GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

KARMA UYGULAMA DÜĞÜMÜ ÇÖZECEK

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Nurettin Tonguç, kent merkezinde uzun süredir kullanılan bisiklet yollarının kaldırılma gerekçesini Hürriyet Akdeniz’e anlattı.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) kent merkezindeki bazı noktalarda bisiklet yollarını trafik akışına ters olduğu yolları daraltarak sıkışıklık yarattığı gerekçesiyle kaldırması kararı kenti ikiye böldü. Yüzlerce bisikletli bisiklet yollarının alternatif üretilmeden kaldırılmasını protesto eden eylemler düzenlerken, bazı sürücülerse yolların iptalini doğru bir karar olarak değerlendirdi. Tartışmalı kararla ilgili Hürriyet’e konuşan Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi Başkanı Nurettin Tonguç, geri adım atmayacaklarını belirterek uyarı levhalarının kent merkezine yerleştirilmeye başlandığını duyurdu. Kent merkezinde karma kullanıma ağırlık vereceklerini açıklayan Tonguç, “Kötü bir örnek vardı, biz onu kaldırdık. Trafiğin ters yönünde kazalara davetiye çıkaran bisiklet kullanımı dünya şehirlerinde olmadığı gibi Antalya’da da olmaz. Bisiklet her yerde kullanılmalı” dedi.


ARTMADIĞINI YAŞADIK VE GÖRDÜK
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde 9 sene önce Ulaşım Daire Başkanı olarak görev yaptığı dönemde bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için önemli adımlar attıklarını anlatan Tonguç, yıllar içinde bu hedefe ulaşılamadığını belirterek şunları söyledi: “Teomanpaşa, Milli Egemenlik gibi caddelerde bisiklet yollarını 9 sene önce oluşturan bendim. Ama bu süreçte bisikletli sayısında büyük bir artış yaşanmadı. Bu konuda bir kültür oluşması lazım. Aslında bisiklet yolları dediğimiz zaman bisikletliyi sınırlandırmış oluyoruz. Bisiklet zaten Trafik Kanunu ve Kara Yolları Yönetmeliği’nde var. Bisiklet yolu yapıldığında bisikletlinin artmadığını yaşadık ve gördük.”

SÜRÜCÜLER KARŞI KARŞIYA GELDİ
“Bisiklet Federasyonu Antalya İl Temsilcisiyim. Antalya Valiliği’nin görevlendirmesiyle gittiğim denetimlerde uygulamaların yanlışlığını üzülerek takip ettim. Atatürk Caddesi’nden Işıklar Caddesi’ne devam eden yolda şeridin biri gasp edildi. Yolun bir bölümü maviye boyanıp adına ‘bisiklet yolu’ denildi. Böylece bisikletlilerle araç sürücüleri karşı karşıya getirildi. Tek yön yolda bisikletliyi gidiş dönüş çalıştırdıkları için ters yönde ilerleyen bisikletliler nedeniyle trafik güvenliği açısından çok büyük tehlike oluştu. Yapmayın dediğimizde dinleyen olmadı. Aynı hata Konyaaltı Caddesi’nde uygulanacaktı, engel oldum.”

‘KALDIRIN KURTULALIM’ DEDİLER
Bisiklet güzergâhında hatalı uygulamaların olduğuna dikkat çeken Tonguç, “Bisikletliler güvenli bisiklet yolu istiyor ama vatandaşla da karşı karşıya gelmek istemiyor. Otobüs durağının önüne yapılan bisiklet yolu bisikletli kullanıp otobüsle mi çarpışsın. Bu yollar hatalıydı. Vatandaşın tepkisi de çok büyük oldu. İnsanlardan ‘Kaldırın kurtulalım’ diye art arda tepkiler gelince biz de kaldırdık. Şimdi bisikletliler ‘Neden alternatif üretilmeden bazı yollar kaldırıldı’ diye soruyor. Ancak alternatif aramaya gerek yok. Trafik kurallarına uygun bisiklet kullanan bir sürücü, kentin her yerinde bisiklet kullanabilir” dedi.

MERKEZE AKIŞ OLACAK
Kentin çeperinde bisiklet yolları hazırlayarak bisikletliyi merkeze taşımayı amaçladıklarını aktaran Tonguç, şu anda üzerinde çalışılan düzenlemenin ayrıntıları şöyle anlattı: “Şimdi biz bisiklet yollarını daha planlı şekilde yeniden düzenliyoruz. Kundu’daki tüm yolları ve kavşakları yeniden düzenliyoruz. Orada atıl durumda bir bisiklet yolu vardı. Kundu’dan Güzeloba ve Rauf Denktaş Bulvarı’na giden bisiklet yollarını komple yeniliyoruz. Boğaçayı ve Hurma’da da etkin kullanılabilecek bisiklet yolları hazırlıyoruz. Teomanpaşa Caddesi’ni gidiş dönüş çalıştıracağız. Çeperden merkeze akış sağlayacağız.”

ŞEHİR TRAFİĞİ KANGREN OLUYOR
“Daha önce yapılmış garip bisiklet yollarının tamamını kaldırdık. Bu sayede trafik rahatlayacak. Araç kullananlar için de bisikletliler için de rahat ilerlenebilecek alanlar ortaya çıkacak. Yollarımızda yanlış uygulamalarla daraltıldığı zaman insanlar alternatifsiz kalıyor, şehir kangren oluyor ve o yollardaki esnaf da sürücüler de yayalar da bu durumdan zarar görüyor. Çözüm kentte yavaş trafik. Trafik yavaşladığında bisikletli her yerde bisiklet kullanabilecek.”

 

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Kurutma makinesinin size sağlayacağı birbirinden değerli 4 fayda
43 yıl önce yanan ateş İstanbul’da yeniden alevleniyor!
Evinizde kolayca uygulayabileceğiniz birbirinden tarz boyama teknikleri
Ev yaşamı baştan aşağı değişecek
İdeal kilosunu korumakta sorun yaşayanlar burada mı? İşte, sağlıklı kilo vermenin püf noktaları

SON DAKİKA HABERLER

  1. ALS ve Parkinson hastalığının nedenleri bilinmemektedir
  2. Arkas Otomotiv ve Volcar'a 4 ödül birden
  3. Altın Kaşık’ta Ege Damgası
  4. Bakımın amacı güvenilirliği arttırmak
  5. Cumhuriyet Kulesi 2021’de tamamlanacak
  6. Gebe ineklere mobil takip
  7. Çalışma grupları harekete geçti
  8. EGO AHOK’un abonman talebini uygun görmedi
  9. Yönerge ile esnafımızın korunmasını istiyoruz
  10. Definecilere suçüstü