GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Şapkayı önümüze koyma zamanı

Şimdiye kadar devekuşu misali kafamızı hep kuma gömdük. Artık o kafayı çıkarıp gerçekleri görme zamanı geldi. Aslında EURO 2016 öncesi göreceğimizi tahmin ediyordum ama Selçuk İnan’ın son saniye golü her şeyin üzerini örtmüştü. ‘EURO 2016’dan sonra gerçeklerle yüzleşelim’ derken, bu sefer de dönemin teknik direktörünün hedef saptırmaları bunu engelledi.

Hürriyet Haber

Yapılan yönetim yanlışlarının geldiği son noktayı dün akşam Eskişehir’de gördük. Rusya’ya gitmeyi hepimiz çok istedik ama bunun için sadece futbol yetmez. Finallere gitmek için üretim gerekir, planlama gerekir ve bütün bunları doğru bir şekilde uygulamak gerekir.

Velhasıl, ‘Biz nereye gidiyoruz, ne yaptık ve ne yapmalıyız’ demenin zamanı artık geldi. Beykoz kadar nüfusu olmayan İzlanda karşısında bu gerçek ortaya çıktı.

FUTBOL ÜLKESİ DEĞİLİZ

Maçta oynayan, oynamayan bütün futbolcu kardeşlerimi tebrik ederim. Güçlerinin en yükseğini sahaya koydukları inancındayım.

Türkiye olarak biz, hâlâ bir futbolu ülkesi olamamışken, ne kadar fazla bireysel yeteneğe sahip olursak olalım, bir İzlanda takımı gibi olamayız.

İzlanda birey olarak hiçbir şey ifade etmeyen bir takım, ama bir araya geldiği zaman Türkiye gibi Dünya ve Avrupa üçüncülüğü apoleti olan bir ülkeye karşı kusursuz bir takım haline gelebiliyorlarsa, bu, ülke olarak bizim utancımızdır.  Ve bu utancı yaşamamıza neden olanlar da herhalde oturup bazı şeyleri düşüneceklerdir.

Teknik anlamda maç için yazacak herhangi bir şey yoktu. İzlanda, hak ettiği bir galibiyeti aldı. Ama inanın, bazen kötü şeyler yaşarsınız ve arkasından büyük değişimler ve gelişmeler gelir. 2018 Dünya Kupası’na gidemeyişimiz ve İzlanda maçı bu anlamda bizim daha iyi bir noktaya gelmemizi sağlayacaktır.

Bir gün futboldan, sahanın içindeki o terden gelen birileri mutlaka futbolun başında olacaktır. Ve bu değişim çok uzak da değildir.

MAÇIN ADAMI: BJARNASON

Hem attı hem attırdı, İzlanda ekibinde gecenin parlayan yıldızıydı. Ama onu bu kadar parlatan olay, bireysel becerisi değil İzlanda’nın makine nizamındaki takım oyunu idi.

 

YORUMLAR

 • gıcık adam 15.10.2017 22:18:54 Ahlak ve adalet duygusundan yoksun olanların yetiştirdiği kuşak geldi 30 sene geçmiş olsun.
 • eren toprak 09.10.2017 16:30:08 sevgili Rüstü cok safsin degisim beklemekle, her zamanki gibi sadece 4-5 milyon avro alip is yapmayan teknik direktör degisir baska degisim bekleme; hollanda bile katilamadi deyip gecer TFF
 • Bayazid ortabeyi 08.10.2017 01:18:31 İzlanda devletinin gsmh’nın kaç katını futbola döküyoruz, sabah akşam futbol konuşuyoruz, dünya üçüncülüğümüz var. Nasıl futbol ülkesi değiliz?
 • Aykut Demirci 07.10.2017 18:38:27 en alta değişim olursa bir gelecek var diyebiliriz yoksa böyle devam eder,100 yılda 1 dünya futboluna gelen(!)arkadaşa protestolar eşlinde plaketler vermeye devam ederiz(!)
 • Aykut Demirci 07.10.2017 18:37:32 Soğuktan kapalı spor salonlarında antreman yapan İzlanda mı futbol ülkesi?Fransa sonrası hoca eleştirildi,sorunun sadece hoca olmadı görüldü.Geleceğe yeni bir kadroyla hazırlanılır,en üstten
 • Aykut Demirci 07.10.2017 18:36:51 Haftanın 7 günü futbol konuşulan bir ülkeyiz.Dünyada sadece futbol üzerine bu kadar program yapılan ve yazılan başka ülke var mı acaba?Futbola bu kadar ilgi varken futbol ülkesi değiliz diyemeyiz.
 • zagor tenay 07.10.2017 17:55:56 Bizim muhteremler devamlı ülkeye dünya çapında,modern stadlar yapıyorlar,çok doğru ama stadlarda seyirci yok,futbolumuz yok,anca dedikodu,tehdit,kavga,hakaret,ondan sonrada İzlandaya nasıl yenildik.
 • zagor tenay 07.10.2017 17:52:22 Birkir Bjarnason İngiltere 2.ligi olan Championshipte Aston Villada oynuyor,yani bu işin 1.ligi 2.ligi,Milanı,Barcelonası yok,sistemi var sistemi,alt yapısı var,bizim futbolda rezerv lig bile yok.
 • hasan ortac 07.10.2017 12:20:49 Bu takım kimin takımı; tüm ülkedeki her şey gibi; sadece bir kişinin takımı. Ne bekliyorduk ki; herşey gibi bunu da yüzlerine gözlerine bulaştırıp batırdılar.
 • emin özkan 07.10.2017 09:08:44 Biz bitti demeden bitmez.BİTTİSON

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Hangisi sizsiniz? Romantizm mi, huzur mu, eğlence mi?
Neden herkes Bodrum’a yerleşiyor?
Sadece hayata geniş çerçeveden bakabilenlerin görebileceği 3 muhteşem detay
En iyisi böyle yapılıyor! İşte hem mükemmel hem de pratik böreğin sırrı...
Kadın olmanın her anlamda güç olduğuna 3 kanıt

Yazarın Diğer Yazıları

 1. TFF Başkanı devlete bağlansın
 2. Üzülerek söylüyorum Aykut hoca başarılı olamaz
 3. Suni fark organikleşiyor
 4. Caner'e 6 maç ceza çok doğru karar
 5. 3 gol atıp da kazanamamak...
 6. Alkışlar derbinin kahramanlarına
 7. Dere geçildi, peki ya okyanus?
 8. Ersun Hoca şifreyi çözdü
 9. Sıkıntı geri geldi
 10. Yarışta artık Fenerbahçe de var