GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Çocukların hakları varsa anne babaların da var

Kalıplaşmış yargılarımız var bizim. Sözgelimi kızların pembe, erkeklerinse mavi giymesi gerektiğini kaydetmişiz zihnimize. Kız çocuklarının arabalarla oynayamayacağı veya sadece oğlan çocuklarının ‘süper kahraman’ olabileceği gibi kalıplarımız var. Oysaki çocuklar istedikleri renkleri giymeli, istedikleri oyuncaklarla oynamalılar. Sadece çocuklar mı? Anne babalarla ilgili kalıplarımız da var.

Örneğin yemek ve temizlik gibi işleri annelerin, tamir ve araba kullanma gibi işleri ise babaların görevi gibi düşünürüz. Peki, bu böyle mi olmalı? Elbette ki hayır! Eğer bir kadın doğum yaptığında ona ‘annelik izni’ verilebiliyorsa, çocuğu yeni doğan babanın da ‘babalık izni’ olmalı meselâ... Tüm bu konularda sadece çocukların değil, anne babaların da önyargılarını kırıyor bu kitaplar… Mutlaka okuyun.

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Yazar: E. Brami-E.B. Spagnol
Çeviri: Burcu Uğuz
Tür: Yaşam/Düşünce
Sayfa: 32
Fiyat: 8 TL

MUTLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRMENİN PÜF NOKTALARI

LC Waikiki Aile Buluşmaları’nın dördüncü durağı olan Gaziantep’te “Mutlu çocuklar yetiştirmenin püf noktaları”nı konuştuk. Konuklarımız, 200 Adımda Çocuk Yetiştirme Rehberi kitabımıza çok değerli görüşleriyle katkıda bulunan Psikiyatrist Prof. Dr. Özgür Öner ve LC Waikiki Kurumsal İletişim ve Reklam Müdürü Sevda Malkoç'tu. 

<iframe src='//www.hurriyet.com.tr/video/embed/?vid=40920151&resizable=1&autostart=scroll&playsinline=true&v_utm_source=haber_detay' width='580' height='326' frameborder='0' scrolling='no' allow='autoplay; fullscreen' allowfullscreen></iframe>

HADİ ANNE GİDELİM

Eller kollar heykel

Bu atölyede çocuklar hayallerini sanata dönüştürecek. Özel malzemeler ve boyama kalemleriyle istedikleri desende heykeller tasarlayacaklar.

Yer: İstanbul-PACE Çocuk Sanat Merkezi
Tarih: Yarın
Saat: 13.00/15.00
Fiyat: Ücretsiz
Tel: (0216) 385 80 36

Rüzgâr gülü atölyesi

Çocuklar toplanıp rengârenk rüzgâr gülleri tasarlayacak ve sonra da rüzgâra karşı uçuracaklar…

Yer: İstanbul-Trumpland
Tarih: Bugün/Yarın
Saat: 14.00
Fiyat: Ücretsiz
Tel: (0212) 348 78 67

Maşa ile Koca Ayı

Çocukların çok sevdiği Maşa ile Koca Ayı eğlenceli, müzikli, bol oyunlu, şakalı bir gösteriyle sahnede.

Yer: Muğla-Datça Açıkhava Tiyatrosu
Tarih: Bugün
Saat: 21.00
Fiyat: 40 TL
Tel: (0252) 712 30 98

Benim çiftliğim

Çocuklar origami sanatının tekniklerini kullanmayı öğrenecek, hayallerindeki çiftliği tasarlayacaklar. Sonrasında da İstanbul Oyuncak Müzesi’ni gezecekler.

Yer: İstanbul-Oyuncak Müzesi
Tarih: Yarın
Saat: 11.00
Fiyat: 40 TL
Tel: (0216) 359 45 50

Yazının devamı...

Hayat bir öğretmendir, kitaplar da öyle…

'Deniz ve Ben' kitabında bir kızın öyküsünü anlatıyorsun. O kız sen misin?

Eylül karakteri yıllar içerisinde hayatıma girmiş, bana insanların nasıl sevgi dolu bir potansiyelle dünyaya geldiklerini defalarca göstermiş olan tüm öğrencilerim ve tüm çocuklar. Kitapta Anadolu insanını bir çocuğun zihninde görüyoruz. İyiliği, yardımlaşmayı, sevgiyi… Ancak son zamanlarda çok korkunç olaylarla da karşılaşıyoruz. Herkes “Eyvah! Toplumumuz bozuldu” diye yakınıyor.

Bu kitapta olanı mı yoksa olmasını istediğini mi yazdın?

Zaman zaman çocukların dünyasında da olumsuzluklara, çatışmalara rastlanmasına rağmen bizi ‘Eyvah!’ dedirtecek noktalara getiren olaylar yetişkinlerin dünyasında yaşanıyor. Ve maalesef yetişkinlerin davranışlarının acıları çocuklara kalıyor. Çocuklar her zaman ‘muhteşem’ kelimesiyle eşdeğer bir potansiyelle dünyaya geliyorlar. Bence mesele onların doğuştan getirdikleri bu potansiyeli bozmadan büyüyebilmelerine destek olabilmek.

Kitaptaki Eylül karakteri sadece kendini değil, çevreyi, hayvanları hatta tarihi de dedesinden öğreniyor. Hayatta her zaman bir rol modelimiz var mı sence?

Dede karakteri Eylül’ün hayatındaki öğrenme unsurlarından sadece bir tanesi. Çoğumuzun hayatında güzelliklere vesile olan, dokunuşları sayesinde bize katkı sağlayan insanlar vardır diye düşünüyorum. Bazen bu katkı dedemiz, öğretmenimiz vasıtasıyla gelirken bazen evimizde beslediğimiz bir ev hayvanımız vasıtasıyla bile olabilir.

Bu kitapla çocuklara temel olarak neyi anlatmak istedin peki?

Büyükanne ve büyükbabaların çocukların gelişimleri üzerinde çok önemli katkıları olduğunu düşünüyorum. Bir dede ve torunu arasında yaşanan sevgi dolu bir iletişimi ve paylaşımı göstermek istedim.

Eleştirmenler Türk çocuk kitabı yazarlarını fazla ‘öğretici’ olmakla suçluyor. Sen yazdığın eserde ‘öğretici’ olduğunu düşünüyor musun? Suç mu öğretici olmak?

Yaşamın kendisi bir öğretmenken bir kitabın içinde öğretici öğelerin bulunmaması mümkün mü? Bence öğretici olmaktaki sorun çocuklara kendi deneyimlerinin sonuçlarını temel alarak “Bu doğru, bu yanlış…” diye dayatmalar yapan, onların deneyimleri vasıtasıyla öğrenebileceklerine saygı duymayan tutumlar. Kitapta olgunluk çağına gelmiş olan dede karakteri torunuyla hayatta edindiği birikimleri sevgi ve incelikle paylaşıyor. Bunun yanı sıra ona kendi deneyimlerini yaşaması için alan bırakıp, Eylül’ün düşüncelerini yargılamadan güven ilişkisi oluşturarak sorduğu sorularla destek veriyor.

Senin dokunmak istediğin çocuklar kimler? Onların nasıl kişiler olmasını istiyorsun? Neler hayal ediyorsun?

Tüm çocuklar için hayalim içlerinde var olan potansiyeli sevgiyle ifade edebilen yetişkinler olmaları…

Kitapta Atatürk’ten bir yıldız olarak söz ediyorsun. Neden? Sence Atatürk bir ideal mi, yoksa bir ışık mı? Çocuklar ne anlamalı dedesinin Eylül’e anlattıklarından?

Altı yaşındaki öğrencilerimin “Kutup yıldızı yolunu kaybedenlere yol gösteriyorsa ve Atatürk’te zor zamanlarda bize yol göstermişse, Atatürk bir kutup yıldızı olabilir.” şeklindeki sohbetlerini büyük bir mutlulukla izlemiştim. Kitaptaki konuşmalar bu deneyimden kaynaklanmakla birlikte, çocukluğumda büyükanne ve büyükbabalarımdan dinlediğim hikâyelerin etkisi de var. Atatürk’ü tek bir cümlede anlatmak imkânsız olsa da içinde var olan muhteşem potansiyeli sevgiyle ortaya koyabilmeyi başarmış nadir insanlardan biridir diyebilirim. Hikâye içerisine koymamın nedeniyse; çocukların zihnine ve kalbine sadece küçücük bir tohum bırakabileceğimi düşünmem.

MUTLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRMENİN PÜF NOKTALARI

LC Waikiki Aile Buluşmaları’nın dördüncü durağı olan Gaziantep’te Prof. Dr. Özgür Öner ve LC Waikiki Kurumsal İletişim ve Reklam Müdürü Sevda Malkoç ile “Mutlu çocuklar yetiştirmenin püf noktaları”nı konuştuk.

<iframe src='//www.hurriyet.com.tr/video/embed/?vid=40920151&resizable=1&autostart=scroll&playsinline=true&v_utm_source=haber_detay' width='580' height='326' frameborder='0' scrolling='no' allow='autoplay; fullscreen' allowfullscreen></iframe>

Yazının devamı...

Futbolcunun makbulü altın kalpli olanıdır

Öncelikle sizi tanıyalım…

25 yıldır spor spikeriyim. Ailem gurbetçiydi. İlkokulu Almanya’da okudum, aynı zamanda futbol oynadım. Sonra Türkiye’ye döndük, ama gözlerimde bir sorun çıktı ve futbol oynamayı bırakmak zorunda kaldım. Ortaokulu Türkiye’de okudum, ama burada okula başladığımda doğru düzgün Türkçe bile bilmiyordum. Lise ve üniversiteyi de burada okudum ama sonra yine Almanya’ya gittim ve orada da Alman Dili ve Edebiyatı Tiyatro Bilimleri okudum. Ancak aklım hep spordaydı. Tekrar Türkiye’ye geldim ve spor spikerliği yapmaya başladım.

Bir dakika! Çok karışık bir hikâye! Aslında biraz da kitaptaki Mohamad Salah hikâyesine benziyor… 

Evet, benziyor. Pek çocuğumuz hayatlarımızı mücadele içinde geçiriyoruz. Ancak tutkularımız varsa başarabiliyoruz.

Peki, Futbolun Yıldızları serisini yazmak nereden aklınıza geldi?

Biz futbola sadece futbol olarak bakıyoruz, ama her futbolcunun ardında hüzün dolu bir öykü var. O öyküleri öğrendikten sonra ‘Futbolun Yıldızları’ serisini yazmaya, çocuk ve gençlerle buluşturmaya karar verdim. Çünkü çocukların televizyonda izlediği futbol yıldızları aslında birer rol model! Örneğin Messi’nin kemiklerinin büyüyememe sorunu vardı ve doktor ona “Senin boyun asla 1.50’yi geçemeyecek” demişti, ama o dünyanın en büyük futbolcularından biri oldu. Ronaldo çok yoksul bir aileden geliyordu, kalbi delikti ve doktoru “Futbol oynayamazsın” demişti. Franck Ribéry’nın 2 yaşındayken bir kazada yüzü paramparça olmuştu, çocukluğu boyunca onunla “Frankenştayn” diye dalga geçtiler. O da çok fakir ve 18 yaşına kadar inşaatlarda amelelik yapan bir çocuk, ama o da dünyaca ünlü bir futbolcuya dönüştü. Aynı şekilde Mesut Özil… O da göçmen bir ailenin çocuğu olarak uluslararası bir futbolcuya dönüşüyor.


Mohamad Salah’ın öyküsü peki? Orada bir ‘anne çocuk’ iletişimi dikkat çekiyor…

Evet. Onun başarısının kaynağı annesi! Mo’nun futbol aşkını ilk keşfeden kişi. Çok yoksul bir aile ama çocuklarındaki bu heyecanı görmezden gelemiyorlar. Ancak Mo’nun asıl yıldızlaştığı nokta sırf futbol oynayabilmek için daha çocuk yaşta her gün 5 saat yol gidip gelmesi. Sabah okula gidiyor, sonra futbol oynamaya ve her gününün 5 saati yolda geçiyor. Önce trene sonra da dört ayrı otobüse binerek gidip geliyor. İstisnasız! İşte bu inanılmaz!

Bu öyküleri neden çocuk kitabı olarak yazdınız peki?

Çocuklar için müthiş örnekler onlar! Pek çok anne baba, çocuklar bu kitapları okumak istediğinde önyargıyla yaklaşıyor ve “Aaaa futbol kitabıymış, bırak!” diyor. Hâlbuki bu kitaplarda sadece futbol yok. Azim ve kararlılığın gerçek öyküleri var ve her biri çocuklara örnek olabilir. Bu nedenle kitaplarımı önce çocukların okumasını istedim.

Kırmızı Kedi Yayınevi, 222 sayfa, 16 TL.

FUTBOLUN YILDIZLARININ 5 ORTAK ÖZELLİĞİ

- Sıfırdan gelmeleri
- Çok çalışkan ve disiplinli olmaları
- Yetenekli olmaları ve yeteneklerini kullanabilmeleri
- Altın gibi bir kalbe sahip olmaları
- Kazandıklarını yoksullarla paylaşmaları

ULTRASONA FAZLA GİRMEK BEBEĞE ZARAR VERİR Mİ?

‘Ultrasona fazla girmek çocuğa zarar verir mi? Op. Dr. Banu Çiftçi ‘Çocuklarla Bir Ömür’ programımızda yanıtladı.

<iframe src='//www.hurriyet.com.tr/video/embed/?vid=40916495&resizable=1&autostart=scroll&playsinline=true&v_utm_source=haber_detay' width='580' height='326' frameborder='0' scrolling='no' allow='autoplay; fullscreen' allowfullscreen></iframe>

HADİ ANNE GİDELİM

Turna kuşu origami atölyesi


Hiroşima’ya atılan atom bombasıyla hastalanan Sadako Sasaki, 1000 adet turna kuşu origamisi yapınca iyileşeceğine inanır. Ancak bu sayıyı tamamlayamadan hayata veda eder. Çocuklar Sasaki’yi anma etkinliği kapsamında onun için origami turnaları yapacak.

Yer: İstanbul-Oyuncak Müzesi
Tarih: Yarın
Saat: 11.00
Fiyat: Ücretsiz
Tel: (0216) 359 45 50

Kukla atölyesi

Bu atölyede çocuklar birbirinden şirin kuklalar yapacak ve küçük bir kukla gösterisi düzenleyecekler.

Yer: Eskişehir-Masal Şatosu
Tarih: Yarın
Saat: 14.30
Fiyat: Ücretsiz
Tel: (0222) 300 00 15

Kil atölyesi

Hayal gücünün kapıları aralanıyor! Çocuklar kendi düş güçlerine göre konular seçip kil tabletler yapacaklar, alçak ve yüksek kabartma tekniklerini öğrenecekler.

Yer: Ankara-CerModern
Tarih: Bugün/Yarın
Saat: 11.00/15.00
Fiyat: 45 TL
Tel: (0312) 310 00 00

HAFTANIN FİLMİ

Çocukların merakla beklediği ‘Christopher Robin’ filmi dün tüm Türkiye’de gösterime girdi. Film arkadaşlık, dostluk ve aile bağlarının önemine değiniyor.Yazının devamı...

Aile albümlerinden sosyal medya albümlerine...

Sosyal medya çok büyük tartışmaların döndüğü bir alan artık. Herkes görüşünü oradan yazıyor, ‘dünyaya’ oradan sesleniyor, sevgisini de coşkusunu da hüznünü de oradan paylaşıyor. Üstelik hiç tanımadığı insanlarla…

Çocuktum. Eve misafirlerimiz geldiğinde eski fotoğraflarımızı görmek isterdi. Albümleri çekmeceden çıkartırdık. Her bir fotoğraf özenle yerleştirilmişti albüme. Uzun uzun bakılırdı fotoğraflara, üzerinde tek tek konuşularak. Sadece ‘özel’ kişiler görebilirdi onları… Çünkü içlerinde çok özel aile fotoğrafları olurdu.

Şimdi ‘sosyal medya albümlerimiz’ var, her anımızı sınırsızca ‘paylaş’tığımız! Fotoğrafın ‘özel’ olup olmadığına bakmadan peşi sıra yayımladığımız… En mahrem anlarımızı bile hiç tanımadığımız binlerce kişiye gösterdiğimiz...

Sadece kendi fotoğraflarımız mı?
Elbette hayır! Çocuklarımızın -bile- en mahrem fotoğraflarını hiçbir kaygı taşımadan sosyal medyada yayımlıyoruz. Oysaki hiç silinmeden kalacaklar internet âleminde… Siz silseniz de izler silinmiyor aslında!

Geçtiğimiz aylarda hem Fransa’da hem de İtalya’da çocukların sosyal medyadaki mahremiyetini koruyan yasalar çıktı. Artık hiçbir anne veya baba “O benim çocuğum istediğimi yaparım” diyemeyecek! Tam bu noktada ‘blogger anneler’  konusu da tekrar masaya yatırıldı. Onlar için ‘anneliği’ bir mesleğe dönüştürdükleri, çocukları üzerinden para kazandıkları, çocukluğu ‘kullandıkları’ gibi oldukça ağır suçlamalar var. Bu, sadece Türkiye’de değil, dünyanın pek çok ülkesinde ciddi bir tartışma alanı buluyor kendine. Çocukların ruh sağlığının ne yönde etkilendiğini zaman gösterecek, ama çok yakında daha pek çok çocuğun annesine veya babasına dava açtığını göreceğiz.

Örneğin İtalya'da 16 yaşındaki oğlunun fotoğrafını isteği dışında sosyal medyada paylaşan bir anneye oğlu tarafından dava açıldı. Anne davayı kaybetti. Kararında 16 yaşındaki çocuğu haklı bulan mahkeme annenin bir kez daha benzer paylaşımda bulunması halinde 10 bin Euro para cezasına çarptırılacağı uyarısında bulundu. Eğer sosyal medyada ne paylaştığımıza dikkat etmezsek gelecekte bu ve benzeri kararları daha çok göreceğiz! Bu nedenle albümlerimizi yeniden ‘özel’leştirmemizin zamanıdır.

Yazının devamı...

Hastalıktan nefes bile alamıyordu, ödüllü jimnastikçi oldu

Kendinden biraz bahseder misin bize?

Ritmik jimnastik sporcusuyum. İlkokul ikinci sınıfa gidiyorum ve Antalya’da yaşıyorum. Ancak çok yakında Ankara’ya taşınacağız. Çünkü bu sporda daha da ilerlemem gerekiyor ve kulüplerle çalışmalar yürütmek istiyorum. Bu nedenle başkentte olmam gerekiyor. Jimnastiği çok seviyorum. Jimnastik benim hayatım.

Hastalığına dair neler hatırlıyorsun?

Açıkçası pek bir şey hatırlamıyorum. Üç yaşıma kadar çok büyük alerji krizleri geçirmişim. Ancak jimnastik sporuna başladıktan sonra hayatımın gittikçe kolaylaştığını söyleyebilirim.

Jimnastik maceran nasıl başladı peki?

Alerjilerim olduğu için nefes bile alamıyordum, doktor önerince annem de beni jimnastiğe yazdırdı. Denemeye ilk gittiğim gün biraz ürktüm ama sonra çok sevdim. Zor bir spordu, ama çalıştıkça bedenim daha da esnedi ve en zor hareketler bile kolaylaşmaya başladı.

Nasıl bu kadar başarılı oldun? Türkiye’ye ödüller kazandırdın…

Sanırım çok sevdiğim için başarılı oldum. Şimdiye kadar 6 tane ödül, 1 tane de kupa kazandım. Son olarak Hırvatistan’da düzenlenen Uluslararası Jimnastik Yarışması’nda birincilik ödülünü kazandım ve Türkiye’ye getirdim.

Anne babalara ve yaşıtlarına önerilerin neler?

Çocuklar tabletlerle bilgisayarlarla telefonlarla oynamasınlar spor yapsınlar, daha eğlenceli gelecek. Anne babalar da çocuklarına sporları tanıtsınlar, onları bir spor kursuna yazdırsınlar, destek olsunlar. Çocuklar kendileriyle ilgilenen anne babaları çok sever. Anne babalar çocukları korksa bile onlara açıklayarak yardımcı olsunlar. Bir de eğer jimnastik yapacaklarsa 3 yaşında başlasınlar ki, vücutları iyice esnesin. Bu spor çok zor! Herkes yapamaz. Tüm çocuklar da yapamaz. Esnek olanlar yapabilir. Çok fazla çalışmak gerekiyor. Biz her gün 6 saat çalışıyoruz. Bunu unutmasınlar.

‘VÜCUDUNUN ESNEKLİĞİ ŞANSI OLDU’

Rüzgâr Naz’ın annesi Özgür Bozkurt: “Rüzgâr Naz 7,5 aylıkken doğdu. Erken doğum sebebiyle akciğerleri ve bağışıklık sistemi gelişmemişti. Çok hızlı bir şekilde alerjik reaksiyon göstermeye başladı. Özellikle de solunum alerjileri çok fazlaydı. Doktor tavsiyesiyle 3 yaşında başladığı jimnastik sayesinde müthiş bir gelişme gösterdi. Bu gelişme her alanda oldu. O jimnastiği çok sevdi, jimnastik de onu… Diz, bel ve kol esnekliğinin çok fazla olmasını vücudunun jimnastiğe ödülü olarak yorumluyorum. Elbette ki çalıştırıcıları Elberru Akçan ve Elif Zeynep Celepli’nin Rüzgar Naz’ın bu başarıları elde etmesinde büyük katkıları oldu. Jimnastik zor bir spor. Ailenin maddi ve manevi katkısına çok ihtiyaç var. Kamplar, yapılan ulusal ve uluslararası yarışmalar aile desteğiyle ilerliyor. Bu çok önemli. Sponsor bulmak çok zor, ama aslında sporculara sponsor olan firmalar maddi olarak hiçbir şey kaybetmiyor, harcadığı bedelin tamamını vergiden düşüyor. Bu nedenle lütfen herkes sporculara destek olsun ki, biz de ülkemizi uluslararası alanda temsil edebilelim.”

ALERJİK ÇOCUKLAR İÇİN BİR ÇÖZÜM ÖNERİSİ: JİMNASTİK

Rüzgâr Naz Bozkurt bu hafta Hürriyet TV'de yayımlanan 'Çocuklarla Bir Ömür' programımıza konuk oldu, uluslararası başarılara uzanan jimnastik macerasını anlattı.

<iframe src='//www.hurriyet.com.tr/video/embed/?vid=40909492&resizable=1&autostart=scroll&playsinline=true&v_utm_source=haber_detay' width='580' height='326' frameborder='0' scrolling='no' allow='autoplay; fullscreen' allowfullscreen></iframe>

HADİ ANNE GİDELİM

Mutlu çocuklar yetiştirmenin püf noktaları

‘LC Waikiki Aile Buluşmaları’ devam ediyor. Bu kez Gaziantep’teyiz. Psikiyatrist Prof. Dr. Özgür Öner ve LC Waikiki’nden Sevda Malkoç ile birlikte ‘mutlu çocuklar yetiştirmenin püf noktalarını’ konuşacağız. Ayrıca herkese imzalı ‘200 Adımda Çocuk Yetiştirme Rehberi’ kitabımızı armağan edeceğiz. Herkes davetli…

Yer: Gaziantep-Sanko Park AVM
Tarih: Yarın
Saat: 15.00
Fiyat: Ücretsiz
Tel: (0342) 336 15 65

Maket gemi atölyesi

Çocuklar bu atölyede ahşap parçaları bir araya getirip kendi minik gemilerini tasarlayacak, sonra da istedikleri renge boyayacaklar

Yer: İstanbul-Trump Towers
Tarih: Bugün/Yarın
Saat: 14.00
Fiyat: Ücretsiz
Tel: (0212) 348 78 67

Resim atölyesi

Çocuklar istedikleri renkleri kullanarak kendi özgün resimlerini yapıp doyasıya eğlenecekler.

Yer: Ankara-Antares AVM
Tarih: Bugün
Saat: 13.30
Fiyat: Ücretsiz
Tel: (0312) 321 06 00

Doğaçlama hareket atölyesi

Anne baba ve çocukların birlikte doğaçlama oyunlar kurabilmesini temel alan bu atölye Büşra Firidin’in eğitmenliğinde gerçekleşecek.

Yer: Çanakkale-Pavli Bozcaada
Tarih: Yarın
Saat: 14.00
Fiyat: 34 TL
Tel: (0536) 364 19 98

Uçurtma atölyesi

5-12 yaşları arasındaki çocukların katılabileceği bu atölyede çocuklar kendi uçurtmalarını tasarlayacak.

Yer: İstanbul-ÖzdilekPark
Tarih: Yarın
Saat: 18.00
Fiyat: Ücetsiz
Tel: (0212) 386 88 50

HAFTANIN KİTABI

Hayvanların birbirinden ilginç özellikleriyle dolu bu kitaba sadece çocuklar değil yetişkinler de bayılacak. “Albatros Bir Okyanus Gezginidir” kitabında 17 hayvan grubunun ilginç hikâye var.

Yayınevi: Çınar Yayınları
Yazar: Necati Güngör
Tür: Bilim
Sayfa: 92
Fiyatı: 10 TL

Yazının devamı...

'Ürkütücüler’e karşı önyargılı olmayın

İşte bir örnek: Türkiye’de fantastik çocuk edebiyatına gönül vermiş isimlerden biri olan Göktuğ Canbaba’nın son kitabı ‘Ürkütücüler’ çocukları bambaşka bir dünyanın yaratıklarıyla tanıştırıyor. Üstelik bu yaratıklarla insanlar arasında imkânsız gibi görünen bağlar kuruluyor. Kitap, önyargılarla örülü dünyamıza bir çıkış kapısı aralıyor ve birbirini tanımanın, empati kurmanın önemini öne çıkartıyor. Hem çocuklar sevecek hem de anne babalar…

Yayınevi: Doğan Egmont
Yazar: Göktuğ Canbaba
Tür: Fantastik
Sayfa: 172
Fiyatı: 16 TL

GÜVENLİ OYUNCAK NASIL ANLAŞILIR?

Birçok anne baba oyuncak alırken güvenli veya sağlıklı olup olmadığına bakmıyor. Oysaki çocuk gelişimi açısından oyuncaklar çok önemli. 'Çocuklarla Bir Ömür' programımızın bu haftaki konuğu olan Prof. Dr. Arzu Yükselen açıklıyor…

<iframe src='//www.hurriyet.com.tr/video/embed/?vid=40880154&resizable=1&autostart=scroll&playsinline=true&v_utm_source=haber_detay' width='580' height='326' frameborder='0' scrolling='no' allow='autoplay; fullscreen' allowfullscreen></iframe>

HADİ ANNE GİDELİM

Yazı atölyesi

Yarın Kartal Masal Müzesi’ndeyiz. Bu atölyede hem masal kitaplarının sayfaları arasında masal tarihi içinde bir gezintiye çıkacağız hem de düş dünyasına dalıp eğlenceli yazılar yazacağız. Yolu düşenleri bekleriz.

Yer: Kartal-Masal Müzesi
Tarih: Yarın
Saat: 13.00
Fiyat: Ücretsiz
Tel: (0216) 280 62 22

Origami atölyesi

Çocuklar hayallerindeki gölü canlandırıp, kâğıtlardan ister çiçek, ister ördek ister kurbağa yapacaklar.

Yer: İstanbul-Oyuncak Müzesi
Tarih: Bugün
Saat: 11.00
Fiyat: 40 TL
Tel: (0216) 359 57 25

Dinozorlar hayatta

Milyonlarca yıl önce nesilleri tükenen dinozorlar eğer bugün yaşasalardı nasıl bir hayat sürerlerdi? Bu atölyede ‘yeni çağ dinozorları’ geri dönüşüm malzemeleriyle hayat bulacak.

Yer: İstanbul-Pera Müzesi
Tarih: Bugün
Saat: 14.00
Fiyat: 45 TL
Tel: (0212) 334 99 00

Kil atölyesi

Hayal gücünün kapıları aralanıyor! Çocuklar kendi düş güçlerine göre konular seçip kil tabletler yapacaklar, alçak ve yüksek kabartma tekniklerini öğrenecekler.

Yer: Ankara-CerModern
Tarih: Bugün/Yarın
Saat: 14.00/16.30
Fiyat: 45 TL
Tel: (0312) 310 00 00

Ege ile Gaga müzikali

Doğa Dedektifleri Ege ile Gaga yepyeni bir macera peşindeler. Bu kez bir tiyatro oyunuyla Ay’a gidiyorlar.

Yer: Balıkesir-Güre Amfi Tiyatro
Tarih: Bugün
Saat: 21.00
Fiyat: 30 TL
Tel: (0266) 387 30 70

Yazının devamı...

Bu okul sadece alerjili çocuklar için

Öncelikle sizi biraz tanıyalım…

Ben doğma büyüme alerjik bir bireyim. Çocukluk yaşlarımda besin alerjim vardı. Üç kez şiddetli alerjik nöbet geçirdim. Alerjinin ne olduğunu bilerek büyüdüm. 2010 yılında bir çocuğum oldu. O da alerjik bir birey olarak doğdu ve bebeklik yılları çok zor geçti. Şu an 8 yaşında ama hâlâ ileri derecede besin alerjisi var. Hastalığının adı ‘eozinofilik özofajit’miş. Söylemesi zor, yaşaması daha zor! Bir gün kendime ‘alerjik anne’ diye bir sayfa açtım. Benim gibi yüzlerce anne olduğunu gördüm. 2016’da ise Türkiye’nin ilk ve tek alerji hastaları derneği olan Alerji ile Yaşam Derneği’ni kurduk. Hekim dernekleri vardı ama hasta haklarının savunuculuğunu yapan bir dernek yoktu. Bizim derneğimiz ilk oldu.

Peki, okul açma fikri nasıl ortaya çıktı?

Önce internet ortamında Atopi Okulu’nu açtık. Atopik dermatit (egzama) ve alerjilerle ilgili bilgiler veren bu e-okul sayesinde ailelerle iletişimimiz arttı. Dernek çatısı altında seminerler vermeye başladık. Sonra ailelerin alerjiler konusunda bilinçsiz olduğunu gördük. Türkiye’deki bütün çocuk alerji ve çocuk Gastroenteroloji uzmanlarının listesini yaptık. Aileleri oturdukları il ve ilçeye göre doktorlara yönlendirdik. Böylece alerji sorunu yaşayan aileler kendisine en yakın hangi doktora gidebileceğini gördü. Sonra bir gün, çocuğu ileri derecede alerjik olan bir anne çocuğu hiçbir okuldan kabul edilmeyince Kartal Belediyesi’ne başvurup oradan yardım istedi. Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz çocuklar konusunda çok hassas bir insan. Bizi aradı ve alerjili çocuklar için bir anaokulu açılması için işbirliği önerdi.

Okulu diğer okullardan ayıran özellikleri neler?

Bu anaokulu Kartal Yakacık’taki Mevhibe İnönü Çocuk Gelişim Merkezi adıyla bu yıl açıldı ve ilk kez öğrenci kabul edecek. Okuldaki her şey özel olarak hazırlandı. Kullanılan eşyalardan, bahçedeki çiçeklere kadar her şey alerjik bireyler düşünülerek özel seçildi. Bu okulların diğer okullardan tek farkı alerjik çocuklara göre hazırlanmış olması. Yemekler özel hazırlanacak, diyetisyen kontrolünde yapılacak. Sütsüz, yumurtasız yemekler de olacak. Öğrenci sayısı da sınırlı olacak, çünkü kalabalık sınıflarda temiz hava çabuk bozuluyor. Pedagoglar yıl boyunca çocuklara destek verecek. Ailelerle de düzenli olarak anketler yapacağız.

Peki, her yerden çocuk okula kayıt olabilecek mi?

Maalesef ki şimdilik sadece Kartal’daki çocukları alabiliyor okul. Zaten biz bu okulun diğer yerlere örnek teşkil etmesini istiyoruz. Alerjili tüm bireyler www.atopiokulu.com internet sitemizden ücretsiz bilgi edinebilir.

HER İLÇEDE BİR ‘ALERJİLİ ÇOCUKLAR OKULU’ OLMALI

Kartal Belediyesi Kreşler Müdürü Enif Dipşar: “Burası çok özel bir okul. İlk aşamada sadece 20 öğrenci alarak pilot uygulama başlatıyoruz. Okulun aylık fiyatı, diğer anaokulları ile aynı olacak. Düşük gelirli aileler ise belediyemize başvurarak ücretsiz hizmet alabilecek. Kreşle ilgili bilgi almak isteyenler www.kartal.bel.tr internet sitemizi ziyaret edebilir.”

SAĞLIKLI ÇOCUKLAR YETİŞTİRMENİN PÜF NOKTALARI

LC Wakiki Aile Buluşmaları’nın üçüncü durağı olan İzmir’de Dr. Ender Saraç ve oyuncu İrem Helvacıoğlu ile 'Sağlıklı çocuklar yetiştirmenin püf noktaları'nı konuştuk.

<iframe src='//www.hurriyet.com.tr/video/embed/?vid=40893628&resizable=1&autostart=scroll&playsinline=true&v_utm_source=haber_detay' width='580' height='326' frameborder='0' scrolling='no' allow='autoplay; fullscreen' allowfullscreen></iframe>

HADİ ANNE GİDELİM

Sportmen kral

Aburcuburistan Adası’nın kralı çocukları hem güldürecek hem de çok eğlendirecek.

Yer: İstanbul-Trump Towers
Tarih: Yarın
Saat: 13.00
Fiyat: Ücretsiz
Tel: (0212) 348 78 67

Masallı taş boyama atölyesi

Bu atölyede çocuklar, hayallerindeki resimleri taşların üzerine yapacak. Sonra da ortaya ‘masallı taşlar’ çıkacak.

Yer: İstanbul-Kartal Masal Müzesi
Tarih: Bugün
Saat: 12.00/13.30
Fiyat: Ücretsiz
Tel: (0216) 280 62 22

Deniz kabuğundan tasarımlar

Çocuklar deniz kabukları desen ve renk katıp hem kendilerine hem de sevdiklerine sürpriz hediyeler yapacaklar. Atölye 9-12 yaşları arasındaki çocuklar için.

Yer: İstanbul-Rahmi Koç Müzesi
Tarih: Bugün
Saat: 15.00
Fiyat: 50 TL
Tel: (0212) 369 66 00

Çocuk şefler mutfakta

Çocuklar dünya mutfağının ilginç tatlarını yapmayı öğreniyor. Bu kez Japon geleneksel yemeklerinden Sushi yapacaklar.

Yer: İzmir-Çeşme Köy Etkinlik Merkezi
Tarih: Bugün
Saat: 13.00
Fiyat: 150 TL
Tel: (0537) 432 35 58

Dans atölyesi

Bu atölyede çocuklar bir usta eğitici eşliğinde ritmik dans etmeyi öğrenecek. Atölye, 7-14 yaşları arasındaki çocuklar için.

Yer: Eskişehir-Masal Şatosu
Tarih: Bugün/Yarın
Saat: 14.30
Fiyat: Ücretsiz
Tel: (0222) 300 00 15

 

HAFTANIN KİTABI

Ödüllü yazar Hanzade Servi’nin yeni kitabı ‘Dedem nerede?’ son derece komik, eğlenceli ve heyecan dolu bir kitap. Bu yaz gülmek isteyen çocuklara duyurulur.

Yayınevi: Altın Kitaplar
Yazar: Hanzade Servi
Tür: Roman
Sayfa: 141
Fiyatı: 11 TL

Yazının devamı...

Cinsiyetçi söylemlerinizi çocukların zihninden çekin!

Daha çocukken zihnimize kazınan sözcükler var. Örneğin; kadın kısmı, kız başına, kadın başına, kız almak, kız vermek, kızlık zarı, kız oğlan kız, insanoğlu, bilim adamı, kadın polis… Tabii bunların yanında bir de hakaret içeren cümleler var: Kalıbının adamı ol, kız gibi ağlama, adam ol, erkeklik sende kalsın, sözünün eri ol, erkek sözü mü, onu adamdan saymam, yuvayı dişi kuş yapar, kızını dövmeyen dizini döver, temizlik kadın işidir…

İşte bunlar gibi daha pek çok sözcük kalıbını çocukların zihnine işliyoruz milletçe! Bu cümlelerle büyüyen çocuk, erkek cinsiyetinin ‘güçlü, buyurgan, korumacı’ olduğunu zihnine kaydederken; kadın cinsiyetinin de ‘pasif, korunmaya muhtaç, istismar edilebilir’ olduğu düşüncelerini zihnine işliyor. İşte bu nedenle çocukları, yani geleceğimizi korumak istiyorsak öncelikle dilimizi cinsiyetçi söylemlerden temizlemeli, erkek egemen düşünce yapısını onlara sözcüklerle dayatmaktan vazgeçmeliyiz.

CİNSİYETÇİ SÖYLEMLERİN ÜZERİNE 'KIRMIZI ÇİZGİ' ÇEKİLECEK

Hürriyet Gazetesi, Vodafone işbirliğiyle muhteşem bir projeyi hayata geçirdi. Medyadaki cinsiyetçi söylemlere son vermek için yepyeni bir dijital teknoloji geliştirdi. Bu proje ile Hürriyet’te herhangi bir cinsiyetçi söylem olursa, o söylemin üzeri ‘kırmızı çizgi’ ile çizilecek ve bu konuda farkındalık oluşturulacak.

CİNSİYETÇİ SÖYLEM TABLOSU

Yanlış - Doğru
Bilim adamı - Bilim insanı
İşinin eri - İşinin ehli
Kadın polis - Polis
Baba ocağı - Memleket, yurt
İnsanoğlu - İnsan nesli
Erkek sözü - Söz
Erkeklik öldü mü? - İnsanlık öldü mü?

ÇOCUKLARDA ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK NASIL AŞILIR?

<iframe src='//www.hurriyet.com.tr/video/embed/?vid=40887792&resizable=1&autostart=scroll&playsinline=true&v_utm_source=haber_detay' width='580' height='326' frameborder='0' scrolling='no' allow='autoplay; fullscreen' allowfullscreen></iframe>

HADİ ANNE GİDELİM

Kupa bardak tasarlıyoruz

Bu atölyede çocuklar hayal güçlerini kullanarak kupa bardak tasarlayacaklar. Etkinlik 4 yaş ve üzerindeki çocuklar için.

Yer: İstanbul-Masal Müzesi
Tarih: Bugün
Saat: 12.00/13.30
Fiyat: Ücretsiz
Tel: (0216) 280 62 22

Çanta atölyesi

Çocuklar bez çantaları rengârenk kumaş boyalarıyla boyayarak hayallerindeki çantaları tasarlayacaklar.

Yer: İstanbul-Trump Towers
Tarih: Bugün/Yarın
Saat: 14.00
Fiyat: Ücretsiz
Tel: (0212) 348 78 67

Ritim atölyesi

Ritim duygusunu geliştirmeyi hedefleyen bu atölyede çocuklar kaynaşma, paylaşım, birlikte hareket edebilme becerisi kazanacaklar.

Yer: Eskişehir-Masal Şatosu
Tarih: Yarın
Saat: 14.30
Fiyat: Ücretsiz
Tel: (0222) 300 00 15

HAFTANIN KİTABI

Başarılı bir ilkgençlik romanı olan “Çiko’nun Seçimi” iki çocuğun hayalleri üzerinden hayvan hakları, hayvan sirkleri ve hayvanlara sahip olma gibi kavramları işliyor.

Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Yazar: Füsun Çetinel
Tür: Roman
Sayfa: 120 sayfa
Fiyatı: 16 TL

Yazının devamı...