Gündem Haberleri

  Ana kraliçeye evlilik yasağı

  Hürriyet Haber
  01.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Evlenmek istiyor oğlu izin vermiyor

  Geçtiğimiz yıl ölen eski Ürdün Kralı Hüseyin'in 49 yaşındaki dul eşi Kraliçe Nur, yeniden dünya evine girmek istiyor, ancak üvey oğlu Kral İkinci Abdullah, evlenmesine izin vermiyor.

  Alman Bunte Dergisi, son sayısında, Kraliçe Nur'un son günlerde Bahreynli bir petrol milyarderiyle büyük aşk yaşadığını, ancak kralın engellemesi nedeniyle evlenemediğini yazdı. Kraliyet çevrelerinden sızan haberlere göre ana kraliçe Nur, sevgilisi uğruna başkent Amman'a 14 km mesafedeki sayfiye evini terk ederek Londra'daki villasına gitti. Daha sonra da Bahreynli sevgilisiyle New York'a bir kaçamak yaptı.

  Ama herkes kraliçe cephesinden evlilik haberi beklerken, Ürdün Kralı İkinci Abdullah, üvey annesinin özel yaşamına kesin tavır koydu ve ağzından çıkan tek bir ‘‘hayır’’la bütün beklentilere son verdi.

  Aslında Kraliçe Nur'un yeniden evlenmesi için hiçbir yasal engel yok.

  Kraliçenin ikinci kez nikahlanması, Kuran'ın hükümlerine de aykırı değil. Yani makul bir yas döneminden sonra Nur'un evlenmesi son derece normal.

  Ancak Kral İkinci Abdullah'ın Ortadoğu'nun en hassas zemininde yer alan ülkesinde istikrarı, modernlerle gelenekçiler arasındaki dengeyi koruyabilmek için üvey annesinin yeniden evlenmesine izin vermediği belirtiliyor. Batılı değerleri temsil eden kraliyet ailesine mensup birinin ikinci kez evlenmesi halinde muhafazakárların tepki göstermesinden ve ülkedeki dengenin bozulmasından endişe ediliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı