GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Hadi Uluengin: Gazete, gazete...

Hadi ULUENGİN

DEMEK daha o zamanlar bile uyku fukarasımıymışım ki, ebeynlerimin odasından henüz ses seda gelmezken, çoğu vakit, dış kapının altından belli belirsiz duyumsanan sihirli hışırtıyı ilk ben işitirdim.

Gazete!

Mahalle müvezzii her sabah ‘Cumhuriyet’i, yayın günlerine göre de ‘Çocuk Haftası’nı, ‘Akis’i veya ‘Hayat’ı paspasın üzerinden içeriye iterdi.

Çabucak fırlar, cerideyi alıp tekrar yatağa döner ve kışsa yorganı, yazsa pikeyi üzerime çekerek ilkin ‘Profesör Nimbüs’ü, sonra da haberleri okurdum.

Mutfaktan çayın demlenmekte olduğu sesleri ulaşıp babam ‘kalk borusu’ diye bağırdığında ise, çarşafı bile lekeleyen mürekkebin ellerimde farkedilmemesi için hemen banyoya koşmam gerekirdi. Yakalanırsam papara gelirdi.

Kahvaltı sofrasına oturulduğunda da, vişne reçelini francalanın üzerine, şimdi masada duran gazeteyi en önce hatmetmiş olmanın mutluluğuyla sürerdim.

Ve, gazetesiz bir hayatın mümkün olabileceğini dahi düşünemezdim...

* * *

ZATEN sonra da düşünmedim. Kendim için böyle bir hayatı tahayyül edemedim.

Ama, düşünenler ve edenler oldu!

Ötesi, uğursuz bir baykuş gibi, ‘yazılı basın çok yakında ölecek’ diye gaipten haber verenler ve müneccimbaşılığa soyunanlar peydahlandı.

O ünlü Bill Gates Efendi 1998 Davos toplantısında internetin mucizelerini anlatırken, ‘2000 yılı gazete ve dergilerin sonudur’ cümlesini yumurtladı.

‘Ağzından yel alsın, hınzır mendebur’ diye lanet savursam bile, endişe duymadığımı iddia edersem yalan söylemiş olurum. Doğru, içime kurt düştü...

Eh, ‘iletişim teknoloji’ne (!) fit hadım ağalar bütün dünyada ibadullah, mürekkep kokusunun şehvetinden ve kağıt hışırtısının işvesinden vazgeçip, frijid ekran önünde iktidarsız ilişkiler yaşamayı kabullenebilirler.

Nitekim, yazılı basının tirajı hemen her yerde düşünce, ben gizli gizli ‘acaba bu şom ağızlıların kehaneti doğru mu çıkacak’ diye sormaya başladım.

* * *

BİR yerinize mum yakamayacaksınız, Rabb'ime bin şükür, işte çıkmadı!

Rio'da toplanan ‘Dünya Gazeteler Birliği’nin (WAP) yayınladığı son istatistikleri salı günü can havliyle okudum ki, oh be, şöyle bir rahatladım.

Türkiye rakamlarını orada göremedim ama, başta Batı ve Orta Avrupa; artı Çin ve Rusya; buralardaki gazete satışlarında on yıldır saptanan düşüş durmuş.

Hatta, kendilerine yeni bir dinamikle çeki düzen veren cerideler pek çok yerde hem tirajlarını, hem de reklam gelirlerini net biçimde yükseltmiş.

Hatta ve hatta, aynı dönem içinde 6,5 milyon okuyucu yitirmiş olsa dahi, Amerikan basını bile 1999 yılında kan kaybını durdurup tapi duruma geçmiş.

Üstelik, felaket tellallarının öngördüğünün tam tersine, özellikle internet kullanan genç kuşakta tekrardan yazılı medyaya yöneliş varmış.

Bilgisayar ağı esas olarak televizyon ‘reyting’lerine darbe vuruyormuş.

Hani ‘2000 yılı gazete ve dergilerin sonu olacaktı’ Bill Gates Efendi ?

* * *

EVET, evet, mürekkebinin şehveti ve sayfasının işvesiyle bizi tensel bir ilişkiye götüren gazetelerin yerini hiçbir şey tutamaz!

Bu ilişki bir flört duygusunu, bir fethediş ve fethediliş ritüelini, bir aşk - nefret hissiyatını getirir ki, maddi gazete ihtirasları uyarır.

Oysa, sanal, dolayısıyla frijid ekran iktidarsızlık travmalarını aşamaz.

Ey okuyucu, bilişimin şuh endamına aldanma ve civelekliği alnında manşet puntosuyla yazılı malum metresini boşlama, işte dünya da tekrar anlıyor ve benden söylemesi, gazetesiz hayat ancak tatminsiz ilişkiye benzer...

Yazının devamı...

Hayri Çetinkaya: Piyasada siyasi istikrar ve yükselen not keyfi

Hayri ÇETİNKAYA

PİYASALARDA peş peşe gelen güzel haberlerle bahar havası yaşanmaya başladı. Borsa iki günde 1580 puan veya diğer bir ifadeyle yaklaşık yüzde 9.3 oranında artarak, dün 18 bin 582 puana yükseldi. Bono faizleri de yüzde yüzde 30'a geriledi.

Önceki gün 17 bin 955 puandan kapanan borsa endeksi, dün 626 puan artarken, hisseler ortalama yüzde 3.49 prim yaptı. Borsa endeksindeki yükselişin yanısıra işlem hacmindeki artışta dikkat çekici büyüklükteydi. Keza borsada dün toplam 1 katrilyon 218 milyar lira (2 milyar dolar) işlem hacmi gerçekleşti.

İşlem hacminde dün sadece birinci seansta 677.4 trilyon liralık hacimle, seans içi yeni rekor yakalandı. Kár satışlarının ön plana çıktığı ikinci seansta ise işlem hacmi biraz gerileyerek, 541 trilyon lira düzeyinde gerçekleşti. İşlem hacmindeki patlama, paranın borsaya yöneldiğinin de açık bir göstergesi olarak yorumlanıyor. İki seansta 1.2 katrilyon liralık (yaklaşık 2 milyar dolar) işlem gerçekleşmiş oldu.

HIZLI BAŞLADI

Cumhurbaşkanlığı konusunda beş parti liderinin tek aday üzerinde uzlaşması ve uluslararası derecelendirme kuruluşu Standart and Pooor's'un Türkiye'nin döviz cinsinden kredi notunu ‘B’den ‘B+’ya yükseltmiş olamasının yarattığı iyimser havayla borsa güne hızlı alımlarla başladı.

18 bin 541 puandan açılan endeks ilk dakikalarda gelen alımlarla hızla 18 bin 925 puana yükseldi. Daha sonra gelen kár satışlarıyla endeks biraz geriledi, sonra tekrar yükseliş trendine girdi. Borsa endeksi, seansın ilk yarısını 19 bin 110 puandan geçti.

Seansın ikinci yarısında ise 19 bin puan seviyelerinde dalgalı hareket eden endeks, son yarım saatte gelen alımlarla 19 bin 235 puana kadar yükseldi. Ardından gelen kar realizsayonlarıyla bir miktar gerileyerek sabah seansını 18 bin 986 puandan kapattı. Birinci seansta hisseler, tam yüzde 5.7 oranında prim yaptı.

KÁR SATIŞLARI

İlk seanstaki 1030 puanlık artışın ardından borsa, ikinci seansta kár satışları ile açıldı. İlk seansta hızlı yükselmiş olması nedeniyle ikinci seansta bir miktar kár satışı geldi.

18 bin 998 puan seviyesinden başlayan endeks, kár satışlarıyla birlikte ilk dakikalarda 18 bin 692 puana geriledi. Öğleden sonraki seansın ilk yarısını 18 764 puandan geçen endeks, ikinci yarıda dalgalı hareketlerle gerilemeye başladı. Birara 18 bin 338 puana kadar inen endeks, daha sonra biraz toparlanarak 18 bin 582 puandan kapandı. Çarşamba günü olması nedeniyle kredili satışlar da ikinci seansta endeksteki dalgalanmada rol oynadı. Tüpraş, Yapı Kredi Bankası, Ereğli Demir Çelik, İş (C) ve Sabancı Holding her iki seansta da en yoğun işlem gören hisseler oldu.

Bugün yapılacak Cumhurbaşkanlığı birinci tur oylamasından alınacak sonuçlar borsanın seyrinde etkili olacak.

Yabancılar döviz

satıp borsaya girdi

İyimser hava

faizleri düşürdü

PİYASANIN iyimser gelişmeleri satın almasıyla bono faizleri de inişe geçti. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Meclis'te sağlanan tarihi uzlaşmanın yanısıra S&P'nin notumuzu artırmasının ardından bono faizleri önceki güne göre bir puan kadar geriledi.

Piyasada en fazla işlem gören 20 Haziran 2001 vadeli tahvilin ortalama bileşik faizi, yüzde 31'in de altına geriledi ve yüzde 30.8 düzeyine kadar indi. Ancak öğleden sonra kár satışları ile bono faizleri de biraz artarak yüzde 30.91 düzeyine yükseldi. Önceki gün aynı kağıdın faizi, yüzde 31.40 düzeyindeydi.

Türk Lirası para piyasasında da gecelik faizler, kapanışta önceki güne göre 4 puan geriyelerek yüzde 29.68'e indi. Sabah saatlerinde yüzde 27.25 puana kadar gerileyen gecelik faizler, öğleden sonra da birara yüzde 35 seviyesini de gördü. Gecelik repo oranları ise önceki güne göre 6 puan gerileyerek yüzde 29.19 düzeyine indi.

AKBANK Genel Müdür Yardımcısı Hayri Çulhacı, ‘‘Faiz oranlarında düşüş devam edecek. Yaz aylarında bonoda yüzde 25-27'yi görebiliriz. Bana göre, dövizde kalmanın da bir yararı yoktur. Repo cazibesini yitirdi. Fonların cazibesi artacak’ dedi.

GEDİK Yatırım Ortaklığı Müdürü Uğur Yılmaz, liderlerin tarihi uzlaşması ve GSM ihalesi haberinin piyasaları ateşlediğini belirtti. Yılmaz, ‘‘Yüksel Yalova'nın Erdemir açıklaması borsanın hızını kesti. Endekste yeni hedef 21 bin olur’ diye konuştu.

ATA Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Metin Ayışık, dünden itibaren mevduat ve döviz yatırımcılarının İMKB'ye girmeye başladığını belirterek ‘‘Yabancı yatırımcıların küçük alımları da vardı. Yatırımcılar için yatırım fonlarının cazibesi artacak’’ dedi.

BUMERANG Menkul Değerler Genel Müdürü Emin Özer, ‘‘Standard and Poor's'dan sonra Moody's'in de notumuzu yükseltmesi gelmeye başlayan yabancı yatırımcıların girişini hızlandıracaktır’’ dedi. Özer, yeni halka arzların yatırımcılara kazandıracağını söyledi.

Yazının devamı...

Hayri Çetinkaya: Borsa, Köşk'e ortak adayla 18 bine dayandı

Hayri ÇETİNKAYA

Önce hükümet ortağı üç partinin liderleri tek aday üzerinde anlaştı. Borsa yüzde 5.6 oranında primle 18 bine dayandı. Bono faizleri yüzde 31.5'e indi. Ardından piyasalar kapandıktan sonra, muhalefet partisi liderleri de hükümetin Cumhurbaşkanı adayını desteklediklerini duyurdular. Bu tarihi uzlaşmanın piyasalardaki etkileri bugün görülecek.

SİYASETTE yaşanan tarihi gün piyasalarda büyük coşku yarattı. Hükümet ortağı siyasi parti liderlerin yeni Cumhurbaşkanı için tek bir isim üzerinde önceki gece anlaştıklarını açıklaması dün piyasaları hareketlendirdi.

Dördüncü GSM ihalesinin 2 Mayıs'ta yeniden yapılacağının açıklanmasının ardından siyasi parti liderlerinin de Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer üzerinde anlaşmaları, borsayı 18 bin puan sınırına taşıdı. Borsa endeksi, 953 puan artarak, 17 bin 955 puandan kapandı. Hisseler dün ortalama, yüzde 5.6 oranında prim yaptı.

ALKIŞLARLA AÇILDI

Borsa güne, Başbakan Ecevit'in tek aday üzerinde anlaştıkları yönündeki açıklamalarından moral bularak brokerların alkışları ile başladı. Önceki gün 17 bin 2 puandan kapanan endeks, güne 17 bin 365 puandan seviyesinden başladı. İlk dakikalarda gelen alımlarla 17 bin 807 puana fırlayan endeks, daha sonra gelen kár amaçlı satışlarla bir miktar geriledi.

Seansın ilk yarısını 17 bin 620 puandan tamamlayan endeks, ikinci yarıda da dalgalı seyrini sürdürdü ve birinci seansı 17 bin 518 puandan tamamladı. Hisseler ilk seans sonunda ortalama yüzde 3 oranında prim yaptı. İlk seansta, işlem hacminin de artarak, 352.7 trilyon liraya ulaştı.

İlk seansta yaşanan 516 puanlık artışın ardından ikinci seans 17 bin 547 puandan açıldı. Öğleden sonraki seansın ortalarına kadar dalgalı seyrini koruyan endeks, kapanışa doğru gelen yeni alım dalgası ile tekrar yükselmeye başladı.

Alımların kapanışa doğru, özellikle GSM ihalesine girecek grupların İMKB'deki hisselerinde yoğunlaştığı gözlendi. Endeks günü, bu alımların desteği ile 18 bin puanın biraz altında, 17 bin 955 puandan tamamladı. Gün sonunda hisseler ortalama yüzde 5.6 oranında prim yaptı. İkinci seansta işlem hacmi, ilk seanstakinin biraz daha üzerine çıktı ve 379.5 trilyon lira oldu. Böylece günlük toplam işlem hacmi de, önceki günkünün iki katına yakın arttarak, 732.2 trilyon lirayı ulaştı.

FAİZ DÜŞTÜ

İstikrar umutları sadace borsayı değil faiz cephesini de olumlu etkiledi. Bono faizleri, dün yüzde 32'nin altına inerek yüzde 31.5'e geriledi. Bono oranları, kapanıştan sonra yaşanan gelişmelerin de etkisiyle ikinci elde, biraz daha gerileyerek yüzde 31 düzeyine indi.

Önemli gelişme ise dün piyasalar kapandıktan sonra yaşandı. Hükümet ortağı siyasi parti liderleri, piyasalar kapandıktan sonra saat 16.00'da Meclis'teki muhelefet parti liderleri ile birlikte ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Liderler bu toplantıda, tarihi bir açıklama ile Anayasa Mahkemesi Başkanı Sezer üzerinde anlaştıklarını ilan edip bir protokol imzaladılar. Meclis'teki bu tarihi uzlaşma ve S&P’nin kredi notumuzu dün akşam saatlerinde yükseltmesinin etkileri piyasalarda bugün yankılanacak.

Yazının devamı...

Hayri Çetinkaya: Borsa, GSM’le 17 binde

Hayri ÇETİNKAYA

Piyasalar haftaya, yeni Cumhurbaşkanı'nın kim olacağı konusunda yaşanan belirsizlik nedeniyle tedirgin başladı. Cumhurbaşkanı adayları için süre bu gece yarısında bitiyor. Piyasaların yönünün ise süre bitiminde kesinleşecek adayların Meclis'teki oylamalarda, kısa sürede seçilme şansları ile yakından ilişkisi olduğu söylenebilir.

Cumhurbaşkanlığı konusundaki belirsizlik nedeniyle güne satışlarla başlayan borsa, öğleden sonra sürpriz bir gelişme ile toparlandı. Tüm grupların çekilmesi ile iptal edilen dördüncü GSM ihalesinin 2 Mayıs tarihinde yapılacağı açıklaması, öğleden sonra borsayı biraz hareketlendirdi.

Özellikle GSM ihalesine girecek holding hisselerinde gelen alımlarla toparlanan endeks, gün sonunda 17 bin puanın üzerine çıktı. Borsa, günü 16 puanlık artışla 17 bin 2 puandan tamamladı. Hisseler ortalama yüzde 0.1 oranında prim yaptı.

Günlük işlem hacminde de bir öncekine göre küçük çaplı bir artış gözlendi. Geçen haftanın son gününde, 380.8 trilyon lira düzeyinde gerçekleşen işlem hacmi, dün 20 artarak 458.2 trilyon lira düzeyinde gerçekleşti.

Cuma günkü 47 puanlık artışın ardından borsa dün sabah satışlarla açıldı. Güne 16 bin 976 puandan başlayan endeks ilk dakikalardan itibaren dalgalı hareketlerle 500 puan birden geriledi. Birara toparlanmaya çalışan endeks, seansın ilk yarısını 16 bin 578 puandan tamamladı. Seansın ikinci yarısında ise küçük çaplı alımlarla biraz yükselen endeks birinci seansı 16 bin 663 puandan kapattı. İlk seansta hisseler ortalama yüzde 1.9 oranında prim yaptı.

Öğleden sonraki seansın seyri ise GSM ihalesi ile ilgili açıklama nedeniyle sabah seanstakinin tam tersi oldu. Dördüncü GSM ihalesinin 2 Mayıs'ta yapılacağının açıklanması ile toparlanmaya başlayan endeks, ikinci seans içinde, birara GSM ihalesine katılacak holdinglerin hisselerinde gelen alımlarla 17 bin 176 puana kadar yükseldi. Endeks seansın sonunda, ilk seansa göre 339 puanlık artışla, 17 bin puanın üzerinde, 17 bin 2 puandan kapandı.

GSM ihalesine ilişkin son gelişmeler faiz cephesinde de hissedildi. Sahab saatlerinde yüksek seyreden bono oranları, öğleden sonra biraz gerileme gözlendi.

Yazının devamı...

Hayri Çetinkaya: Piyasalarda kritik hafta

Hayri ÇETİNKAYA

GEÇEN hafta boyunca gündemi, Galatasaray'ın UEFA Kupası'nda Leeds United ile yaptığı ve Cimbom'un finale adını yazdırmasıyla biten maçla ilgili gelişmeler oluşturdu.

Piyasalarda da özellikle haftanın ikinci yarısından itibaren maçla ilgili gelişmeler ağır bastı. Haftanın ilk yarısında ise özellikle borsa, uluslararası borsalara endeksli bir seyir izledi.

Keza teknoloji hisselerinin ağır bastığı ABD'deki Nasdaq Borsası'nda önceki hafta yaşanan çöküş, Asya ve Avrupa borsalarına geçen hafta başında yansıdı.

Uluslararası borsalardaki bu çöküşten kuşkusuz İMKB de nasibini aldı. Önceki haftayı 18 bin 367 puandan tamamlayan İMKB, geçen haftanın ilk gününde, yüzde 6.1'lik bir şok düşüşle 17 bin puan sınırına indi.

Dünya borsaları, Nasdaq'daki düşüşün durmasıyla kısa sürede toparlanırken, GSM ihalesi ve özelleştirmeye ilişkin beklentilerin de kısa vadede bitmesinin de etkisiyle İMKB'deki düşüş hafta ortasına kadar sürdü.

Dördüncü GSM ihalesinin iptal edilmesi, ihaleye giren grupların şirketlerinde satışları artırdı. Beklentileri biten bazı holding ve banka hisselerinde yabancı satışları, endeksin 17 bin puanın da altına inmesinde etkili oldu.

Maç, geçen hafta piyasaların da merakla beklediği Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin siyasi tartışmaları da gölgede bıraktı.

Hafta içinde Fazilet Partisi'nin kapatılabileceği yolunda siyasi kulisleri karıştıran söylentiler de gündemde çok uzun süre kalamadı. Fazilet'le ilgili söylentiler, piyasalarda da hafta içinde kısa süreli bir dalgalanmaya yolaçtı.

MAÇ ANKARA'DA

Haftanın ikinci yarısından itibaren kamu ve sanayi hisselerinde gelen alımlar, endeksteki düşüşü durdurdu. Fakat borsacıların da gözü, Leeds'te yapılacak maçtaydı. Bu yüzden haftanın ikinci yarısında, sanayi ve kamu hisselerindeki destekli alımlarla biraz toparlansa da borsa haftayı yüzde 7.5'lik kayıpla kapatmaktan kurtulamadı.

Maç, şimdi Ankara'da başlıyor.

Piyasaların önündeki en büyük engel Cumhurbaşkanlığı seçimi. Bu kritik seçim için yarın geceyarısına kadar adayların açıklanması gerekiyor. Ardından Meclis'te oylama turları başlayacak.

Bu engelin, siyasi bir krize yolaçmadan aşılması önemli. Beklenmemekle birlikte küçük bir ihtimalde olsa siyasi bir kriz doğarsa, herşey alt üst olur.

Piyasalarda çoğunluk, bugünkü Meclis'in dört turluk oylama sonucunda Türkiye'nin yeni Cumhurbaşkanı'nı seçeceğine inanıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin sorunsuz aşılması halinde piyasaların önünün iyice açılacağına kesin gözle bakılıyor.

Yabancı yatırımcılar da, Ankara'daki maçın sonucunu bekliyor.

Yabancılarla çalışan İMKB'deki bir aracı kurumun üst düzey yöneticisi, hafta içinde yaptığımız bir sohbette, Cumhurbaşkanlığı sorunun aşılması halinde yabancıların bizim piyasaya tekrar hızla girmeye başlayacağına dikkat çekiyor.

Aynı yönetici, Meclis'te sorun çıkmazsa, yılın ikinci yarısında yaşanabileceklere kimsenin inanamayacağını da öne sürüyor.

Yazının devamı...

Hayri Çetinkaya: Borsa, Köşk’ün adayını bekliyor

Hayri ÇETİNKAYA

PİYASALARDA haftanın son gününde Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin belirsizlikler etkili oldu. Borsa gün boyunca, psikolojik sınır olarak kabul edilen 17 bin puanın hemen altında seyretti.

Endeks, zaman zaman gelen satışlarla önceki günkü kapanış seviyesi olan 16 bin 938 puanın da altına geriledi.

Galatasaray'ın finale kalmasının da yarattığı moralle, borsa sabah alımlarla açıldı ve ilk dakikalarda 17 bin puanı aştı. Ancak ilk seansta 17 binin üzerinde uzun süre kalamadı.

Güne 17 bin 32 puandan başlayan endeks, birinci seansta en düşük 16 bin 826 puana kadar gerilerken, en yüksek 17 bin 82 puanı gördü. Günün ilk seansı 16 bin 972 puandan kapandı.

İkinci seansta da gelen alımlarla birara 17 binin üzerine çıkan endeks, bu denemesinde de başarılı olamadı. Birinci seansta yaşanan 33 puanlık artışın ardından öğleden sonraki seans 16 bin 954 puandan açıldı. Endeks ikinci seansta 16 bin 789 ile 17 bin 7 puan arasında hareket etti ve günü 17 binin 15 puan altında 16 bin 985 puandan kapattı. Hisse senetleri gün sonunda, yüzde 0.28 oranında prim yaptı.

HACİM DE DARALDI

Endeks, 17 bin puan sınırında takılıp kalırken, para girişinin de iyice azaldığı dikkat çekiyor.

Hafta başında 739 trilyon düzeyinde gerçekleşen işlem hacmi, izleyen günlerde sürekli azalarak, dün 380.8 trilyon liraya kadar düştü. Borsada birinci seansta 169.9 trilyon lira, ikinci seansta da 210.9 trilyon lira işlem hacmi gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin olumlu haber gelene kadar borsanın sıkışık seyrini sürdürmesi bekleniyor. Köşk konusunda Ankara'dan gelecek haberlerin olumlu olması halinde, borsanın 17 bin sınırını rahatlıkla aşıp yükselişe geçebileceği konuşuluyor.

Türk Lirası'nda da dün bankaların disponibilite ihtiyacı nedeniyle büyük bir sıkışıklık yaşandı. Bu sıkışıklık nedeniyle gecelik faizler, biraz hızlı artarak, yüzde 50 seviyesine kadar çıktı.

Yaklaşık 700 trilyon liralık bir disponobilite ihtiyacı olan bankaların, döviz satmakta istekli olmamaları nedeniyle gecelik oranların biraz hızlı yükseldiğine dikkat çekiliyor.

Yazının devamı...

Hayri Çetinkaya: Borsa, Cimbom heyecanı ile tekrar 17 bin sınırında

Hayri ÇETİNKAYA

PİYASALARDA, siyasi gelişmeler tekrar belirleyici olmaya başladı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yarattığı belirsizliğin etkisiyle gün boyunca düşüş trendinde olan borsa, son dakika alımları ile 17 bin puan sınırına yükseldi. Endeks 129 puanlık artışla 16 bin 938 puandan kapandı. Borsadaki son dakika alımları Cimbom heyecanına bağlanıyor.

PİYASALARDA gün boyunca, beklentilerin bitmiş olmasının ve Cumhurbaşkanlığı ile ilgili siyasi gelişmelerin tekrar gündemde ön plana çıkmasının da etkisiyle durgun bir seyir hakimdi.

Gün boyunca düşüş trendinde olan borsanın, sadece kapanışa doğru gelen son dakika alımları ile günü yükselerek kapatması dikkat çekti.

Borsa, son dakika alımları ile günü 129 puan artarak, 17 bin puanın biraz altında 16 bin 938 puandan tamamladı. Hisseler gün sonunda ortalama yüzde 0.77 oranında prim yaptı.

Gün boyunca düşüş trendinde seyreden ve 16 bin 391 puana kadar gerileyen borsanın, son dakika alımları ile artıya geçmesini, Galatasaray'ın dün geceki Leeds United ile yaptığı maç heyecanına bağlayanlar var.

Küçük çaplı artışa karşın borsaya para girişinin azaldığı söylenebilir. Keza önceki gün 578.8 trilyon lira olan işlem hacmi, dün yüzde 23 oranında geriledi ve 447.5 trilyon lira olarak gerçekleşti.

Borsa önceki günkü 100 puanlık artışın ardından dün sabah 16 bin 862 puandan güne başladı. Sabah seansının ilk yarısında gelen alımlarla endeks, birara 17 bin puanın da üzerine çıktı ve 17 bin 32 puanı gördü. Endeks, daha sonra gelen satışlarla tekrar inişe geçti ve ilk seansı, 16 bin 537 puandan tamamladı.

İlk seans sonunda hisseler ortalama yüzde 1.6 oranında gerilerken, 231.9 trilyon liralık işlem hacmi oluştu.

İkinci seansta ilk seanstaki düşüşün yarattığı moral bozukluğu ile durgun açıldı. İlerleyen dakikalarda gelen satışlarla endeks birara, ilk seanstaki kapanış seviyesinin da altına, 16 bin 391 puana kadar geriledi.

Seansın ilk yarısını 16 bin 452 puandan geçen endeks daha sonra gelen alımlarla toparlanarak, en yüksek seviyesi olan 16 bin 938 puandan kapandı.

Kapanışa kısa bir süre kala gelen alım dalgası ile endeks önce toparlanmaya başladı. Ardından son dakika alımları ile artıya geçti ve günü 127 puan artışla tamamladı. Endeks son dakika alımları ile ikinci seansta tam 401 puanlık artış kaydetti. Kapanış itibariyle endesteki günlük artış, ortalama yüzde 0.77 oldu. İkinci seansta ise işlem hacmi 215.5 trilyon lira düzeyinde kaldı.

Hafta başından bu yana uluslararası piyasalarda yaşanan gelişmelerden ve Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik belirsizliklerden tedirgin olan borsanın seyrinde önümüzdeki günlerde de, yurtiçi ve yurtdışından gelecek haberler belirleyici olacak.

Yazının devamı...

Hayri Çetinkaya: Kamular da endeksi 17 bine taşıyamadı

Hayri ÇETİNKAYA

xDÜNYA borsalarında iki gündür peş peşe yaşanan toparlanmaya karşın bizim borsa henüz kendine gelemedi. Uluslararası borsalardaki olumsuzlukların yarattığı tedirginliğin yanısıra, siyasi cephedeki gelişmeler de piyasalarda ön plana çıkmaya ve konuşulmaya başladı.

Borsa, iç ve dış gelişmelerin baskısı altında günü yine 17 bin puanın altında, 16 bin 809 puandan kapattı. Önceki gün özellikle öğleden sonra banka ve holding hisselerinde yoğunlaşan satışlarla 17 bin puanın altında kapanan borsa endeksi, dün öğleden sonra birara önceki gün değerinin de altına indi. Kapanışa doğru gelen alımlarla günü, 100 puanlık artışla tamamladı. Hisseler, ortalama yüzde 0.6 oranında prim yaptı.

Borsada işlem hacmi de, önceki günkü 649.4 trilyon liralık değerinin altına indi ve 578.8 trilyon lira düzeyinde gerçekleşti.

Borsa önceki günkü 536 puanlık düşüşün ardından dün sabah seansına, dış borsalardaki toparlanmaların da etkisiyle alımlarla başladı. 16 bin 710 puandan güne başlayan endeks, seansın ilk yarısında 17 bin puanın üzerine çıktı ve 17 bin 30 puana kadar yükseldi. Seansın ikinci yarısında küçük çaplı kár satışları ile biraz gerileyen endeks birinci seansı, 16 bin 849 puandan kapattı.

HOLDİNGLERDE SATIŞ

Uluslararası borsalarda yaşanan yükselmenin bizim borsada da tedirginliğin dağılmasında etkili olduğu ve bunun sabah seansında alımların gelmesine yol açtığı gözlendi. Sabah seansında kamu ve sanayii hisselerindeki alımlara karşın endeks, 17 bin puanın altında kaldı.

İlk seansta yaşanan 140 puanlık artışın ardından öğleden sonraki seansta satışların arttığı gözlendi. Endeks, birara banka ve holding hisselerinde yoğunlaşan satışlarla 16 bin 657 puana kadar düştü. Kapanışa doğru, sanayii ve kamu hisselerine gelen destek alımları ile endeks biraz toparlandı ve günü 100 puanlık artışla tamamladı.

Şirketlerin üç aylık bilançolarının açıklanmasına bağlı olarak önümüzdeki günlerde hisse bazı hareketler yaşanabilir. Dış faktörlerde büyük bir olumsuzluk yaşanmazsa, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde siyasi gerginliği yükseltecek herhangi bir anlaşmazlığın yaşanmaması halinde piyasanın önü açık gözüküyor.

Yazının devamı...