Anadolu’da 40 bin çiftçiyle görüştü ‘terzi bankacılık’ modeliyle yürüdü

Esra SAHİCİ
25.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.05.2011 - 00:47

İki aydır Hasat Kart Turu ile Anadolu’da 1250 köy ve 40 bin çiftçi ile görüşen Şekerbank, bu yılki turunu Şanlıurfa’da tamamladı. Bu turlar kapsamında Anadolu’da bankacılık ile tanışmamış kesimleri bankacılıkla tanıştırdıklarını söyleyen Şekerbank İşletme ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız, “Biz konfeksiyon bankacılığı değil, terzi usulü bankacılık yapıyoruz.

Bugüne kadar bankalar tarafından küçük işletmelere bakış yoktu. Doğru bir kredilendirme yapılamıyordu. Biz terzi usulü bankacılık ile bu kesime dokunduk. Bu yıl tarım kredisinde yüzde 25’ten fazla büyüme hedefimiz var” dedi.

Bilançosunu çıkarıyoruz

Genelde bankaların küçük işletmelere kredi verirken ya ticari tarafta mali tabloları inceleyip belli kalıplar içerisinde otomatik yanıt verdiklerini anlatan Yıldız “Bu konfeksiyon usulü bankacılık. Biz terzi usulü bankacılıkta mali tabloları değil, müşterinin bilançosunu çıkarıyoruz. Bu kişi kaç yıldır bu işi yapıyor, kaç senedir dükkanı aynı yerde diye inceliyoruz. Müşteri ile bire bir görüşüp kredi meblağı ve ödeme planı belirleyerek de kişiye özel kredi çıkarıyoruz. Konfeksiyon usulü dar kalıplardan faydalanmıyoruz” dedi.

Yüzde 25 büyüyecegiz

Şekerbank’ın toplam tarım kredilerinin 500 milyon liraya dayandığını belirten Yıldız, şöyle konuştu: “Toplam krediler içerisinde yüzde 5.5 tarım kredisi oranını yılsonunda yüzde 6.5-7’ye çıkarmak istiyoruz. Tarım kredilerinde yüzde 25’in üzerinde bir büyüme hedefledik. 4 yıldır Anadolu’yu gezdik. Toplam 75 bin hasat kartın yüzde 80’i bu ziyaretlerde oluştu. Yılsonu hedefimiz 100 bin hasat kart oldu. Rakamsal artıştan ziyade saha dinleyerek ihtiyaca göre ürün geliştirmek daha önemli.”

DNA’sında olmayan tarımda sıkıntı yaşar

SON dönemde bankacılık sektörünün tarım kredilerine yöneldiğine değinen Şekerbank İşletme ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız, “Şekerbank 59 yıl önce pancar üreticilerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere kuruldu. Dolayısıyla tarım bankacılığı bizim DNA’mızda var. Artan rekabet bizim için iyi bir şey. Ancak tarım bankacılığı tecrübe isteyen bir alan. DNA’sında olmayan sıkıntı yaşayabilir” diye konuştu.

Küçük esnafa ücretsiz web sitesi kuruyoruz

TEMMUZ 2012’de yürürlüğe girecek Türk Ticaret Kanunu’na göre işletmelere web sitesi yapma zorunluğu geleceğini belirten Şekerbank İşletme ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız, şöyle konuştu: “Önümüzdeki haftalarda devreye girecek uygulama kapsamında, Üreten Paket sahibi esnaf ve işletmeler, uretenedestek.com sitesi üzerinden kendi web sitelerini ücretsiz kurabilecek, kendilerine ayrılan bölümde ürün ve resimlerini kolayca ekleyip çıkarabilecekler. Şekerbank’ın sağladığı altyapı desteği ile milyonlarca internet kullanıcısına seslerini duyurabilecek olan esnaf ve işletmeler, böylelikle işlerini büyütebilecekler.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı