GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Rezidansların gölgesinde çöpten yaşam

‘Ankara’nın Manhattan’ı olarak anılan Kızılırmak Mahallesi’nde, yüksek katlı binaların gölgesindeki atıl gecekondulara yerleşen atık toplayıcılar, bölgeyi çöplüğe çevirdi. Mahallelinin de isyan ettiği durumun sona ermesi için çalıştıklarını belirten muhtar Ömer Karakuş, “Maalesef bölgeye sahip çıkılmıyor” dedi.

Sedat CENİKLİ

 

Başkent’te, çarpık kentleşmenin sebep olduğu sorunlar devam ediyor. Bu sorunun yaşandığı bölgelerin başında, son yıllarda yatırımcıların gözdesi haline gelen ve yüksek katlı binaların dikilmesiyle ‘Ankara’nın Manhattan’ı olarak da anılmaya başlanan Kızılırmak Mahallesi geliyor. Milyon liralık rezidans ve konutların yükseldiği mahallede gecekondu hayatı devam ediyor. Mülk sahiplerinin terk ettiği gecekonduları mesken tutan atık toplayıcılar, yüksek katlı binaların gölgesinde kalan bölgeyi depo olarak kullanıyor. Araçlarla şehrin farklı noktalarından toplanan kağıt ve plastik atıklar, bu bölgede toplanıyor. Atıklar ayrıştırıldıktan sonra satılırken, maddi değeri olmayanlar aynı bölgede yakılıyor. Çöplerin yakılması sırasında bölgeden ateş ve duman yükselirken, atıklar da çevreye dağılıyor.

OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLAR DİLENİYOR

Hayatlarını atık toplayarak sürdürmeye çalışan ailelerin çocukları ise, milyonluk rezidansların gölgesindeki çöp yığınları arasında vakit geçiriyor. Çocuklardan bazıları mahalle arasındaki yollarda oyun oynarken, bazıları da dilendiriliyor. Okul çağındaki çocuklar sokaklarda ya da trafiğin yoğun olduğu noktalarda yalın ayak gezerek vatandaşlardan para istiyor.

SİLAH SESLERİ GELİYOR, KORKUYORUZ

Bölge sakinleri ise yaşananlara isyan ediyor. Çevre kirliliğinin yanı sıra güvenlik sorunları da yaşadıklarını iddia eden bir mahalleli, “O bölgenin yakında oturuyoruz. Akşam saatlerinde tek başıma oradan geçerken korkuyorum. Çöpleri ateşe veriyorlar. Geceleri silah sesleri geliyor. Korkuyoruz” diye konuştu. Mahalle muhtarı Ömer Karakuş ise, “Vatandaşlarımızdan çok şikâyet geliyor bize de ama bir şey yapamıyoruz. Sorumluluk Çankaya Belediyesi’nde. Ben de gelen şikâyetleri onlara aktarıyorum. Maalesef bölgeye sahip çıkılmıyor ama o pisliğin kaldırılması için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Eylül bitmeden son çıkış: Ege’de ekonomik tatilin 6 adresi
Yaşam süresi en uzun şehir olan Giresun'a yatırım yapmak için 5 sebep
İstanbul’da üniversite kazananlara 10 adımda öğrencilik rehberi
Tatilde başınıza gelebilecek tatsız 6 olay
Lezizz’den yaz sonu reçetesi: 6 hafif ve pratik atıştırmalık

EN SON HABERLER

  1. EMTİA PİYASALARI – Petrol İran yaptırımları öncesi yükseldi
  2. Dünyanın gözü Marmaris'te
  3. Antalya açıklarında 5.2 büyüklüğünde deprem/ Fotoğraf
  4. OPEC Petrol Sepeti 76.02 dolara yükseldi
  5. Oğlunu karşılamaya giderken hayatını kaybetti
  6. Amasya merkezli bahis çetesi operasyonu: 44 gözaltı
  7. Kahramankazan kavunu pazara indi
  8. Putin: Korumacılık eğilimi Asya ekonomilerini zorluyor
  9. Meşaleli zirveli Zafer anması
  10. Yüreğir Belediyesi iş yeri ve konut satıyor