Anadolu Sigorta kitap oldu

Hürriyet Haber
10.02.2011 - 10:20 | Son Güncelleme:

Anadolu Sigorta, 85. kuruluş yıldönümünde Cumhuriyet'in finansal tarihi ve sigorta sektörünün evrimini “Geçmişten Geleceğe Anadolu Sigorta” adlı kitapta topladı.

Anadolu Sigorta'dan yapılan açıklamaya göre, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Toprak tarafından Anadolu Sigorta arşivlerine dayanarak hazırlanan kitap, Anadolu Sigorta'nın geçmişten günümüze uzanan öyküsünü tüm ayrıntılarıyla kalıcı hale getirmeyi amaçlıyor.

“Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Sigortacılık”, “Cumhuriyet Türkiye'si ve Sigortacılık”, “Tam Bağımsız Ulusal Sigortacılık”, “Yeniden Yapılanma ve Sorunlar”, “İstikrarlı Büyüme Evresi”, “Ulusaldan Küresele Doğru” ve “2008 Krizi ve Sonrası” adlı yedi bölümden oluşan kitap, Osmanlı İmparatorluğu'nda tanzimat döneminden günümüze kadar geçen sürede, finansal ve siyasal tarihte yaşanan değişimi de gözler önüne seriyor.

Birinci kaynaklardan yararlanılarak, reasürans sektörü hariç Türkiye'de yazılan ilk sigorta tarihi kitabı olan eser, Anadolu Sigorta Yönetim Kurulu toplantı tutanakları, eski döneme ait İdare Meclisi zabıt defterleri, faaliyet raporları ile eski kuruluş yıldönümlerinde yayınlanan almanak tarzı kitaplar incelenerek oluşturuldu.Kitap, Anadolu Sigorta'nın misyonu gereği, toplumu sigortalı olma konusunda bilinçlendirme çalışmalarına da yer veriyor. Bu çerçevede eski ilan çalışmaları ve yine aynı dönemlere ait iletişim çalışmaları da ele alındı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı