KAHRAMANMARAŞ HABERLERİ

Anadolu Gençlik Derneği, Uygurlar İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kıldı

IHA
02.07.2015 - 15:50Son Güncelleme : 02.07.2015 - 15:51

ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ ELBİSTAN ŞUBESİ ÜYELERİ, DOĞU TÜRKİSTAN’DA MARUZ KALDIKLARI ÇİN ZULMÜ SONRASINDA HAYATINI KAYBEDEN MÜSLÜMANLAR İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI KILDI.

IHA

Anadolu Gençlik Derneği Elbistan Şubesi üyeleri, Doğu Türkistan’da maruz kaldıkları Çin zulmü sonrasında hayatını kaybeden Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kıldı.
Gıyabi cenaze namazı sonrasında bir açıklama yapan Anadolu Gençlik Derneği Elbistan Şube Başkanı Emre Göçer, Doğu Türkistan’ın 66 yıldır Çin’in işgali altında olduğunu belirtti.
Müslümanlara yönelik baskı ve zulmün artmasında özellikle Ramazan ayının seçilmesinin Müslüman halkı provoke etmeye yönelik olduğunu kaydeden Göçer, “66 yıldır Çin yönetimi işgali altındaki Doğu Türkistan’da Müslümanlara yönelik baskı ve zulümler devam ediyor. Hazreti İsa (as)’dan yaklaşık altı yüz yıl sonra insanlığın yeniden vahiyle buluştuğu bir ay olan mübarek Ramazan günlerinde işgalci Çin yönetiminin Müslümanlara yönelik baskıcı uygulamaları işkence ve öldürmeye kadar varabilmektedir. İşgalci Çin yönetiminin Müslümanlara yönelik baskı ve tahakkümünü artırmasında özellikle Ramazan ayını seçmesi Müslüman halkı provoke etmeye yönelik bir stratejidir. Provokasyonların amacı Doğu Türkistan’ın Müslüman halkını kışkırtıp uluslararası kamuoyuna haksız gösterme çabasıdır. Oysa gerçekte olan işgalci Çin polisinin "dur" ihtarı bile vermeden Müslümanları vurup öldürmesidir. Geçtiğimiz hafta içerisinde sadece ve sadece oruç tuttukları için 100’e yakın kardeşimiz şehit edilmiştir. Yaşanan arbedelerde tartaklanan ve yaralanan kardeşlerimizin sayısı belli değildir” ifadelerini kullandı.
“Oruç tutmayı, namaz kılmayı yasaklamak bizim anlayışımıza göre firavunlaşmaktır” diyen Göçer; “İşgalci Çin yönetimi, Müslüman devlet memurlarının, öğretmenlerin, öğrencilerin ve işçilerin oruç tutmasına müsaade, etmemektedir. Aynı şekilde namaz kılmalarına da müsaade etmemektedir. Kişilerin evlerinde bulunduracağı Kur’an-ı Kerim ve seccade sayısına kadar müdahale edebilme hakkını kendinde gören bir yönetimin insan hak ve özgürlüklerinin ne kadar uzağında olduğu aşikârdır. Oruç tutmayı, namaz kılmayı yasaklamak bizim anlayışımıza göre firavunlaşmaktır. Çin yönetimi aynı zamanda Müslümanların etnik kimliğine yönelik asimilasyon politikaları yürütmektedir. Bunun adı faşizanlıktır. Müslümanlara ait lokanta ve benzeri yerlerin Ramazan’da gün boyunca açık olmasını ve her birinde alkol satışı yapılmasını istemek de yine inanç hürriyetine aykırı bir uygulamadır.
Müslümanlara zorla alkol içirmenin zorbalıktan başka bir izahı yoktur. Doğu Türkistan’da olup bitenlerin dünya kamuoyu ile paylaşılmasına imkan verecek tarafsız gazetecilerin ve gözlemcilerin bölgeye gitmesi sağlanılmalıdır. İşgalci Çin yönetiminin bu uygulamalarına karşı İslam Ülkeleri, uluslararası insan hakları platformları ve Türkiye teyakkuz halinde olmalıdır. Müslüman öğretmenlerin, öğrencilerin, memurların ve işçilerin din ve vicdan hürriyetine yönelik baskıların kaldırılması için Çin yönetimi uyarılmalıdır. Müslümanlara ait işyerlerinin ve evlerin 7/24 gözetim altında tutulması evdeki kitapların ve mutfak aletlerine kadar müdahalelerin olmasına son verilmelidir. Aynı şekilde tesettür yasağına son verilmelidir” şeklinde konuştu.
Gıyabi cenaze namazına Saadet Partisi Elbistan İlçe Başkanı Ali Eminoğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile vatandaşlar da katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kahramanmaraş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kahramanmaraş ilinden Anadolu Gençlik Derneği, Uygurlar İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Anadolu Gençlik Derneği, Uygurlar İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kıldı haberi güncellenecektir.

  KAHRAMANMARAŞ NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:38
  • Guneş
   06:14
  • Öğle
   12:35
  • İkindi
   16:00
  • Akşam
   18:35
  • Yatsı
   19:59
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı