde bir protokol imzalamışlardır. Sözkonusu protokol çerçevesinde müzik eserlerinin yoğun olarak kullanıldığı oteller ve müzik meslek birlikleri arasında bu eserlerin kullanım ücretlerine ilişkin yaşanan sorunlara kalıcı bir çözüm bulunmuştur.

Ayrıca, varılan bu mutabakatla Yasanın uygulanabilirliği sağlanarak, ülkemizin uluslararası düzeyde itibarının artırılacağı bir ortam yaratılmıştır.

TÜROFED, fikri mülkiyet haklarının korunmasını her zaman desteklemiş ve hak sahiplerinin yanında olmuştur. Ayrıca korsan ürünlerle mücadeleye etkinlik kazandırılması ve halkın bilinçlendirilmesi konularında TÜROFED olarak desteğimiz sürmektedir.

Soru: Konakladığımız tesislerde çıkış yapacağımız gün oda anahtarının iptal edilmesi gibi bir durum söz konusu olabilir mi? Bu geçerliliği olan bir uygulama mıdır?

Yeşim ESEN

Yanıt: Bu tür uygulamalar ilgili yönetmelik, tur sözleşmeleri ve otellerin kuralları kapsamında yapılmaktadır. Odalara giriş ve çıkış zamanları çeşitli şekillerde konuklara giriş sırasında duyurulmaktadır. Tesisten çıkış yaptıkları gün oda anahtarının iptal edilmesi, odalarını belirlenen çıkış zamanında teslim etmeyerek odaya giriş yapacak diğer tüketicilerin haklarını ihlal eden misafirlere uygulanan bir durumdur.

Bu gibi durumlarda tesisin sözleşme gereği konuğun eşyasını odadan çıkarma ve bir günlük konaklama ücretini tahsil etme hakları bulunur. Bu uygulama tüm dünyada aynı şekilde gerçekleştirilir.

Geç çıkış yapmak isteyenler, tesiste görevli acente temsilcisine veya tesis ön bürosuna, durumu bildirerek gerekiyorsa tesisten yararlanmak için ek ücret konusunu da danışmak durumundadır.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Anadolu turizmi gelişmeden sektördeki hedefler hayal haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:50
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı