GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Toplu taşıma yok trafik çilesi var

Malazgirt ve Anadolu bulvarlarında sabah ve akşam saatlerinde yaşanan trafik yoğunluğunun, toplu taşıma hattı olmamasından kaynaklı olduğunu belirten Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan, “Bu yolların raylı sistem, otobüs hatları veya dolmuş takviyeleriyle acilen rahatlatılması lazım. Maalesef Ankara’da yıllardır otomobil odaklı bir anlayış var. Bu mantığın bir an evvel değişmesi gerekiyor” dedi.

Murat YILMAZ

Başkent’te sabah ve akşam saatlerinde trafik çilesinin yaşandığı Malazgirt ve Anadolu Bulvarı’nda toplu taşıma bulunmamasını eleştiren Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan, “Bu yollarda insanlar toplu taşıma vasıtalarına yönlendirilmeden kendi araçlarıyla yolculuk yapmaya mahkum edildiği sürece bu çile bitmeyecek” dedi. Ara yol olarak açılan bulvarların artık ana güzergâh haline geldiğine dikkat çeken Ilıkan şunları söyledi:ANA GÜZERGÂHA DÖNÜŞTÜ

“Malazgirt Bulvarı, Anadolu Bulvarı gibi yollar, şehir trafiğinin yoğunluğunu kaldırmayan arterleri rahatlatmak, Konya Yolu, Eskişehir Yolu ve İstanbul Yolu üzerindeki baskıyı azaltmak amacıyla yapılmışlardı. Bugün geldiğimiz noktada bu ara yollar şehrin en çok kullanılan ana güzergâhlarına dönüşmüş durumda. Maalesef şehrin trafik yoğunluğuna nefes aldırmak maksadıyla açılmış bu yollar Ankaralı için mecburi bir çileye dönüşmüş durumda.

DOĞRUDAN ULAŞIMIN TEK YOLU

Çünkü günde on binlerce aracın, yüz binlerce insanın kullandığı bulvarlarda herkes mecburen kendi aracıyla yolculuk yapıyor. Bu yollarda yeterli ve konforlu bir şekilde toplu taşıma başlatmadan, insanlar toplu taşıma vasıtalarına yönlendirilmeden kendi araçlarıyla yolculuk yapmaya mahkum edildiği sürece bu çile bitmeyecek. Bu bulvarlar şehrin farklı noktaları arasındaki doğrudan ulaşımın tek yolu.”

OTOMOBİL ODAKLI ANLAYIŞ VAR

Konuyla ilgili örnek de veren Ilıkan şöyle devam etti: “Batıkent’te oturan birisi toplu taşıma kullanarak direkt Bilkent’e ya da Balgat’a gitmek istese önce Kızılay’a gidip tekrar aktarma yapacağı için bunu tercih etmeyecek, mecburen kendi aracını kullanacak. Ancak burada toplu taşıma alternatifi olsa insanlar belki de araç yerine bu alternatifi kullanabilecek. O nedenle Ankaralılar için çileye dönüşen bu yolların raylı sistem, otobüs hatları veya dolmuş takviyeleriyle acilen rahatlatılması lazım. Maalesef Ankara’da yıllardır otomobil odaklı bir anlayış var. Bu mantığın bir an evvel değişmesi gerekiyor.”

YORUMLAR

 • adamolun adam 23.10.2019 08:27:17 akp zamamında birçok hat ve sefer sayıları azaltıldı bunu niye söylemedin daha önce akp ile birleşmeden önce bas bas bağırıyordunuz? adamın hası melih başkanı bile bitirdiniz

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Ester-C’nin standart C Vitaminine göre farkları nelerdir?
Boğaz'ın incisi Çengelköy'de nerede, ne yapılır?
Havalar soğuyor! Bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapabiliriz?
Karakterinizi yaşam alanlarınıza yansıtmanızı sağlayacak dekorasyon önerileri
Muhafazakar tatilciler buraya: 5 adımda ölçülü tatil rehberi

SON DAKİKA HABERLER

 1. İyilikler fidan oldu
 2. Yıldız ilk kez yönetti
 3. 9 günlük tatil sezonu uzattı
 4. Türk Dünyası ile ekonomik iş birliği
 5. Ankara turizmde hak ettiği payı almaktan uzak
 6. Bakan Turhan Ankara Hürriyet'e açıkladı: Esenboğa metrosunda hedef 2020
 7. Zabıta denetimde
 8. Tezgâh gitti
 9. Ambulans helikopter 3 aylık bebek için havalandı
 10. Doğum gününde kocasını bıçakladı