« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ampute futbol ligi fikstürü çekildi

Futbol Federasyonu ve Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'nun birlikte organize ettiği Ampute Futbol Ligi'nde, 2009-2010 sezonu fikstürü çekildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Maslak Sheraton Otel'de gerçekleştirilen fikstür çekimine, Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Ahmet Güvener, Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Veysel Gülpınar ile birlikte ligde mücadele edecek 14 kulübün yetkilileri katıldı.

Fikstür çekiminde bir konuşma yapan Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Ahmet Güvener, Ampute Futbol Ligi'ne federasyon olarak destek vermekten gurur duyduklarını belirterek, “Engelli futbolunu desteklemek, federasyonun toplumsal sorumluluk projelerinin başında gelmekte. Ana amacımız, futbolun her türlüsünü ülke çapında yaygınlaştırmak. Ampute futbol ve diğer engelli branşlarında oynanan futbol da bu çabaların önemli bir kolunu oluşturuyor. Bu kapsamda oluşturduğumuz 'Futbol Engel Tanımaz' motivasyonumuz da aynen devam ediyor” dedi.

Futbol Federasyonu'nun engelli futboluna olan desteğinin azalmak bir yana daha da arttığını kaydeden Güvener, şöyle konuştu:

“Daha önce Engelliler Koordinasyon Kurulu tarafından yürütülen çalışmalar artık TFF Futbol Geliştirme Merkezi bünyesinde İstanbul'da yürütülecek. Haziran ayındaki genel kurulda engelli futboluna ayırdığımız bütçeyi yüzde 10 artırarak 1 milyon 329 bin liraya çıkardık. Üstelik bununla da sınırlı kalmayarak Ar-Ge'ye ayırdığımız 12.3 milyon liradan da engelli aktiviteleri için olanak yaratacağız. Bunun en güzel örneklerinden biri de TFF Futbol Geliştirme Merkezi tarafından Herkes İçin Futbol kapsamında düzenlenen Engel Tanımayanlar Şenlikleri. Geçen yıl 14 ilde gerçekleşen şenliklerde görme, işitme, zihinsel ve bedensel açıdan engelli tam 7 bin 200 vatandaşımız evinden çıkarak, futbol oynama arzusunu doya doya yaşadı. Bu şenlikleri bu yıl tam 36 ilde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu sayede 2009 yılında daha önce futbol oynamamış ama bu spora sevdalı 15 bin engelli kardeşimizin futbolla fiziken tanışmasını sağlayacağız. 2009-2010 sezonunda ayrıca 4 kategoride engelli futbolu antrenör seminerleri, 14 ilde düzenli engelli futbolu eğitim faaliyetleri düzenleyeceğiz. Tüm engelli federasyonlarla yakın ve sıcak ilişkimiz devam edecek.”

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Veysel Gülpınar ise bin 343 olan lisanslı engelli sporcu sayısını çok daha yukarıya çekeceklerini vurgulayarak, “Amacımız 2.5 milyon bedensel engellinin en az yüzde 10'unu evlerinden çıkartıp spor ile tanıştırabilmek. Önümüzdeki yıl ampute futbol ligine Anadolu'dan daha fazla katılımcı kulübü katmak ve ampute futbolunu paralimpic oyunlara dahil etmek arzusundayız. Verdikleri destekten dolayı Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener'e, Başkan Vekili Lutfi Arıboğan'a sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

İLK HAFTA PROGRAMI

14 takımın katılımı ile Eylül ayında başlayacak Ampute Ligi 1. hafta programı ise şöyle:
Samsun Bedensel Engelliler-Konya Engelliler Gücü
Büyük Başkent Gençlik Kulübü-Samsun Engelli Gücü
İstanbul Özürlüler Spor Kulübü-Malatya Bedensel Engelliler
Antalya Bedensel Engelliler-Kayseri Erciyes Bedensel Engelliler
Kara Kuvvetleri Gücü-Medaş TEK. Meram
Ordu Bedensel Engelliler-Ayyıldız Ampute Spor Kulübü
Altay-Gaziantep Şahinbey Belediyesi Gençlikspor

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz