Gündem Haberleri

  ‘Ampul Tayyip’ sözüne kamuda çalışma cezası

  Serhat TEZCAN/BURSA, (DHA)
  02.08.2009 - 15:55 | Son Güncelleme:

  BURSA’da üniversite harçlarını protesto etmek için düzenlenen basın açıklamasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ‘Ampul Tayyip’ dediği için hakkında 2'nci Çocuk Mahkemesi’nde dava açılan 17 yaşındaki O.K., yargılandığı mahkemece 7 ay 23 gün hapis cezasına çarptırıldı.

  Hafifletici nedenleri göz önüne alan mahkeme, O.K.’nin cezasını 3 ay 26 gün kamu kuruluşunda çalışmaya çevirdi.

  Bursa’da geçen yıl mart ayında üniversite harçlarını protesto etmek için Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu önünde yapılan basın açıklamasında, ‘Ampul Tayyip’ sloganı atan Mehmet Emre Battal, Ahmet Keskin, Betül Öztürk, Hasan Özaydın, Berna Özaslan ile olay tarihinde 17 yaşında olan O.K. hakkında Bursa 4'nci Sulh Ceza Mahkemesi’nde ‘Hakaret’ suçundan dava açıldı.

  Mahkeme, geçen 4 Mart günü yapılan yargılama sonunda, suçunu sabit gördüğü Mehmet Emre Battal, Ahmet Keskin, Betül Öztürk, Hasan Özaydın ve Berna Özaslan’a 11’er ay 20 şer gün hapis cezası verdi. Bu cezaları erteleyen mahkeme heyeti, O.K.’nin dava dosyasını ise yaşı küçük olduğu için çocuk mahkemesine sevk etti.

  Hakkında Bursa 2'nce Çocuk Mahkemesi’nce ‘Görev başındaki memura hakaret’ suçundan dava açılan O.K.’nin yargılanması da sonuçlandı. Önceki gün yapılan son duruşmada, mahkeme hakimi suçunu sabit gördüğü O.K.’yi 7 ay 23 gün hapis cezasına çarptırdı. Sanığın yaşının küçük olması, sabıkasının bulunmaması ve duruşmadaki iyi halini dikkate alan mahkeme hakimi, bu cezayı yarısı oranında indirerek, 3 ay 26 gün kamu kuruluşunda çalışmaya çevirdi.

  ‘HAPİS YATMAKTAN İYİ’

  Verilen cezayı avukatı aracılığı ile temyiz edeceğini söyleyen O.K., “Mahkemede hakim bana, yeteneklerimi sordu. Ben de ‘Web tasarımcısı’ olduğumu söyledim. Kamu kuruluşunda çalışma cezam, hapis yatmaktan daha iyi. Cezam kesinleşirse sanıyorum yeteneğime göre bir kamu kuruluşunda çalışacağım” dedi.

  ‘HAKARET DEĞİL ELEŞTİRİ’

  O.K.’nin savunmasını üstlenen Avukat Aslı Evke Yetkin de, verilen karara itiraz edeceklerini söyledi. Avukat Yetkin, “Biz savunmamızda, daha önceki davalarda olduğu gibi hakaret içeren sözlerin eleştiri özgürlüğü kapsamında olduğunu söylemiştik. Çünkü suç sayılan ifadeler hakaret içermiyordu. AİHM ve Yargıtay kararları uyarınca, özellikle de siyasilerin şok edici sözleri bile, eleştiri olarak değerlendireceğine dair birçok emsal karar var.” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı