ADANA HABERLERİ

Anadolu’nun En Eski Kabartma Medeniyeti Sirkeli’de

IHA
08.09.2015 - 10:53Son Güncelleme :

CEYHAN BELEDİYE BAŞKANI ALEMDAR ÖZTÜRK SİRKELİ HÖYÜĞÜ’NDE DEVAM EDEN KAZI ÇALIŞMALARINI GERÇEKLEŞTİREN EKİBİ ZİYARET ETTİ.

IHA

Sirkeli Höyüğü Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Deniz Yaşin Meier, kazı çalışmalarında ortaya çıkan eserlerin, Anadolu’nun en eski kabartma medeniyetlerinin Sirkeli’de bulunduğunu gösterdiğini belirtti.
Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk Sirkeli Höyüğü’nde devam eden kazı çalışmalarını gerçekleştiren ekibi ziyaret etti. Başkan Alemdar Öztürk, Kazı Başkanı Prof.Dr. Miroslav Novak ve Başkan Yardımcısı Yrd. Doç.Dr. Deniz Yaşin Meier’den kazılar hakkında bilgiler aldı.
Kazı Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Deniz Yaşin Meier Sirkeli Höyüğü kazılarının 2006 yılından beri devam ettiğini ve 2011 yılından sonra antik kentlerin, kabartmaların, sur duvarlarının gün yüzüne çıktığını belirtti.
Ceyhan’daki bu höyüğün kendi dönemi içersinde Hitit dönemine ait en büyük yerleşimlerin bulunduğu Kilikya bölgesinde yer aldığını kaydeden Meier, “Bunun dışında kalkolitik dönemden Hellenistik döneme kadar yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Hitit imparatoru 2. Muvattali’ye ait kaya kabartması da önemini daha da yükseltmiştir. Kazı çalışmaları buranın Kilikya bölgesinde yer alan en büyük Hitit merkezi olduğunu gösteriyor. Kazılar, 2. Ramses döneminden kalma ve Anadolu’nun en eski kabartma medeniyetlerinin de Sirkeli’de bulunduğunu gösteriyor” dedi.
Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk ise, “Medeniyetlere beşiklik eden ülkemizin her karış toprağından tarih fışkırmaktadır. Ceyhan’da bu bölgelerden biridir. Özellikle bu tür kazı çalışmalarının bölgemiz ve ülkemiz turizmine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Kazı çalışmalarının turizme kazandırılması için Ceyhan Belediyesi olarak imkanlarımız dahilinde desteğimiz devam edecektir” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Anadolu’nun En Eski Kabartma Medeniyeti Sirkeli’de hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Eylül 2015 tarihinde saat 10 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Anadolu’nun En Eski Kabartma Medeniyeti Sirkeli’de haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Nisan 2018, Cumartesi
 • İmsak
  04:23
 • Guneş
  05:50
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  16:25
 • Akşam
  19:25
 • Yatsı
  20:46
Sayfa Başı