« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Anadolu Boks Birliği Derneği kuruldu

Türkiye Profesyonel Boks Federasyonu'nun oluşturulması amacıyla Sivas'ta, “Anadolu Boks Birliği Derneği” kuruldu. Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Akova, düzenlediği basın toplantısında, derneğin tanıtımını yaparak, Türkiye'de profesyonel boks federasyonunun altyapısını oluşturmak amacıyla bu derneği kurduklarını belirtti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Ülkede halen bir profesyonel boks federasyonunun olmamasının büyük kayıp olduğunu ifade eden Akova, bugün Avrupa'da kendisi gibi yüzlerce sporcunun başka devletlerin lisansı ile boks yaptığını söyledi.
Bu sporcuların sahipsiz kalmaları sonucu verimli çağlarında boksu bırakmak zorunda kaldıklarını anlatan Akova, toplantı sırasında zaman zaman duygulanarak, gözyaşlarını tutamadı.

Akova, şunları kaydetti. “Ben uzun yıllar Avrupa'da profesyonel boks yapan bir Türk vatandaşı olarak bunun acısını çok yaşadım. Bir gurbetçi çocuğu olarak Almanya'da boksa başladım. Yıllarca Alman lisansı ile dövüştüm. Avrupa'da yaşayan Türklerin destekleriyle büyük başarılar elde etmeme rağmen Türk vatandaşı olduğum için önüme hep engeller kondu. Bundan dolayı Türkiye'de profesyonel boks federasyonunun kurulması için yoğun bir gayret içerisine girdim. İşte bunun ilk adımını bugün Sivas'ta başlattık.”

Bu işe gönül veren kişilerle bu derneği kurduklarını anlatan Akova, değişik illerde de oluşumlarını tamamlayacaklarını belirterek, ”En kısa zamanda Türkiye genelinde 6 dernekle bir araya gelerek, Türkiye Profesyonel Boks Federasyonu'nu kuracağız. Bu oluşumu 1 yıl içinde tamamlamayı düşünüyoruz. Bu konuda bize desteklerini esirgemeyen Sivas Vali Yardımcısı Ali Mantı ile Gemerek Kaymakamı Fatih Genel'e teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Derneğin oluşumunden önce konuyu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Berlin'de görüştüğünü ve manevi desteğini aldığını anlatan Akova, federasyonun kurulmasının ardından en kısa zamanda Avrupa Boks Federasyonu'na müracaatta bulunacaklarını kaydetti.

“OLUŞUMUMUZ ÜNİVERSİTEYE BENZETİLEBİLİR”

Federasyonun oluşturulmasının ardından Avrupa Boks Federasyonu'na üye olacaklarını ifade eden Akova, sözlerini şöyle tamamladı: "Tüzüğümüz hazır. Boks sporunu teşvik edeceğiz. Amatör boksörlerimiz var. Önleri kapalı olduğu için ileriyi göremiyorlar. İstikballeri yok. Belli şampiyonalardan sonra bu sporu bırakıyorlar. Bu oluşumumuz üniversiteye benzetilebilir. (Nasıl bir öğrencinin liseyi bitirip üniversiteye gitmesi gibi) Oluşumla, amatör bir boksörün profesyonel olarak dünyada, sıkletlerinde Türkiye'yi temsil etmesi mümkün olacaktır. Bizimle birlikte artık önlerini görebilecekler.”


Bunları da Beğenebilirsiniz