Gündem Haberleri

  Ana-avrat adalet

  Hürriyet Haber
  06.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Berlin Ağır Ceza Mahkemesi, Alman ırkçılığını adalete de taşıdı. Bir yaralama davasında, sanığın ‘‘Bana ana-avrat küfür etti’’ gerekçesini tahrik unsuru kabul etmeyen mahkeme, şu ilginç hükmü verdi: ‘‘Türkler arasında ana avratlı küfür etmek standart bir ifade, hatta bir kültürdür. Tüm tartışmalarda çok sık kullanıldığı için alışılmıştır. Dolayısıyla küfür, suça teşvikte bir unsur ve hafifletici neden sayılamaz.’’

  Berlin Ağır Ceza Mahkemesi, Türkçe ana avratlı küfür etmenin hakaret unsuru taşımadığı kararını verdi. Mahkeme, kendisine küfür eden şahsı tabancayla yaralayan Enver Ayan'ın, küfür gerekçesiyle istediği ceza hafifletici talebini bu yüzden reddetti

  İlginç olay şöyle gelişti: 60 yaşındaki Karadenizli Enver Ayan, kendisine borcu olan Mustafa Demir'e giderek alacağını istedi. Bir müddet sonra çıkan tartışmada Demir, Ayan'a ana avratlı küfürle karşılık verdi. Bunun üzerine silahını çeken Ayan, Demir'e ateş ederek yaraladı. Önceki gün sonuçlanan duruşmada Ayan, 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Türkçe küfür yüzünden tahrik olduğunu iddia eden Ayan'ın bu gerekçesini kabul etmedi.

  STANDART BİR İFADE

  Berlin Ağır Ceza Hakimi'nin red kararında, ‘‘Mahkeme, Demir'in, Ayan'a karşı kullanmış olduğu ‘‘sinkaf’’lı (kararda ana avratlı, çoluk çocuklu küfür, adlı adınca yazılarak belirtilmekte) küfürün hakaret taşıdığı konusunda şüphe duymaktadır. Bu hakaret şekli Türkler arasında standart bir ifade, hatta kültür olduğundan ve Türkler arasındaki sözlü tartışmalarda çok sık kullanıldığından böylesi küfürler alışılmıştır. Bunun için de hakaret ağırlığını yitirir. Dolayısıyla, sanığın kullanmadığından yola çıkılmasına rağmen yine de, bu küfürden kaynaklanan saldırı, Alman Ceza Kanunu'nun 213. maddesine göre hafifletici neden sayılamaz’’ denildi.

  Berlin Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada 60 yaşındaki Karadenizli müvekkili Enver Ayan'a edilen küfürün, Türk gelenek, görenek ve ahlak anlayışına ters olduğunu ve bunun kesin ağır tahrik içerdiğini savunmada belirtmesine rağmen, mahkeme heyetinin bunu dikkate almamasını, ya da bilmezlikten gelmesini anlayamadığını belirten Berlinli avukat Atalay Gümüşboğa, karara itaraz ettiklerini ve bir üst mahkemeye başvurduklarını söyledi.

  GEREKÇEYE BÜYÜK TEPKİ

  Öte yandan Berlin Ağır Ceza Mahkemesi'nde davaya bakan heyet ve heyetin başkanı hakimin, ‘‘Türkler arasındaki ağır küfürlerin bir kültür, alışıldık söylem tarzı ve tüm tartışmalarda kullanıldığı’’ gibi gerekçelere kararı dayandırması birçok avukatın yanısıra, Berlin'deki hukuk camiasında tepkiyle karşılanarak ‘‘Kararda bir milletin değer yargıları, ahlak anlayışı, gelenek ve görenekleri hiçe sayılmaktadır. Bu çerçevede Türkler küfürbaz millet olarak ar ve namustan uzak bir şekilde aşağılanmaktadır’’ denildi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı