GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Kudüs derken Lozan nereden çıktı?

Kudüs konusunda ABD ve İsrail dışında dünyanın çoğunun öfkesi burnunda… Daha iki gün önce ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını “Müslümanların kırmızıçizgisi” ilan eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün gündemi Lozan’a taşıması sadece Yunanlılara değil, bizlere de sürpriz oldu.

Hürriyet Haber

Devam etmeden önce şu soruyu soralım: Dünyanın öfkesinin burnunda olduğu, Hamas’ın yeni intifada ilan ettiği, bugün dünyanın her yerinde milyonlarca Müslümanın Cuma namazı sonrasında sokaklara döküleceğinin tahmin edildiği sırada Erdoğan’ın ateşli Kudüs demeçleriyle harareti artırmasını mı tercih ederdik? Yarın zaten dünyanın çoğu yerinde olduğu gibi Türkiye’de de Amerikan ve İsrail karşıtı protestolar beklenirken Türkiye Cumhurbaşkanı bu protestoları zaten siyasi ve diplomatik zeminde dile getiriyorken ayrıca ateşli nutuklarla kitleleri daha da hareketlendirmiş olmasını mı talep ederdik?

Doğruya doğru diyemezsek, eğriye eğri deme hakkımız zayıflar.

Erdoğan İslam Konferansını olağanüstü toplantıya çağırdı, bölge ülkelerinin liderleriyle konuştu, beklenmedik şekilde ters köşede duran Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile temasta ve çoğu Müslüman Arap ülkesinden daha tutarlı bir Kudüs çıkışı yapan Katolik Hristiyanların dini lideri Papa Francis ile diplomasi yelpazesini genişletiyor. Ayrıca şu yaşanan siyasi kutuplaşmaya karşın Meclis’teki siyasi partilerin tamamı 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden bu yana ilk defa yeniden ortak duruş sergileri Kudüs konusunda. Şu aşamada yapılabilecek olan yapılıyor bence. Dolayısıyla Erdoğan’ın dün yangına körükle gitmek yerine diplomasiye ağırlık vermesi ve kamuoyu dikkatini başka yere çekmemesi daha doğruydu.

Ama dikkatlerimizi çevirdiği konu Lozan Anlaşması oldu.

Aslında 65 yıl önce Celal Bayar’dan bu yana bir Türk cumhurbaşkanının dün, 7 Aralık’ta Yunanistan’a yaptığı bu ilk ziyaret sırasında ev sahibi Prokopis Pavlopoulos’un konuyu canlı yayında açmasını affetmezken kendisi de söyledi: Lozan Türkiye ile Yunanistan arasında bir anlaşma değil.

Lozan Antlaşması 24 Temmuz 1923’te Türkiye ile deyim yerindeyse “yedi düvel” arasında imzalanan Türkiye’nin kurucu belgesidir. Kurtuluş Savaşı kahramanlarından İsmet İnönü’nün daha sonra dünyanın en yetenekli diplomatları arasında sayılmasına neden olan antlaşma 29 Ekim’de Cumhuriyetin Mustafa Kemal Atatürk tarafından ilanına da zemin hazırlamıştı. Bu anlaşma Birinci Dünya Savaşı bitiminde Türkiye’yi işgale başlayan Yunan, İngiliz, Fransız, İtalyan, Ermenistan ve Gürcistan ordularına ve aynı zamanda işgalcilerle işbirliği yapan Padişah Vahdeddin’e bağlı kuvvetlere karşı verilen İstiklal Savaşının millici kuvvetler tarafından kazanıldığını artık İstanbul’un değil, Ankara’nın siyasi muhatapları olduğunu belirliyordu.

Bugün nostaljik romantizme neden olan Türk ve Rum nüfusların değişimi, yani mübadele, bugün etnik temizlik ve soykırım felaketlerine karşın ülkesini ve halkını düşünen iki lider olarak Atatürk ve Elefterios Venizelos’un bulduğu insani cevaptır: insanlar karşılıklı olarak yaşadıkları yerden olmuş ama hayatta kalmış ve soylarını sürdürmüşlerdir.

Karşılıklı azınlık hakları da yine Lozan’ın bir parçasıdır.

Erdoğan’ın, Lozan’ı sadece Ege Adalarının kıta sahanlığı ve uçuş hatlarına indirgeyerek “reform” talep eden Yunanistan liderliğine “o zaman değiştirelim” önerisi yapması o nedenle bizlere de şaşırtıcı geldi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı, Erdoğan’ın ziyaret öncesi Yunanistan televizyonuna verdiği mülakatta değişimden söz etmesine canlı yayınlanan kabulde karşı çıkınca, Erdoğan da açtı ağzını yumdu gözünü; uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir diplomatik atışma gözlerimiz önünde cereyan etti.

Başbakan Alexis Tsipras daha kontrollüydü. O da “değişim istemiyoruz” deyinde, Erdoğan da ortak basın toplantısında değişimden söz etmedi. Ama “o zaman tam uygulayalım” dedi. “Türk adına tahammül edemiyorsunuz, müftü seçimini yaptırmıyorsunuz” dedi. Yunanlı gazeteciler bunun karşısında Türkiye’nin Heybeliada Ruhban Okulunu kapalı tutmasını gündeme getirdi. Erdoğan da “Lozan tam uygulanmalı, sadece Ege değil, azınlık hakları da var” dedi.

Erdoğan Türkiye’deki olağanüstü hal uygulamaları tartışması altında Batı Avrupa ülkelerinden davet beklerken, mülteci kontrolü konusunda sonuç getiren işbirliği içinde olduğu Yunanistan’dan gelen bu davet doğrusu değerliydi. Yunanlı liderlerin davetten beklediğinin Müslüman Türk azınlığı ve Lozan konusunun açılması mı olduğundan emin değilim. Ama Erdoğan bu çıkışıyla bugün Gümülcine’ye (Komotini) yapacağı ziyarete de dikkatleri çekmiş oldu.

Erdoğan’ın Yunanistan’da gündemi deyim yerindeyse ters köşeye yatırması kuşkusuz Kudüs olayının önemini azaltmıyor.

Ama bu günler atılacak her adımın dikkatle atılmasını gerektiren günler. Yapılan haksızlıklar ortadayken, güçlü olanın haklı olduğu dayatması ortadayken ne Filistin halkının, ne Türk halkının savaştan, daha fazla çatışmadan kazanabileceği bir şey var. Akılcı diplomasi ve akılcı diplomaside ısrar en geçerli yol görünüyor.

Diğer Yeni Yazılar

YORUMLAR

 • fazilet lenbet 08.12.2017 18:22:45 yazik, Yunan Cumhurbaskani Erdogan kadar yetkili degilmis.
 • fazilet lenbet 08.12.2017 17:40:08 Erdogan Türkiye'de Lozan Anlasmasini gündem yapip 2023 te bitiyor mu tartismasini baslatmadimi ?
 • zagor tenay 08.12.2017 16:56:29 Lozan Antlaşmasıyla silahlandırılması yasak olan vede bize ait 18 adamızı işgal ederek silahlandıran,silahlarıda bizim taraflara yönelten Yunanistan, bu Yunanistan değilmidir acaba.
 • yakup karabacak 08.12.2017 12:35:04 Tek derdimiz Batı Trakya'daki müftü seçimi mi.Sanki Türkiye Cumhuriyetindeki müftüler seçimle geliyor da;Yunanistan müftü seçimine izin vermiyor diye gündem yaratılıyor.Tabana gaz verme diyelim.
 • mümin pome 08.12.2017 12:21:08 madem kırmızı cizgiydi şaronla karşılaştığı zaman kudüstte israilin başşehri kudüse hoş geldiniz dediğinde niye tepkinizi göstermediniz de şimdi şov yapıyorsunuz içeriye oynuyorsunuz inandırıcı değil
 • Haluk Opter 08.12.2017 11:33:38 Güncelleyelim derken yine kandırılmayalım da.
 • Melek ozanali 08.12.2017 11:21:51 Bunu diyenin kudus olayına kızmaya hakkı yok üstelik sayın cb nin bu konuda bildikleride yanlış kimseye danışmadığı belli oluyor
 • Selm A 08.12.2017 11:17:10 Muhalefet partilerinden ki sanırım bir CHP kaldı, rica ediyorum. Unutulan ya da zaman aşımına uğrayan çok önemli konular için takip listesi oluştursun. Zaman zaman da sorgulansın.
 • Dinar Şimşir 08.12.2017 10:58:53 Gündem değiştirmeyip ne yapacak gidip savaşacakmıyız bizim sorunlarımız bize yetiyor hatta bizi aşıyor. Zaten CB yapılması gerekeni yapıyor daha ne yapsın .
 • Ufuk Aytaş 08.12.2017 10:45:07 Gündem değiştirme taktiği tutmadı. Lozan, Türkiye Cumhuriyeti devletinin tam bağımsızlığını, varlığını dünyada tescil ettirdi. İki ülke arasındaki sorunların nedeni Yunanistan'ın politikalarıdır.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

2018 yaz sezonunun 5 popüler makyaj trendi ve ürünleri
Çocuklar ile birlikte hazırlanacak en pratik ve eğlenceli tatlı tarifleri
Perşembe Sineması'nda kaçırmamamız gereken 7 muhteşem film
Sen herkesten çok annesin!
Çocukların açık havada daha çok vakit geçirmesi için 5 bilimsel neden

Yazarın Diğer Yazıları

 1. Kadının güçlenmesi erkeğe de iyi gelecek
 2. Rusya ve İran’la Suriye çatlağı
 3. Erdoğan’ın ilk turda MHP desteğiyle seçilme formülü
 4. Bahçeli, Erdoğan’dan çok şey mi istiyor?
 5. Erdoğan’ın duymak istemediği: AB rüyasının sonu mu?
 6. Kadın hakları için erkekler de sesini yükseltmeli
 7. ABD ile gerilim artarken gizli diplomasinin önemi
 8. Gül, Erdoğan’a rakip olur mu?
 9. Irak Kürtleri arasındaki İngiliz casusu
 10. İran’da neler oluyor, ABD ne yapmaya çalışıyor?