« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Anadolu Ateşi ilk kez gerçek at kullanacak

Erzurum'un ev sahipliği yapılacak, 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları kapsamındaki gösteri için çalışmalarını sürdüren Anadolu Ateşi dans topluluğu, gösterilerinde ilk kez gerçek at kullanacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Cemal Gürsel Spor Salonu'nda çalışmalarına, soğuk havaya aldırmadan devam eden Anadolu Ateşi dans topluluğu, yaklaşık bin 150 sanatçı ve 750 gönüllüyle birlikte, “Doğunun Kapıları” gösterisi için çaba sarfediyor.

“Troya Efsanesi” gösterisinde 12 metre yüksekliğinde at maketi kullanan Anadolu Ateşi Dans Grubu, 2011 UNIVERSIADE kapsamında sahneleyeceği gösteride, ilk kez gerçek at kullanacak.

Anadolu Ateşi ve 2011 UNIVERSIADE Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, 2011 UNIVERSIADE'de en güzel gösteriyi sunarak, izleyicileri memnun etmek için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi.

2011 UNIVERSIADE için hazırladıkları “Doğunun Kapıları” gösterisinde ilk kez Anadolu Ateş Dans Grubu olarak gerçek at kullanacaklarını anlatan Erdoğan, “Troya gösterisinde 12 metrelik atımız vardı ama gerçek değildi. Burada gerçek atlarla bir gösteri düzenliyoruz. Troya gösterisinde de sahnede gerçek atlar kullanmayı hayal ederdim. Ama bunu güzel atların memleketi olan Erzurum'da gerçekleştirdik” dedi.

“ÇOK İLGİNÇ CİRİTÇİLERİMİZ VAR”

Troya gösterisinde de sahnede gerçek atlar kullanmayı düşündüğünü ama bunun mümkün olmadığını dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:
“Troya antik kentinde bir gösteri yaparsak, orada mutlaka gerçek atlar olmalı diye hayal ederdim. Ama bunu güzel atlar memleketi Erzurum'da gerçekleştirdik. Sahada 36 ciritçi arkadaşımız var. Günlerdir onlarla prova yapıyoruz. Önce onların kendi cirit sahasında çalışma yaptım. Hangi müzikle girip, hangi müzikle çıkacaklar, sahada ona alıştılar. Üç gündür de statta atlarla çalışıyoruz.”

Dansçıların, ciritçilerin bütün ekibin sahnede bir akış yapacağını anlatan Erdoğan, şu ana kadar yapılan çalışmalardan olumlu sonuçlar aldıklarını vurguladı.

Atlıların arasında ilginç ciritçilerin de bulunduğunu belirten Erdoğan, “Çok ilginç ciritçilerimiz var. 80 yaşında bir amcamız, 10 yaşında bir çocuk da var. Doğunun Kapıları gösterisinde böyle özel ciritçilerimiz de mevcut. Atlar, stada girdikleri zaman gerçekten muhteşem oluyor” diye konuştu.

“ATLARIN GÖSTERİSİ SÜRPRİZ OLACAK”

Gösteriye seyircinin de yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:
“Gösteride dansçılarımızın gösterisinin yanında atlarla da gösteri yapılacak. Gösterimizde ilk kez cirit atlarını kullanacağız. Dünyada örneği pek yok. Özel eğitimli atların şovları vardır ama bu iş için eğitilmemiş ve ilk kez statta kullanılacak atlar... Bu açıdan bir ilk oldu. Atların gösterisi sürpriz olacak. Sahaya girip çok özel bir gösteri yapacaklar. Böylece, hayallerimizi gerçekleştiriyoruz. Yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Erzurum'a güzel bir eser bırakmak istiyoruz.”

Erzurumlunun gösteri için çok çaba sarfettiğini ifade eden Erdoğan, “Erzurum halkına çok teşekkür ederiz, gerçekten buradaki herkes yardım etmek için seferber olmuş durumda. Sayın Devlet Bakanımız Faruk Özak, 2011 UNIVERSIADE Genel Koordinatörü Bekir Korkmaz, onların çok önemli katkıları var. Herkes, 'Anadolu Ateşi bu etkinliği çok başarılı yapsın' diye mücadele ediyor. Gördüğümüz ilgiden çok memnunuz” şeklinde konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler