ANKARA HABERLERİ

Anadolu’da yeni iş alanları

Hürriyet Haber
01.08.2009 - 00:00Son Güncelleme : 31.07.2009 - 21:17

NABUCCO, demir ipek yolu gibi projelerle Anadolu’da yeni iş imkanlarının yaratılabileceğine dikkat çeken TÜROFED Başkanı Seçim Aydın, turizmin de bu iş alanlarının bir parçası olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

SORU: Geçen hafta Hürriyet Ankara’da değindiğiniz, yöremizdeki yeni gelişmeleri ( NABUCCO, boru hatları, Demir İpek Yolu vb.) ve Türkiye’nin bu alanda taşıdığı önemi turizm sektörü açısından değerlendirir misiniz? Yorumlarınızın Anadolu’nun çeşitli yörelerinde yeni iş imkánı beklentisi içinde olan bizlere yardımcı olacağını düşünüyoruz. Adnan ÇOBAN

YANIT: Sayın okurumuz, bu anlamlı sorusuyla geçen hafta değindiğimiz ve üzerinde durduğumuz bir konuyu açıklama fırsatını bir kez daha vermiş oldu. Aynı zamanda Türkiye’nin çeşitli yörelerinde gelişmekte olan iş alanlarıyla birlikte, turizm sektörünün de yeni imkánlara sahip olacağı yolundaki inancımızı ve turizmin sadece yabancıların bazı yörelerde gerçekleştirdiği tatil amaçlı gezilerin dışına taşınabileceğini de fark eden girişimcilerin varlığını bir kez daha tespit etmek ve ATİD olarak ele aldığımız konuların okurlarımızca da paylaşıldığını görmek, bize ayrı bir güç kattı.

Dünyada, Çin’den İngiltere’ye kadar doğu-batı ve buna bağlı olarak kuzey-güney yönünde iletim (gaz ve petrol boru hatları) ve ulaşım (Demir İpek Yolu, Trans Asya, Trans Kafkasya karayolları ) konularında geliştirilen projeler dünya ölçüsünde, bu anlamda yoğun çok uluslu yatırımlara dönüşmektedir.

Dünyanın yeni ulaşım planında kara, hava ve demir yollarının pek çoğunun Türkiye’de kesişeceğini ve bu nedenle pek çok noktada konaklama başta olmak üzere, turizm konusunda ihtiyaç duyulacak hizmetler nedeniyle turizm yatırımcıları için de yeni bir iş alanı olarak anlam ifade eden "Lojistik köy"lerin oluşacağını, projelerin ayrıntılarını incelediğimiz zaman görüyoruz.

Topraklarımızdan geçecek olan iletim ve ulaşım hatları nedeniyle Türkiye’nin bu yatırımlarda yer alma kararlılığı NABUCCO Projesi kapsamında, dünyaya bir kez daha duyurulmuş oldu.

Söz konusu proje Türkiye ekonomisi ve tanıtımına önemli katkılar sağlayacaktır. Ekonomi geliştiği oranda turizm, turizm de geliştiği ölçüde bağlı ekonomiler gelişecektir. NABUCCO Projesi’nin Türkiye’nin turizm ve tanıtımına sağlayacağı olumlu katkıları değerlendirecek çalışmaların projenin tamamlayıcısı olarak irdelenmesi yararlı olacaktır.

Tarihte, Hicaz Demiryolu’nun yapımı sırasında, Pozantı yakınlarında kurulan Belemedik’te ve günümüzde Bakü-Ceyhan Boru Hattı’nın yapımı sırasında da tanık olunduğu gibi, 2010 yılından itibaren başlayacak olan dünya çapındaki bu projelerin öngördüğü çalışma ve inşaatlarla birlikte, kentlerimizin tümünde bu konuyla uyumlu hizmetlerin oluşturduğu iş alanlarının gelişmesi kaçınılmaz olacaktır.

TÜROFED olarak konaklama yatırımları ve işletmeleri için sağlanacak kolaylık ve teşviklerin yöresel olarak turizmle ilgili diğer iş alanlarını da oluşturacağı artışlarla destekleyeceğini, bu nedenle de Türkiye’nin her yerinde, turizmle ilgili girişimcilerin eş zamanlı olarak desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Yeni çok uluslu büyük projelerin sağlayacağı olanaklardan bu anlamda daha çok yararlanılmasını sağlamak üzere, planlama ve bilgilendirme çalışmalarının şimdiden başlatılmasını; bu çerçevede, turizmin bu projelerin her birinin bir bileşeni olduğunun çalışmalar sırasında dikkate alınmasını da bir öneri olarak sunmak ve katkıya hazır olduğumuzu bildirmek istiyorum.

Seçim AYDIN

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İkinci Başkanı, Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Anadolu’da yeni iş alanları haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:53
  • Guneş
   06:32
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:48
  • Yatsı
   20:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı