GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Yeni kimliklerde e-imza

PİLOT il olan Kırıkkale’de dağıtımına başlanan ve 2018 yılına kadar dağıtımının tamamlanması öngörülen ’çip’li kimlik kartları aynı zamanda e-imza da bulundurabilecek.

Erhan GÖĞEM/KIRIKKALE, (DHA)

Yeni Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları birçok özelliği ile birlikte kullanılacak. İleri derecede güvenlikli olan kimlik kartları ile birlikte sahte kimlik olayları da tarihe kavuşacak.

Biyometrik veri bilgileri; kişinin parmak izi, avuç izi ve damar bilgisine barındıracak. Şekil itibariyle ehliyet büyüklüğünde olması sebebiyle taşınması daha kolay olan yeni kimlik kartları tüm resmi işlemlerde vatandaşa kolaylık sağlayacak. Banka , Noter, Maliye, Hastane ve Tapu Müdürlüklerinde işlem sürelerinin daha da kısalması bekleniyor. Ayrıca e-devlet uygulamalarında kimlik doğrulama aracı olarak da kullanabilecek. Böylelikle zamandan büyük tasarruf sağlanacak.

E-imza barındırma özelliği sayesinde ise elektronik ortamlardaki tüm işlemler daha güvenli ve hızlı halledilebilecek. Elektronik kimlik kullanıp, elektronik imza hizmet sağlayıcısı E-imzaTR nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Orhan Kılıç, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik kartlarında E-imza için ayrılmış özel bir alan bulunduğunu, arzu eden vatandaşların bu alana e-imzalarını yükleyeceklerini belirtti. Bu sayede ayrıca bir donanıma ihtiyaç duymadan kimlik kartlarında e-imza dönemi başlamış olacak.

Kimlik kartlarına yüklenecek e-imzaların testlerine çok yakında başlayacaklarını belirten Kılıç , 2016 yılı sonu itibariyle kimliklere e-imza yüklemeyi planladıklarını belirtti. Kamuoyunda elektronik kimliklerdeki e-imzaya kira ödeneceği gibi haberlerin doğru olmadığını, e-imza kavramının kişiye özel üretilmiş bir sertifikadan ibaret olduğunu belirtti. Bu sertifikaların sadece kişinin bizzat talebiyle ve BTK tarafından yetkilendirilmiş Kuruluşlar tarafından verilebildiğini bu kuruluşlar dışında hiçbir kurum yada kuruluşun yetkisinin olmadığını belirten Kılıç, üretilen bu özel sertifikaları ve sertifikalara ait şifrelerin başkalarıyla asla paylaşılmaması gerektiğinin altını çizdi.

TUBİTAK altyapısına sahip Kamu Sertifikasyon Merkezi ve E-imzaTR nin daha hızlı hareket edeceğini, bunun da yerli ve milli altyapı kullanmanın avantajı olduğu belirtildi. Yeni kimlik kartlarına yüklenecek e-imzaların şu andaki fiyatlarından çok daha ucuz olacağını, yıllık 60-70 Tl civarını öngördüğünü belirtti.

 

 

YORUMLAR

 • ahmet suleyman 08.05.2016 09:05:43 Aydan aya sagacaklar bizi bi kimlikle....
 • ugur ahmet 07.05.2016 16:00:52 Yeni kimliklerde Ay yildiz neden kirmizi, neden bayragimizdakinden farkli. Yoksa ulkeyi bu kadar multeci ile Kizilay'a mi benzetmis birisi? Kac tane lale var, neyi simgeliyor? Haritanin guneydogusu neden yazilarin altinda yok edilmis?

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Çocuklarda gece yatak ıslatma tedavi edilebilir mi?
Doğru adımlarla işinizi büyütün! KOBİ’lerin mutlaka dikkat etmesi gereken 5 ipucu
2019 tarzını yılbaşı akşamından yakalayın… İşte öne çıkan stil önerileri
Sağlık sektörüne dair bilmek isteyebileceğiniz bazı bilgiler
Hindi pişirmenin en pratik yolunu açıklıyoruz!

EN SON HABERLER

 1. Ticari araçlara ‘kira’ dopingi
 2. İzmirli sigortacının sermaye problemi
 3. Türk reçetesiyle zirvede
 4. Prototipi üretildi... Mehmetçik'e "Derman" olacak!
 5. Hac kesin kayıt ücretleri PTT'den yatırılabilecek
 6. Otomotiv sektöründen Cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru
 7. Bakan Pekcan açıkladı: İmzalar 9 Ocak'ta atılacak
 8. Hava yolunu geçen yıl 210 milyon yolcu kullandı
 9. KDV indirimi mobilyacıları sevindirdi
 10. Bakan duyurdu! İlki başlıyor...