Ege Haberleri

EGE

  Anadolu kaplanları kardeş kent

  Hürriyet Haber
  07.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 07.05.2000 - 00:01

  DENİZLİ ve Gaziantepli sanayiciler, birbirilerini kardeş kent ilan etti, güçlerini birleştirme kararı aldı.

  DENİZLİ Sanayi Odası'nın davetiyle kente gelen Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve meclis üyelerinin temaslarıyla, dev ortaklığın temelleri atıldı. Sanayiciler Denizli ve Gaziantep'i kardeş yaptı, üç ayda bir toplanarak iki odanın bilgi birikimlerini potansiyel güce çevirme kararı aldı. Denizli Organize Sanayi Bölgesi'nde toplantı yapan sanayiciler, ortak komisyon kurup, ulusal kimlik kazandırarak sivil inisiyatif haline getireceklerini açıkladı.

  GAZİANTEP Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, Türkiye'nin son yıllarda önemli bir rüzgarı arkasına aldığını söyleyerek, ‘‘AB adaylığına kabul edilen, G20'ye davet edilen Türkiye, küreselleşmenin getirdiği yeni anlayışa direnmemeli. Dünya devleri bile nikah kıyıyor. Denizli ve Gaziantep'in üretkenliği, potansiyeli ve birikimi, sadece bölgesinin değil, Türkiye'nin rekabet gücünü artıracak. Bunun teminatı bizleriz’’ dedi.

  Daha çok üretim

  DEVLETİN Gaziantep ile Denizli'ye destek vermesi durumunda Türkiye'nin ekonomi rakamlarının değişeceğini belirten Denizli Sanayi Odası Başkanı Abdülkadir Uslu da, ‘‘Büyük şirket evlilikleri globalleşmenin ürünü. Ortak projelerimizi eyleme geçirmeliyiz. Birçok insan ve kent elini açmış devletten yardım beklerken, iki kentin sanayicileri elele vermiş ülkesine yön çizmeye, devlete destek olmaya çalışıyor. Denizli ile Gaziantep'in insanları daha çok üretmek için güçünü birleştiriyor’’ diye konuştu.

  TOPLANTIYA katılan Vali Yusuf Ziya Göksu gelişmeleri mutlulukla karşıladığını vurgularken, Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, devletin batık bankalara harcadığı paralara isyan ettiğini söyledi. Konukoğlu, ‘‘Denizli ile Gaziantep'in bankalara 1 milyar dolar kredi borcu vardı. Bankalar üstümüze atladı, boğazımızı sıktı. Devlet, batık bankalara verdiği milyarlarca doları bize versin, biz Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da işsizliği sıfıra indirelim. Denizli ile Gaziantepli yatırımcılar yüz Denizli, yüz Gaziantep yaratır’’ dedi. Gaziantepli işadamları, Denizli’nin büyükşehir statüsü kazanması için Gaziantepli siyasiler ile birlikte merkezi yönetime baskı yapacaklarını belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı