GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Dünya şehirlerinin cep yakmayan evleri

Geçmişte otel-hostel ikilisi arasında seçim yapmak zorunda kalırken son yıllarda bu alandaki gelişmelerle yeni opsiyonlara sahip olduk. Hesabını Bilen Gezgin’de bu hafta yurt dışında ucuza konaklama alternatiflerine göz atacağız. Makul bir rakam harcamayı planladığınız yurt dışı seyahatte otelde konaklamak bütçenin zorlanmasına sebep olabilir. Hatta turistik kent merkezlerindeki otellerin gecelik konaklama fiyatlarına baktığınızda planınızı tamamıyla çöpe atmayı da düşünebilirsiniz. Şehir dışındaki daha makul fiyatlı seçenekler, yüklü ulaşım masrafına yol açabileceği gibi zamanınızdan da çalacaktır. Benim gibi otel odalarını kasvetli bulanlardan da olabilirsiniz. Hal böyle olunca teknolojinin bize sunduğu nimetlerden faydalanarak farklı konaklama seçeneklerine yönelmek gerekiyor. Ziyaret ettiğiniz şehirdeki insanların nerede, nasıl yaşadığını merak edenlerdenseniz bahsedeceğim alternatif tam size göre.

BÜTÇENİZE GÖRE ARAYIN

AirBnb adlı uygulama, dünyanın her yerinde evini ya da odasını günlük kiraya vermek isteyenler ile bu mekanları kiralamak isteyenleri buluşturuyor. Uygulamayı mobil cihazınıza yükleyip kendinizi tanıtan bir profil oluşturuyorsunuz. Güvenlik adımlarını geçtikten sonra dünyanın diğer ucundaki bir ev ya da odayı kiralamaya hazırsınız. Kiralama yapmak istediğiniz tarihleri, konaklayacak kişi sayısını ve şehri seçtikten sonra önünüze çok sayıda alternatif geliyor. Aklınızdan geçen maksimum günlük kira bedelini limit olarak seçip yüksek fiyatlı evlerin kafanızı karıştırmasını önleyebilirsiniz. Uygulama, kiralanmaya uygun evlerin harita üzerindeki konumlarını da göstererek işinizi hayli kolaylaştırıyor. Eğer geziniz için bir rota çizdiyseniz, evin bulunduğu yerin bu rotaya uygun olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Ayrıca evin toplu taşıma imkanlarına yakınlığını da harita üzerinden değerlendirme şansına sahipsiniz.

AÇIKLAMA VE YORUMLARA DİKKAT

Uygulama, eve ait ayrıntılı fotoğrafların yanı sıra orada daha önce konaklayan kişilerin yaptığı yorumları görmenize olanak tanıyor. Bunlara göz atarak evin koşulları, ev sahibinin iletişim tarzı gibi konularda önceden bilgi sahibi olabilirsiniz. Bazı ev sahipleri hemen rezervasyon seçeceğini açık tutarken bazıları sizin profilinizi inceleyip sonrasında kabul etmeyi tercih ediyor. Rezervasyon yapmadan önce eve ait sayfada yer alan giriş-çıkış saati başta olmak üzere tüm bilgileri ayrıntılı biçimde okumak gerekiyor. Çünkü birçok durum, ev sahibinden ev sahibine farklılık gösterebiliyor. Konaklama sırasında beklentinizi size sunulanlarla sınırlı tutmak olası moral bozukluklarını önleyecektir. Rezervasyon talebiniz kabul edildiğinde kredi kartı ille ödemenizi yaparak ev ya da odanızı kiralamış oluyorsunuz. Bazı ev sahiplerinin konaklama ücretine ek olarak temizlik parası istediği ve AirBnb’nin de bir miktar komisyon aldığını hatırlatmak gerekiyor. Tüm bu gider kalemleri size ödeme ekranında sırasıyla sunuluyor. Onay vermeden önce bu kısma dikkat edilmeli.

HER AN YENİ BİR SEÇENEK

AirBnb’de fiyat-performans oranı yüksek evler bulabilmek için seyahat tarihinizi belirledikten sonra bir süre mesai harcamak gerekiyor. Birkaç gün arayla baktığınızda karşınıza farklı alternatifler çıkacaktır. İlk baktığınızda rezerve edilmiş olduğu için size gösterilmeyen bir ev, iptal sebebiyle boşalıp her an karşınıza çıkabilir. Bunun dışında sisteme kısa süre önce dahil olan ev ya da odalara denk gelebilirsiniz. Henüz yorum almamış evler risk içerse de maceracılara hitap edebilir.

NASIL GİRİŞ YAPACAKSINIZ?

Rezervasyonu tamamladığınızda evin açık adresi ile ev sahibinin iletişim bilgileri uygulama üzerinden size ulaşıyor. Varış ve eve giriş saatlerinizi yola çıkmadan önce ev sahibiniz ile konuşabilirsiniz. Genelde ev sahipleri sizi yüz yüze karşılayıp mekan hakkında bilgi veriyor. Bazıları, anahtarı şifreli bir kutuya kapatarak giriş çıkışı kendi başınıza yapmanızı sağlıyor. Evlerin büyük bölümünde temel temizlik malzemelerinin yanı sıra konuklar için havlu bulunuyor. Mutfağını kullanabildiğiniz evlerde kendi yemeğinizi de yapabilirsiniz. Açık adresine sahip olduğunuz eve ulaşım için Google Haritalar’dan yardım isterseniz, sizi yürüyerek ya da toplu taşıma araçlarıyla kapıya kadar ulaştıracaktır.

2 KİŞİYE ODA, 4 KİŞİYE EVİN TAMAMI

Birçok kez kullandığım AirBnb evlerinde pişmanlık duyduğum bir deneyimim olmadı. Bunun ötesinde ziyaret ettiğim şehirlerde, önünden geçerken içindeki yaşamı merak ettiğim evlerde konaklama şansı buldum. Kentin yerel yaşantısını deneyimleyebilmek, konuşkan bir ev sahibine rastladıysanız onunla sohbet etmek eşsiz birer deneyim. 1 ya da 2 kişilik seyahatlerde oda, 4 veya daha fazla kişi ile yola çıkınca da evin tümünü kiralamak daha mantıklı oluyor. Pratik olarak, sırt çantamı bırakıp akşamları uyumak için kısa süreli kullanacağım bir mekana sırf yıldızları var diye daha fazla ödeme yapmayı tercih etmiyorum. Herkesin bütçe koşulları farklı olsa da iki kişilik bir seyahatin toplam harcamasına denk gelen konaklama giderlerini duyduğumda açıkçası şaşırıyorum.

NEREDE, KAÇ PARA ÖDEDİM?

Bugüne dek 10’dan fazla kez kullandığım AirBnb evleri hakkında kısa fiyat-performans bilgileri paylaşacağım:
- 2016’da Belgrad’da şehrin göbeğindeki bir stüdyo daireye 2 gecelik 171 TL ödedim.
- Yine aynı yıl Viyana’da şehrin yeni gelişim alanında fakat metroya çok yakın, 4 kişilik 2+1 eve, 2 gece için 529 TL ödeme yaptım.
- 2017’nin ilk günlerinde Lviv’de, şehrin tam göbeğindeki tarihi bir binada yer alan 4 kişilik, 2+1 dairenin 1 gecelik fiyatı 215 TL’ydi.
- Roma şehir merkezinde 2 kişilik odaya, kahvaltı dahil 1 gecelik 185 TL ödendi.
- Barselona’nın göbeğinde, tarihi bir binada, 2 kişilik odada, 3 gecelik konaklama için 280 TL fatura çıktı.
- Yine 2017’de Paris’in merkezinde, penceresinden Eyfel Kulesi’ni görebildiğimiz 2 kişilik odaya 2 gece için 376 TL ödedim.
- 2018 şubatında giriş yapmadan 4 saat önce kiraladığım Prag şehir merkezindeki 2 kişilik odada 2 gece konaklamak için ödediğim rakam ise 280 TL oldu.

DAHA UCUZU YA DA ÜCRETSİZİ DE VAR

Döviz kurlarının son yıllarda yükselmesi sözünü ettiğim bütçeleri yukarı taşımış olsa dahi yurt dışı seyahatlerde ev ya da oda kiralamak, otellere göre daha düşük bütçeli seçenekler sunuyor. Tek başına seyahat edenler, hostellerdeki 8-10 kişinin bir arada kaldığı odalarda uygun rakamlara konaklayabilir. Bu tür mekanlar gezginlere sosyalleşme imkanı da sunuyor. Ayrıca CouchSurfing adlı internet sitesi, dünyanın farklı şehirlerinde yaşayıp evinde misafir ağırlamak isteyenler ile o evlerde ücretsiz olarak konaklama talebinde bulunanları bir araya getiriyor. Maceracı gezginler genellikle CouchSurfing’i tercih ediyor. Sistemin işleyişi içerisinde sizin de yabancı gezginleri evinizde misafir etmeniz bekleniyor.

Yazının devamı...

Ucuza uçmak mümkün mü?

Dünyayı gezmek herkesin hayali. Peki kaçımız bu düşü gerçekleştirebiliyor? TÜİK istatistiklerine göre 2017 yılında 8.9 milyon vatandaş yurt dışına çıkış yapmış. Nüfusu 81 milyona dayanan Türkiye’nin yaklaşık yüzde 11’i. Bu rakam neden artmasın? Her yıl milyonlarca turist ülkemizi ziyaret ediyor. Farklı diyarları görmek, tanımak bizim de hakkımız. ‘Çok gezen mi yoksa çok okuyan mı bilir?’ sorusuna kesin yanıt verebilmek zor olsa da dünyanın farklı köşelerinde neler olup bittiğini birebir görmek eşsiz bir deneyim. Uzak diyarlara seyahat edememe konusunda herkesin kendine göre vakit ya da nakit gibi engelleri olabiliyor. Vakit yaratma şansımız yok ama Hesabını Bilen Gezgin, dünyayı görmek isteyip de nakit sıkışıklığını bahane edenlere cep yakmayan öneriler sunacak. Ucuz uçak bileti ile başlayacak tüyolar; dünyanın dört bir yanında ekonomik konaklama, hesaplı beslenme, uygun toplu taşıma imkanları, ücretsiz müze ziyaretleri, yol bulma rehberi ve rota oluşturma gibi geniş bir yelpazeye yayılacak. Hürriyet Ankara okurları, iki haftada bir bu sayfalarda birebir deneyim içeren ‘ucuza gezme’nin püf noktalarını bulacak. Temel hazırlıklarımızı tamamladığımızda da dünya şehirlerinde rotalar çizip sokak sokak dolaşmaya başlayacağız.

GENELİN TERSİNE HAREKET

Son yıllarda Türk havacılığında yaşanan büyüme, uçak bileti fiyatlarını daha erişilebilir hale getirdi. Resmi tatil ya da bazı özel günler için geçerli olmasa da sıkı biçimde takip ettiğinizde ara tarihlerde uygun fiyatlı biletler olduğunu görebilirsiniz. Bu noktada, “Hafta tatiline denk gelsin, cuma giderim pazar dönerim” gibi kısıtlayıcı planları bir kenara atmak gerekiyor. Hafta başı ya da ortasında başlayan seyahatler için daha uygun biletler bulmanız olası. Bu durum, havayolu şirketlerinin uyguladığı kesin bir kural değil ancak genel yolcu kitlesinin tersine hareket ettiğinizde uygun fiyatlı bilete sahip olma ihtimaliniz yükseliyor. Örneğin bayram tatilinin başlangıcında ya da yılbaşı öncesi herkes bir yerlere gitme telaşına düşüyor. Siz de aynı tarihi seçtiğinizde bilet fiyatının toplam bütçenizin üzerine çıkması kaçınılmaz hale geliyor. Peki, tatilin son günü herkes geri dönerken yola çıkmayı hiç düşündünüz mü? Bütçeniz sınırlı ise genel alışkanlıkların dışındaki tarihlere yönelmenizi öneririm. Faydasını göreceksiniz.

KAMPANYALARA SIKI TAKİP

Havayolu firmaları zaman zaman ‘yüzde 50’, ‘bir alana bir bedava’, ‘ikincisi yarı fiyatına’ gibi kampanyalar düzenliyor. Fırsat biletleri genelde birkaç günlüğüne satışa çıkıyor ve gelecekteki 3-4 aylık dönemi kapsıyor. Kampanyayı yakalayıp, biletleri cebinize koyduğunuzda rota oluşturma, konaklayacak yeri ayarlama, gideceğiniz yerler hakkında ön araştırma yapma ve vize işlemleri gibi konuları halledebilmek için önünüzde geniş bir zaman dilimi oluyor. Özel havayolu şirketlerinin daha cömert davrandığı kampanya dönemlerinde uygun fiyatlı bilet bulunduğunda üçü beşi aramadan harekete geçmek gerekiyor. Fırsatları takip edebilmek için ilgili havayolu firmalarının mail listesine abone olup oradan ileti geldiğinde mobil cihazınızın sizi uyarması için bildirimleri açmakta fayda var. Kaçan fırsatların yeniden karşınıza çıkması aylar sürebiliyor.

SU VE SANDVİÇ SORUNSALI

Dünya genelinde, düşük maliyetli havayolu firmalarına karşı anlamakta güçlük çektiğim bir ‘hor görme’ eğilimi var. Eleştiriler, ‘Sandviç ve su bile vermiyor’ noktasında birleşiyor. Kıtalararası uçuş yapıyorsanız o kadar sürede fizyolojik olarak mutlaka yeme-içme ihtiyacınız olacaktır. Ancak en uzağı 3-3,5 saat uzaklıktaki Avrupa ya da Ortadoğu şehirlerine uçarken bir sandviç yemediğinizde eksik kalmıyorsunuz. Genel rakamların yarısına hatta üçte birine bilet aldığınızda üzerine sandviç ya da su için cömertçe harcama yapsanız dahi yine kârdasınız. Amacınız bir yerden başka bir yere güvenli, hızlı ve hesaplı şekilde seyahat etmekse ‘sandviç‘ beklentinizden feragat etmeniz gerekiyor. Üstelik evde hazırlayıp çantanıza attığınız sandviçi çıkarıp yediğinizde kimse sizi parmakla gösterip kınamıyor. Kendi çözümüm, en bol malzemelisinden birkaç tane hazırlayıp yanıma almak oluyor. Menüyü meyve ve çikolata gibi seçeneklerle zenginleştirmek size kalıyor.

VALİZİNİZ GEZMESE DE OLUR

Biletleme yaparken seyahate çıkanın siz mi yoksa valiziniz mi olduğuna karar vermelisiniz. 3-5 gün ya da 1 haftalık gezide 30 kiloluk dev valizin içine doldurduğunuz onlarca kıyafet ve ayakkabının kaçını giyeceksiniz? Düşük maliyetli havayolu firmaları uçağın alt bölümüne yerleştirilen bagajlar için ekstra ücret talep ediyor. Fakat genelde 8 kilo ağırlık ve kabine alınabilen boyuttaki ufak çantalar ekonomi sınıfındaki en ucuz bilet fiyatına dahil oluyor. Devasa boyuttaki bir valiz bilet fiyatınızı şişireceği gibi attığınız her adımda size engel olur. Amacınız sadece gezip görmekse, eşyalarınızı makul boyuttaki bir sırt çantasına sığabilecek kadar azaltmak hiç zor değil. Bugüne dek seyahat edeceğim gün sayısından fazla tişörte hiç ihtiyacım olmadı.

RUTİN HARCAMALARDAN BİLET

Banka ve havayolu şirketlerinin ortak kredi kartı programlarının uçak biletinizi finanse edebilecek bir opsiyon olduğunu unutmamak gerekiyor. Hali hazırda kredi kartı kullanan biriyseniz yaptığınız rutin harcamalar karşılığında puan toplayıp sonrasında bu puanları bilete çevirebilmeniz mümkün. Hatta bazı kartlar, ödemenin bir kısmını puan, kalanını da nakit olarak yapmanıza imkan tanıyor. Kartınızı çok sık kullanmıyorsanız ücretsiz bilet için emeklilik yıllarına kadar beklemenize gerek yok. Hesaplı bir seçenekle karşılaştığınızda kendiniz için orta yolu bulabiliyorsunuz. Ayrıca denk getirdiğiniz biletin toplam bedelini tek kalemde ödemek sizi zorlayacaksa 2 ya da 3 taksitle bütçeyi zamana yayabilirsiniz. 3-4 ay sonrasına aldığınız bileti yavaş yavaş öderken bu sırada diğer gider kalemleri için bütçe oluşturmanız kolaylaşır. Havayolu şirketlerinin sadakat programları da her yolculuğunuzda puan biriktirmenizi sağlıyor. Çok sık seyahat etmedikçe büyük rakamlara ulaşabilmek mümkün olmuyor ama birkaç yıl içinde sizi iç hatlarda ücretsiz uçurabilir.

SÜREKLİ ARTAN FİYATLA NASIL MÜCADELE EDİLİR?

Havayolu firmalarının internet sitelerinde bilet ararken belirli tarih ve saatlere tekrar tekrar baktığımızda aynı sefere ait fiyatların her geri döndüğümüzde arttığına tanık oluyoruz. Şirketler, bazı fiyat katmanları oluşturup biletleri tabandan tavana doğru yükselen rakamlarla satıyor. Bir ihtimal, siz bakmaya devam ederken başka biri o sefere ait dip fiyattaki biletleri satın almış olabilir. Eğer durum gerçekten böyleyse bir sonraki yüksek fiyat katmanına göre ödeme yapmaktan başka şansınız yok. Peki yükselen fiyatların tek sebebi birilerinin o biletleri satın alması mı? Deneyimler ışığında bu soruya yüzde 100 olmasa da ‘hayır’ yanıtını verebiliriz. Basit olarak açıklarsak, havayolu firmaları internet sitelerine giriş yaptığınızda IP numaranızı kaydedip sizi bir nevi izlemeye alıyor. Bir uçuşa ilk kez baktığınızda gerçekten o andaki dip fiyatı görüyorsunuz. Sonra farklı tarihleri kontrol edip yine aynı uçuşa geri döndüğünüzde fiyatın dakikalar içerisinde yükseldiğine tanık oluyorsunuz. Birçok yolcu, ‘fiyat daha da artmasın’ diye düşünerek panik halinde bileti satın almayı tercih ediyor. Fakat bir süre sonra tekrar baktığında ödediği ücretten daha düşük rakamlara satışın devam ettiğini görebiliyor. Ekonomi sınıfı biletlerde ücretsiz iptal ve değişiklik hakkı olmadığı için yapılan ekstra ödeme, moral bozukluğuna sebep olabiliyor. Bütçesini düşünen gezginler, uçak bileti alırken farklı tarihleri kontrol etme ve sonrasında bileti satın almak için iki ayrı cihaz kullanabilir. Kendi işlemlerimde ilk süreci tablet, ikincisini de akıllı telefon üzerinden yaparak bütçemi korumaya çalışıyorum. Öte yandan birkaç saat bekleyip tekrar bakmak, evdeki modemi kapatıp açarak IP değiştirmek ya da internet tarayıcınızın kayıtları (cookies) silmek de diğer yöntemler arasında yer alıyor. Eğer o bileti gerçekten başka biri almadıysa hâlâ ucuza sahip olma şansına sahipsiniz.

BİR SONRAKİ ADIM: DÜŞÜK BÜTÇELİ KONAKLAMA

Hesabını Bilen Gezgin’in bir sonraki içeriği, dünya şehirlerinde uygun fiyatlı konaklama alternatifleri olacak. Şehir merkezine uzak, toplamı üç adım otel odaları yerine; hareket ile iç içe, toplu taşımaya birkaç adım mesafedeki evlerin nasıl kiralanacağını mercek altına alacağız. Paris’teki evinden Eyfel Kulesi’ni izlemeyi hayal edenler ile apartman kapısından çıkıp Lviv’in Rynok Meydanı’na ineceği günü iple çekenleri bekliyoruz.

 

esevgi@hurriyet.com.tr - instagram.com/esevgi

Yazının devamı...

Güney hattının Antep durağı

Daha önce denemeyenler için Mersin’den başlayıp Adana, Hatay, Gaziantep ve Şanlıurfa üzerinden Mardin’e uzanacak bir gastronomi turu, sahip olunan yeme-içme anlayışında kökten değişim yaşatabilir. Sebeplerinden bazılarını sıralarsak, yemeği yaşam sevinci olarak gören bu şehirler, yerel malzemeleri sadece mevsiminde kullanır. Lezzetlenme süreci tencerede değil, yaptığı işe sanat olarak bakan kasabın tezgâhında başlar. Karmaşık hazırlık yöntemlerini ‘zahmet’ olarak görmeyen ‘işinin aşığı’ aşçılar da devreye girdiğinde ortaya çıkan lezzetleri tarif edebilmek zordur. Güneye gidip, gastronomi turu yapabilmek ha deyince mümkün olmuyor. Fakat sıraladığımız şehirlerin bazılarından seçmece lezzetler, yöreselliği korunarak Başkent’e taşınabiliyor. Çatkapı bu hafta, Gaziantep ağırlıklı olmak üzere güney lezzetlerini Ankaralılara sunan bir mekanı ziyaret etti.

BEYRAN’IN 10 SAATİ

Eskişehir Yolu, Tarım Bakanlığı karşısındaki ViaGreen adlı komplekste yaklaşık 1,5 ay önce hizmet vermeye başlayan Şehir Kebapçısı, Antep mutfağına özlem duyan bünyeleri mutlu edebilecek, kalabalık masalarda uzun uzadıya kebap sohbeti yapmak isteyenlerin de beklentilerini karşılayabilecek bir mekân. Şehir’de ilk siparişim Gaziantep’ten beyran oldu. Bilenler için tekrar olabilir fakat bir parantez açıp beyrandan söz etmekte fayda var. Antepliler, ‘yemek, kahvaltı’ olarak tanımlasa da herkesin anlayabileceği dilde ‘Beyran’ bir çorba türü... Fakat onu benzerlerinden ayıran başlıca özellikleri, yaklaşık 9-10 saatlik hazırlığı ile kişiye özel pişirme süreci oluyor. Saatlerce kaynatılarak lif haline getirilen kuzu gerdanı, pilav, yağ ve et suyu bakır kapta bir araya getirilerek harlı ateşin üzerine konuluyor. Bol pul biber eklenen beyran masanıza ulaşacak tabak içerisinde kaynayarak mideye inmeye hazır hale geliyor. Bol sarımsaklı yenmesi makul olan beyranın, Şehir’de yapılanının Antep’te denediğim örneğini aratmadığını belirtmem gerekiyor. Eğer kebaba devam edecekseniz, beyranın ağır ve doyurucu bir çorba olduğunu hatırlatırım.

İÇLİ KÖFTEYE ÇATALLA DOKUNMAYIN

Ara sıcak faslında da yöresel seçenekleri denemeye devam edebilirsiniz. Hafiflik arayanlara önerim fırında Antep peyniri olacak. Minik tencerenin içine küp küp dizilen Antep peyniri, erimeye yakın fırından çıkarılarak üzerine kuşboku toz fıstık ekleniyor. Ahşap platform üzerinde sunulan sıcak peynir parçalarını, beraberinde servis edilen üstü susamlı sıcak puf ekmekle birlikte yiyebilirsiniz. İçli köfte sevenler, haşlama ya da kızartma seçeneklerinden birini tercih edebilir. Zırhta çekilen kıyma ve iri ceviz parçaları ile doldurulan haşlama içli köfte, üzerine biberli kızgın tereyağı döküldükten sonra bakır bir kapta sunuluyor. Haşlamaya göre bulgurlu dış kaplaması daha sert olan kızartma seçeneğinin iç malzemesine bir miktar maydanoz ekleniyor. İçli köftelere çatalla yaklaşmaya çalışmanız tepki görebilir. Bu nedenle elinize alıp, ısırmaktan imtina etmemenizi öneriyorum. Antep yöresinin en özelleri arasında yer alan ekşili kuru patlıcan dolması da mekanda tadabileceğiniz ara sıcak çeşitleri arasında yer alıyor. İçleri tamamen boşaltıldıktan sonra ince birer kabuk halinde kurutulan patlıcanlar, bol baharatlı bir iç malzeme ile dolduruluyor. Ağızları düz bir şekilde kapanan patlıcan dolmaları, sumak ve limon ile ekşitilen suda alt ve üst kısmına kuzu kemikleri eklenerek kaynatılıyor. Yöre mutfağına hakim bünyeler, kemik ile birlikte kaynayan kuru patlıcan dolmasında nasıl bir lezzet farkı oluştuğunu çok iyi bilir. Şehir Kebapçısı’ndaki dolma örneği, ‘Başkent’teki en iyiler’ arasında sayılabilir.

HAMURLU SEVENLERE LAHMACUN VE SEMSEK

Hamur işlerini sevenlere ilk önerim lahmacun olacak. Mekanda lahmacun siparişiniz sırasında Antep ve Urfa arasında seçim yapabilirsiniz. İç malzemesininin Şanlıurfa’dan gelen biber salçası, pekmez ve pul biber ile yapıldığını öğrendiğim ince hamurlu Urfa lahmacunu, üzerine ceviz parçaları eklenerek servis ediliyor. Harcı, zırh kıyması, sarımsak ve sebze parçaları içeren Antep lahmacununa ise sunumda patlıcan söğürme eşlik ediyor. Ahşap platformlarda sunulan lahmacunlar arasında tercih yapabilmek zor. Kalabalık masalarda birden fazla seçenek sipariş edilip, paylaşım yöntemine gidilebilir. Lahmacundan daha yöresel yiyeceklerin tadına bakmak isteyenler semsek türlerini deneyebilir. ‘Açık pide’ olarak tanımlayabileceğimiz semsek, tatlı (şekerli) ya da acı olarak hazırlanabiliyor. Tuzsuz koyun peyniri; taze soğan, maydanoz ve pul biber ile karıştırılarak ince hamurun üzerine serildiğinde ortaya acılı peynir semseği çıkıyor. Peynire sadece şeker eklenip üzerine de kuşboku toz fıstık serildiğinde tatlı semsek oluşuyor. Şeker ve peynirin buluşması kulağa hoş gelmeyebilir fakat hayli lezzetli bir pide ile karşılaşacağınızı belirtmek isterim. Peynirli seçenekler ile ilgilenmeyenler, zeytine yönelebilir. Hazırlık süreci benzer olan zeytin semseğinde iç malzeme zırh kıyması, ceviz, taze soğan, maydanoz ve pul biber içeriyor. Soğutmadan mideye indirilmesi gereken bu seçeneklere eşlik edecek en iyi içeceğin de ayran olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

KUZU SIRTI LOKUM KIVAMINDA

Şehir Kebapçısı’nda farklı ızgara seçeneklerini deneyebilmek için karışık kebap tabağını denedim. Tadına baktıklarım arasında en çok iz bırakanı şehrin spesyeli oldu. Kuzunun sırt kısmından elde edilen yassı etler, üzerinde bırakılan bir miktar yağ parçası ile birlikte ızgarada pişiyor. Lokum kıvamındaki ete doyum olmuyor. Yapraklar halinde kesilen etlerin yöresel malzemelerle terbiyelendikten sonra katlı halde şişe geçirilmesi sonucu elde edilen yaprak kebap, mekanın et çeşitleri arasında öne çıkıyor. Kıvrımlı görüntüsünün ardından üst düzey lezzet barındıran yaprağı, soğutmadan mideye indirmeniz gerekiyor. İri taneli kuzu şiş, löp et sevenlerin ilgisini çekebilir. Lavaş arasında dürüm yapmaktan hoşlananlar ise minik kuşbaşı et ve yağ parçaları ile çöp şişi tercih edebilir. Sinirlerden arındırılarak, zırhta çekilmiş etten yapılan Adana, sevenleri için hoş bir seçenek. Kırmızı etten uzak duranlar da beyaz seçeneklere yönelebilir. Kalça etinden yapılan tavuk şişin yanı sıra çizilerek ızgaraya atılan kanatlar geçirdikleri terbiye süreci ile lezzetli birer seçeneğe dönüşüyor.

AKILDA KALAN KAFES

Yerim kalmadığı için deneyemediğim kuzu kafesin de aklımda kaldığını belirtmem gerekiyor. Ateşin üzerinde sürekli dönen bir aparata takılan bütün kuzu kaburgaları bir yandan ağır ağır pişerken bir yandan da meşe odununun dumanı ile tütsüleniyor. 4-5 saatlik sürecin ardından hazır hale gelen kaburgalar satır ile bölünerek servis ediliyor. Mekanın orta bölümünde pişen kaburgayı uzun süre izlememe rağmen yerim kalmadığı için deneyemedim. Tadına dahi bakamadığım halde, “Henüz unutamadım” desem, yalan olmaz.

KATMERLİ KAPANIŞ

Şehir Kebapçısı’nda tatlı kapanışı Antep yöreselleri ile yapabilirsiniz. Uzun süren bir yemek sonrası sadece tek çeşidin tadına bakabildim. Çarşaf şeklinde görmeye alışkın olduğumuz Antep katmerinin içi bol kaymaklısı olarak tarif edebileceğim simit katmeri denedim. İrmik ve sütün bağlanması ile oluşturulan ‘kaymak’ etrafına incecik katmer hamuru sarılarak rulo haline getiriliyor. Şerbetlenen tatlı, üzerine kuşboku fıstık tozu serilerek servis ediliyor.

MENÜDE NE VAR

- Beyran 17 TL
- Fırında peynir 14 TL
- İçli köfte 7 TL
- Patılcan dolma 5 TL
- Lahmacun 9-10 TL
- Semsek (mini) 4 TL
- Kebaplar 25-45 TL
- Simit katmer 20 TL

Yazının devamı...

Tarihi konakta Türk mutfağı

Kısaca, “boğazına düşkün” şeklinde tanımlanabilen şikemperver bünyeler, yeme-içme konusuna ihtiyaçtan ziyade bir zevk olarak bakar. Yemeğin lezzetinin yanı sıra görselliği ve sunum koşulları da şikemperver için mühimdir. Lezzetsiz bir yemek ile doymak yerine aç kalmayı tercih eden şimperverleri, çok yiyenlerle karıştırmamak gerekir. Çoğu zaman oburluk sınırının üzerinde olsalar da her bulduğunu yiyenler ile aynı sınıfta değerlendirilmemeleri gerekir. Keza bir şikemperver, sıcak yemek ile yanlışlıkla dilini yaktığında can acısına değil de dilindeki o bölgenin bir süre tad alamayacak olmasına üzülür. Keyfine düşkün bir bünye, üretimi ve tüketimi hızlı mutfaklarla mutlu olamaz. Bu haliyle; mevsim sebzeleri, taze baharatlar ve doğal etler kullanılarak sunum öncesi büyük emek sarfedilen yemeklere sahip olan Türk mutfağı, midesine düşkün bünyeler için biçilmiş kaftan... Peki Anadolu’nun asırlık reçeteleri ile hazırlanan lezzetleri Başkent’te nerede bulacağız? Çatkapı, bu hafta Türk mutfağı düşkünlerini mutlu edebilecek bir mekanı ziyaret etti. 

ZEYTİNYAĞLI GEÇİDİ

Başkent’in eski şehir merkezi olan Hacı Bayram’da bulunan Âlâ Restoran, Milli Mücadele döneminin önemli isimlerinden İzzet Ulvi Akyurt’un yaptırdığı ve birkaç yıl önce restore edilen konakta hizmet veriyor. Hacı Bayram Âlâ’da yemeğe usule uygun biçimde çorba ile başlayabilirsiniz. Ziyaretimde günün çorbası olarak tavuklu şehriyenin tadına baktım. Tavuk lifleri ve tel şehriye ile içeren çorba denenmeye değer. Yemeğe hafif şekilde başlamak isteyenler, mekandaki zeytinyağlı tabağını tercih edebilir. Tabakta; pazı sarma, portakallı enginar kalbi, kereviz borani, sarma imam bayıldı ve taze fasulye bulunuyor. İçinde pirinç ya da bulgur yerine firik ve mercimek kullanılan pazı sarma pancar suyu katkısı ile pişiriliyor. Sarma, tabağın dikkat çeken üyeleri arasına giriyor. Portakal dilimleri ile tatlandırılan enginar kalbi ağızda dağılıyor. Sarımsak taneleri ile birlkte sunulan sebze, kilolarca yenilebilecek kadar lezzetli. Elma sirkesi ile ovulan rende kereviz, kuzu kulağı parçaları ve süzme yoğurt ile karıştırılıyor. Ortaya çıkan kereviz boraniyi, bu sebzeden hiç hoşlanmayanlar dahi denemeli. İmam bayıldının genel olarak soğan, domates ve biberden oluşan iç malzemesi, ızgarada pişirilen ince patlıcan dilimlerinin içine sarılıyor.Sarma imam bayıldı, kızartma seçeneklerden uzak durmak isteyenler için ideal bir başlangıç seçeneği oluyor. Zeytinyağlı tabağının son üyesi olan taze fasulye, buharda pişiriliyor. Tüketim aşamasında ağızda dağılan fasulyeler, sunumda demet haline getirilerek taze soğan yaprağı ile sarılıyor.

YASSI İÇLİKÖFTE

Hacı Bayram Âlâ’nın menüsünde yer alan ara sıcak seçeneklerinden ikisinin tadına bakabildim. Menüdeki içli köfte, güney mutfağı düşkünlerini mutlu edebilecek bir seçenek olarak öne çıkıyor. Yassı şekilde hazırlanan bulgurlu köftenin içinde yer alan ceviz ve kınmızı et karışımı hayli lezzetli. Sunum aşamasında da içli köftlerin üzerine baharatlı domates sosu ekleniyor. Kalabalık masalarda paylaşım kavgası çıkmaması için porsiyon sayısını yüksek tutmakta fayda var. Menüde ıspanaklı dev mantar adıyla anılan ara sıcak seçeneğinde, bacağı koparılarak içi boşaltılan iri mantarlara ıspanak dolduruluyor. Toprak çömleğe dizilerek üzerine mozarella eklenen mantarlar, kaynar şekilde servis ediliyor. Soğutmadan mideye indirmek gerekiyor.

LÖP SEVENLERE DANA LİRA

Ana yemeğe geldiğimizde, sulu gıda sevenler mekandaki Kızılcahamam fasulyesini deneyebilir. Parça kuzu etleri ile birlikte toprak çömlekte pişirilen fasulye ağızda dağılıyor. Lezzeti üst düzeydeki fasulyenin sunumu da toprak çömlekte yapılıyor. Patlıcan sevenlere önerim, bostan kebap olacak. Közlenmiş bütün bir patlıcan tabağa yatırıldıktan sonra üzerine bir porsiyon kuzu şiş ekleniyor. İri kıyım, ızgarada suyunu kaybetmemiş kuzu parçalarına közlenmiş domates ve biberin yanı sıra sumaklı soğan, cin biber ile birlikte servis ediliyor. Eti löp şekilde seven bünyeler, Hacı Bayram Âlâ’nın dana lirasını mutlaka denemeli. Yemeğin ana unsuru olan iri boyutlu dana bonfile, içi iyi pişirilmesine rağmen suyunu ve yumuşaklığını kaybetmemişti. Bonfile alt kısmında taze kekikli patates püresi, üstünde ıspanak kökleri ile birlikte servis ediliyor. Izgara sebzeler, çeri domates ve köy biberi de bonfileye sunum arkadaşlığı yapıyor. Mangaldan gelen hiçbir ete ‘hayır’ diyemeyenler, menüde ‘şefin mangal sunumu’ adıyla anılan seçeneğin tadına bakabilir. Et düşkünlerinin öncelikle gözünü doyuran yemek, metal askılı ahşap bir platform üzerinde sunuluyor. Askıdan sarkan dana, kuzu ve tavuk şiş seçeneklerinin alt kısmında, mantarlı soğan halkalarının üzerine dizilen Adana kebap ve köfteler bulunuyor. Kebapların yanı başında ise taze nane yaprakları, közlenmiş domates ve biber, cin biber, sumaklı soğan ve yoğurtlu sus yer alıyor. Şefin mangal sunumu, hayli tatminkar bir yemek olduğundan iki kişiye bir porsiyon şeklinde sipariş edilebilir.

KARADENİZ GELENEĞİ

Hamur işlerinden vazgeçemeyenler, mekanda tadına baktığım keyifli iki pide çeşidini deneyebilir. Bonfile dilimli tepsi pidede, ince hamurun üzerine çeçil, kolot ve kaşar peyniri eklendikten sonra bonfile dilimleri seriliyor. Görüntüsüyle iştah açan pide, kalabalık masalarda ortaya söylenebilir. Karadeniz pidelerini sevenler, Gürcü pidesi olarak da bilinen haçapurinin Hacı Bayram Âlâ’daki versiyonunun tadına bakabilir. Gürcistan’dan getirilen imeruli ve sulguni peynirleri ile yapılan yassı pidenin orta yerine bir yumurta kırılıyor. Servis aşamasında pideye bir tereyağı ve kimyon ile haşhaş katkılı yoğurtlu sos eşlik ediyor. Tereyağını, içinde erittiğiniz pidenin kenarlarını koparıp, tam pişmemiş yumurtaya bandırarak mideye indiriyorsunuz.

KURU DUTLU DİLBER DUDAĞI

Hacı Bayram Âlâ’da tadına baktığı tatlı kapanış seçenekleri arasından favorim, kuru dutlu dilber dudağı oldu. İçine fındık, fıstık ve ceviz konulmasına alışkın olduğumuz baklavaya farklı bir bakış açısı getiriyor. Lezzetli baklavanın yanında kara dutlu dondurma bulunuyor. Klasiklerden vazgeçmeyenler, kaymak ile birlikte sunulan fıstık sarmayı deneyebilir. Antep kuşboku fıstık kullanılarak yapıldığını öğrendiğim baklavaki hamurun inceliği görmeye değer. Kremalı tatlılardan hoşlananlar mus tercih edebilir. Kadehin içerisine krokan ve mus eklendikten sonra kenarına bir parça beyaz çikolata konuluyor. Hafif bir tatlı seçeneği oluyor. Kestaneli çıtır gofret denediğim son çeşit oldu. Mekanda üretildiğini öğrendiğim yuvarlak gofret parçalarının arasına damla çikolatalı kestane ezmesi ekleniyor. Çikolata sos ve kivi dilimleri ile sunulan tatlı hafif sınıfta yer alıyor. Mekanda yemek sırasında, günlerce uğraşılarak üretildiğini öğrendiğim Osmanlı şerbetinin de tadına bakabilirsiniz.

MENÜDE NE VAR

- Zeytinyağlılar 18.36 TL
- Çorba 7.50 TL
- İçli köfte 13.50 TL
- Dev mantar 12.96 TL
- Dana lira 34.56 TL
- Bostan kebap 27 TL
- Mangal sunumu 37.80 TL
- Bonfileli pide 21.06 TL
- Haçapuri 21.06 TL
- Tatlılar 12-15 TL

Yazının devamı...

Müdavimlere ‘zaman tüneli’

Klasik lezzetler eşliğinde bardakların dolup-boşaldığı masalarda konuşulan memleket meselelerinin ortam sesi olduğu, ‘yan baktın’ kavgalarının yaşanmadığı, müdavimlerin birbirine saygı ile yaklaştığı günler... Nasıl olduysa bu alışkanlık yerini; aynı masada oturanların birbirini işitemediği, yüksek desibelli gürültünün kavga-dövüşe karıştığı bir ortama bıraktı. Bu süreçten rahatsızlık duyan Ankaralılar, geleneği sürdüren birkaç mekan ile yıllarca idare etmeye çalıştı. Ancak son dönemde Başkent’te, bilmeyenlere dahi ortama ayak uydurduğunda ‘adâb’ öğretebilecek mekanlar açılmaya başladı. Yeni neslin ‘retro’ sözcüğü ile andığı bu ‘geriye gidiş’, müdavimleri hayli mutlu ediyor. Çatkapı bu hafta, eski Ankara ortamlarına yolculuk vaadeden bir mekanı ziyaret etti. Kızılay’daki Hatay Sokak’ın köşe noktasında yaklaşık 1 ay önce hizmet vermeye başlayan Melek, bir nevi ‘zaman tüneli’ deneyimi yaşatıyor. 

KLASİKLER GEÇİDİ

Melek’te Türk aydınlarının fotoğraflarının dizildiği duvarlar, dantelli raflar ve üzerlerindeki bakır eşyalarla şekilleniyor. Bordo perdeli pencerelerin önünde yer alan masalardan birini seçip, ahşap sandalyeye oturduktan sonra mekandaki aksesuarların yaydığı ‘yaşanmışlık’ havasını koklayabilirsiniz. Melek’te yemek, içeceğinize eşlik edecek mezeler ile başlıyor. Mekandaki kuru patlıcan dolmasını mutlaka denemenizi öneriyorum. Ekşili şekilde hazırlanan tek ya da çift lokmalık küçük patlıcan dolmaları, lezzetli bir iç malzemeye sahip. Soğutmadan ilk sırada tüketmekte fayda var. Közlenmiş sebze mezelerini sevenler tahinli patlıcanı deneyebilir. Közlendikten sonra iri küp parçalara bölünen patlıcan parçaları; maydanoz, al biber ve tahinle harmanlanıyor. Hafif olmakla birlikte damak dolduran bir meze. Tahinliler ile devam etmek isteyenler, Antalya piyazının tadına bakabilir. Yöresine uygun biçimde hazırlanan piyazda; haşlanmış fasulye, yumurta ile birlikte harmanlanan kırmızı soğana tahin eşlik ediyor. Servis sonrası bir miktar sirke ekleyerek piyazın keyfini artırabilirsiniz. Mekandaki Girit ezmesi üç ayrı peynirden oluşuyor. Ezine, tulum ve lor peyniri barındıran karışıma, fesleğen ekleniyor. Ayvalık’tan geldiğini öğrendiğim zeytinyağı ile çeşnilenen Girit ezme, masada mutlaka bulunması gerekenler arasında yer alıyor. Zeytinyağlı arayanlara önerim ise portakallı kereviz olacak. Çok sevilmeyen sebzeler arasında yer alan kereviz, havuç parçaları eşliğinde portakalla tatlandırılarak keyifli bir hale getiriliyor.

ÇÖMLEK LEZZETLERİ

Melek’teki ara sıcak faslında sebze, kırmızı et, sakatat ve deniz mahsulleri içeren farklı seçeneklerin tadına baktım. Ortadoğu mutfağının, dünyaya açılmış aperatiflerinden biri olan felafel mekanda denenebilir. Sebze karışımı ile hazırlandıktan sonra kızartılan köfteler, ahşap bir platformda yeşillik üstünde servis ediliyor. Köftelerin yanında, üzerine tereyağı ve kırmızı toz biber eklenmiş tahinli yoğurt ile karışık turşu bulunuyor. Kırmızı et sevenler, Melek’in yaprak kebabını mutlaka denemeli. Çok ince yapraklar halinde dilimlenen bonfileler, diş sarımsak ile birlikte bol tereyağında pişiyor. Toprak çömlekte sunulan ara sıcak üst düzey lezzete sahip. Deniz mahsulü sevenler, Yunan mutfağındaki karides saganakiye benzeyen ara sıcağı tadabilir. Domates, biber, kuru soğan ve diş sarımsaklar ile tereyağında pişirilen karideslerin üzerinde kaşar eritiliyor. Mekanda karides sevenleri mutlu edecek başka bir seçenek de bulunuyor. Suda hafif haşlanan karidesler, etrafı patates köftesi ile kaplanarak kızartılıyor. Karides topu adıyla anılan, tatlı-ekşi sosla birlikte sunulan ara sıcağın, soğumasına fırsat vermemek gerekiyor.

İŞKEMBE KAVURMA

Sakatat sevenlerin mutlaka denemesini önerdiğim, benim için ara sıcak faslının yıldızı olan işkembe kavurma, toprak çömlekte servis ediliyor. Yumuşacık, iyi pişmiş işkembe parçaları; sarımsak, yeşil biber ve arpacık soğan ile tereyağında kavruluyor. Sakatatla arası olmayanlar dahi deneme amaçlı işkembe kavurmanın tadına bakabilir. Kalabalık bir masadaysanız ve tadımlık ilerlediyseniz ana yemek için bir miktar yeriniz kalmış olmalı. Bu durumdakiler için ‘Melek Spesiyel’i öneriyorum. İnce şeritler halindeki bonfile parçaları yeşil sarımsak ve dereotu ile tereyağında sotelendikten sonra süzme yoğurdun üzerine seriliyor. Yemek, geniş bir tabakta tereyağlı küçük tortilla parçaları ile birlikte servis ediliyor.

BÜTÜN CEVİZLİ KABAK TATLISI

Mevsimlik bir tatlı olan kabak, keyifleri kaçıran soğuk havaya rağmen kış dönemine sempati beslenmesini sağlayan unsurlardan biri oluyor. Bal kabağının niteliğinin yanı sıra pişirme sürecinde de ustalık gerektiren tatlının Melek’teki örneğini deneyebilirsiniz. İri parçalar halinde bütünlük ve kıvamını koruyarak pişilen kabağın üzerine tahin ve yarım yarım cevizler ekleniyor.

MENÜDE NE VAR

- Mezeler 10-15 TL
- Felafel 14 TL
- Yaprak kebap 28 TL
- Saganaki 20 TL
- İşkembe kavurma 16 TL
- Melek spesiyel 28 TL
- Kabak tatlısı 8 TL

Yazının devamı...

Türkiye’nin pideleri

Son yıllarda hızlı yemek kültürünün bir parçası gibi görülmeye başlansa da pidenin hakkını teslim etmek gerekiyor. Keza, akşam yemeği olabilen pide, kahvaltı sofralarında da kendine yer bulabiliyor. Cenaze ya da dost meclisinin kurulduğu evlere sipariş edilen pide, hüznün yanı sıra kedere de katık olabiliyor. Bu hamurlu gıda türü, pek farkında olmasak da yeme-içme kültürümüzde belli bir yer kaplıyor. Pide servis eden fırınlı mekanların genellikle tek bir yöreye ait çeşitlere odaklanmasına alışkınız. Çatkapı bu hafta, farklı bölgelerin pide tarzlarının tadına bakmayı mümkün kılan bir mekanı ziyaret etti. 

KONYA’DAN ETLİ EKMEK

Çayyolu 1072. Sokak’ta yaklaşık 1 ay önce hizmet vermeye başlayan PideY, 4 farklı bölgeye özgü pide çeşitlerini aynı menüde buluşturuyor. 1072. Sokak’ta yer alan mekanda pideler, Ankara, Kayseri, Karadeniz ve Konya şeklinde kategorilere ayrılıyor. Farklı un, hamur ve mayalama süreçlerinin yanı sıra birbirinden ayrılan iç malzemelerle çeşitlilik yaratabilmek hayli iddialı. PideY’de, menüden pide seçiminizi yaptıktan sonra masanıza ikramlar ulaşıyor. marul, maydanoz ve domatesten oluşan yeşil salataya; cin biberi ve kornişon turşu eşlik ediyor. Turşu sevmiyor olsanız dahi, üzerinde çiçekleri bulunan körpe salatalardan üretilen kornişonun tadına bakmanızı öneririm. Mekanda ilk denemem Konya yöresinden etli ekmek oldu. Yaklaşık 110 cm uzunluğundaki pide, ahşap bir platform üzerinde közlenmiş köy biberi ve maydanoz ile birlikte servis ediliyor. Etli ekmeğin orjinalini tanıyıp, kenarlarda kıtır, orta kısımda yumuşak hamur arayanların memnun kalacağının altını çizmek gerekiyor. Pidenin üzerindeki kıymalı iç malzeme de kullanım yoğunluğu ve lezzeti ile kısa süreli bir Konya yolculuğuna çıkarıyor.

KARADENİZ’İN KÜREK SAPI

Karadeniz bölgesi, Türkiye’deki pide kültürünü domine ettiği gibi PideY’in menüsünde de varlığını hissettiriyor. Mekanda tadına baktığım iki Karadeniz pidesini kendi aralarında sıralayabilmek zor. Keza ikisi de hayli keyifliydi. Menüde kavurmalı adıyla anılan pidenin açık şekilde pişirilen çeşidini denedim. Yuvarlak bir hamurun üzerinde cömertçe kullanılan kavurmanın Gümüşhane’den geldiğini öğrendim. Fırından çıkmak üzereyken pidenin orta kısmına bir yumurtanın sarısı ekleniyor. Kopardığınız parçaları banabileceğiniz yumurta aynı zamanda pideye görsellik katıyor. Odun ateşinde geleneksel yöntemlerle pişirildiğini öğrendiğim kavurma, keyifli bir is tadı veriyor. Mekandaki Karadeniz seçeneklerinden bir diğeri olan kürek sapını da deneyebilirsiniz. Kavrulmuş kıymadan oluşan iç malzeme, pide fırınında kullanılan küreğin sapı şeklinde hamurun içerisine kapatılıyor. Silindir şeklindeki pide, piştikten sonra ahşap platform üzerinde 4 parça halinde servis ediliyor. Pide ile birlikte masanıza ulaşan şeritler halindeki tereyağı parçalarını, pidenin içindeki boşluk kısma yerleştirip lezzet yüklemesi yapabiliyorsunuz. Mekanın fırınında, pidelerin yanı sıra Güneydoğu’dan iki lahmacun seçeneği bulunuyor. İç malzemeleri ile birbirinden ayrılan Urfa ve Antep lahmacunlarının tadına baktım. Kuzu boşluğundan elde edilen ete; domates, maydanoz, al biber ve sarımsak eklenerek hazırlanan iç malzeme Antep lahmacununu diğer seçeneklerden ayırıyor. Klasik iç malzeme ile hazırlanan Urfa lahmacunu, çıtır hamuruyla dikkat çekiyor.

HAMSİKÖY SÜTLACI

Trabzon’dan Gümüşhane’ye doğru Zigana Dağları’nın arasından yol alarak ulaşılabilen meşhur Hamsiköy’ün namını duymuşsunuzdur. Köydeki sütlacın tadına bakanlar, o lezzeti kolay kolay unutamaz. PideY’de tatlı kapanışı, Hamsiköy’den getirildiğini öğrendiğim sütlaç ile yapabilirsiniz. Üzerine çekilmiş fındık serilen sütlacın yanında küçük bir kase bal bulunuyor. Sütlacı, sade ve ballı hali ile ayrı ayrı denemenizi öneriyorum. Mekanın diğer tatlı kapanış seçeneği ise çıtır hamurlu, içi fındık dolu Trabzon burması oluyor.

MENÜDE NE VAR

- Etli ekmek 14 TL
- Kavurmalı 25 TL
- Kürek sapı 15 TL
- Lahmacun 6-7 TL
- Sütlaç 8 TL
- Trabzon burma 8 TL

Yazının devamı...

İki kentin ortak değeri

“O şehirde deniz yok”, “Orada da trafik çok” şeklindeki argümanlarla başlayan atışma, “Sizin hamburgeriniz ıslak”, “Ama sizin de dürümünüz kaşarlı” gibi diyaloglara yürüyor. ‘Tatlı-sert’ ilerleyen bu laf dalaşının yeme-içme ile ilgili kısmına baktığımızda, iki şehir arasındaki farklılıklara rağmen ortak değer sayısının son yıllarda arttığını görebiliyoruz. Ankara’da doğan ve ardından bir ya da birkaç şube ile İstanbul’a yelken açan restoranların bu şehirde yaşayanlarca kısa sürede benimsenmesi ile mutlu oluyoruz, gururlanıyoruz. Ancak İstanbul’da var olup Başkent’te şubeleşme yoluna giden mekanlara karşı sanki biraz mesafeli yaklaşıyoruz. Halbuki dünyanın kenti İstanbul’da rüştünü ispat etmiş bir mekanın Ankara’da şubeleşmeyi tercih etmesi, şehre verilen değeri göstermekle birlikte yeme-içme kültürüne katkı sağlıyor. Öte yandan İstanbul ve Ankara arasındaki ortak değerlerin sayısını artırıyor. Çatkapı bu hafta, İstanbul İstinye Park’ta magazin ve iş dünyasının ünlü isimlerinin uğrak noktalarından biri olan Masa’nın, Ankara’da açılan şubesini ziyaret etti. 

ÜÇLÜ BAŞLANGIÇ

Next Level AVM’nin podyum katında hizmet vermeye başlayan Masa’da tüm ülke mutfaklarından farklı lezzetler yer alıyor. Menüden seçiminizi yaparken atıştırmanız için masanıza muhammara ulaşıyor. Hatay yöresi mezesi olan muhammara; kurutulmuş domates, 30 çeşit baharat, ceviz ve tam tahıllı ekmek kırıntıları ile hazırlanıyor. Altınoluk’tan geldiğini öğrendiğim zeytinyağı ile birlikte sunulan mezeye, bir sepet içerisinde servis edilen ekmek çeşitleri eşlik ediyor. Masa’da öğüne, trüf aromalı yeşil kuşkonmaz çorbası ile başlayabilirsiniz. Kısa süre haşlanan kuşkonmaz parçaları, pesto sosla harmanlanıp, geniş bir kaseye seriliyor. Çorbanın süt ve trüf yağı katkılı sıvı kısmı ise sunum aşamasında üzerine ekleniyor. Mekanın başlangıç seçenekleri arasından ilk denemem kalamar köftesi oldu. Zırhla çekilen kalamarlar, taze kişniş ve Japon ekmek kırıntısı ile harmanlanıyor. Yağsız tavada kızaran köfteler, içlerinin tam pişmesi için fırına sürülüyor. Sunumda altına bir miktar pesto sos eklenen köftelere, maydanoz, domates ve fesleğen katkılı mercimek piyazı eşlik ediyor. Başlangıçta tercihini hafiflikten yana kullanmak isteyenler, ızgara kuşkonmazı tercih edebilir. Kaynar suya girip-çıkan kuşkonmazlar, ızgarada piştikten sonra üzerlerine zeytinyağı ile birlikte bir miktar buffalo mozzarella peyniri ekleniyor. İçi domates parçaları doldurulan kestane mantarı ile birlikte servis edilen kuşkonmaz keyifli bir başlangıç seçeneği oluyor. Masa’daki yaprak ciğeri, sakatat sevenlerin mutlaka denemesi gerekiyor. Zarları tamamen alınan dikdörtgen şeklindeki dana ciğerleri, bir gece marine edildikten sonra ızgarada pişiriliyor. Lokum kıvamında, içinde dişe takılan hiçbir unsur bulunmayan ciğer yapraklarına; roka, badem, ızgara nektarin ve pancar püresi sunum arkadaşlığı yapıyor.

TAVADA SERVİS

Kırmızı et sevenlere ana yemek önerim dana yanağı olacak. Her bir sığırdan sadece iki parça elde edilebilen yanak etleri, yaklaşık dört saatlik bir pişirme sürecinin ardından servise hazır hale geliyor. Üzerine demiglas sos eklenen etin kıvamını tarif edebilmek güç. Sunumda dana yanağına kereviz ve balkabağı katkılı arpa şehriyeden hazırlanan risotto eşlik ediyor. Etin üzeri ise bal kabağı yaprakları ile süsleniyor. Yemek sırasında İtalya’nın güneyine doğru ufak bir yolculuk yapmak isteyenler, Sicilya usulü deniz mahsullü spagettiyi tadabilir. İki kişiye yetecek kadar doyurucu bir porsiyona sahip olan makarna, bakır tavada servis ediliyor. İçeriğinde kum midyesi, somon, ahtapot, kalamar ve levrek bulunan spagettinin üzerinde jumbo karides yer alıyor. Makarna, karides kabuğundan elde edilen mix sos, domates ve maydonoz ile çeşnileniyor.

SUCUĞU KAYSERİ’DEN

Mekanda, pizza severlere hitap edebilecek taş fırında pişen seçenekler bulunuyor. Elips formda servis edilen pizzalar arasından sucuklu olanı denedim. Üzerine mozzarella, limon kekikli domates sos ve Kaliforniya biberi parçaları serilen ince hamurun en üst katmanında Kayseri’de üretildiğini öğrendiğim bol baharatlı sucuk dilimleri yer alıyor. Ahşap platform üzerinde masanıza ulaşan pizzaya roka ve parmesan yaprakları ekleniyor. Ana yemeği hafif şekilde geçiştirmek isteyenler, ılık keçi peynirli salatayı deneyebilir. Kuzu kulağı, roka, nar taneleri ve çam fıstığı içeren salatanın kenar kısmında, içi keçi peyniri ile doldurulmuş Medine hurmaları bulunuyor. Salatanın yeşil bölümü zeytinyağı ve limon ile harmanlanıyor.

İNCİR KREMALI PROFİTEROL

MASA’da iki farklı tatlı kapanış seçeneği denedim. Mekana özgü bir tatlı olan hurmalı kek ilk tavsiyem olacak. Karadeğirmen unu ile harmanlanan hurma parçaları, hamur haline getirilerek keke dönüştürülüyor. Hurma şerbetinden elde edilen ve rafine şeker kullanılmadan hazırlandığını öğrendiğim karamelize sosun içerisine yatırılan keke, cevizli dondurma eşlik ediyor. Yemek aşamasında hurmalı kekin tadına bakabilecek kadar yer bırakmalısınız. Mekanda denenmesini önerdiğim bir diğer tatlı çeşidi ise incir kremalı profiterol olacak. Pataşurların içi incir kreması ile doldurulan profiterolün üzerine çikolata sos ekleniyor. İncir parçaları da içeren tatlıya vanilyalı dondurma eşlik ediyor.

MENÜDE NE VAR

- Kuşkonmaz çorba 15 TL
- Başlangıçlar 24-38 TL
- Makarnalar 28-48 TL
- Pizzalar 24-42 TL
- Dana yanağı 55 TL
- Hurmalı kek 15 TL
- Profiterol 14 TL

Yazının devamı...

Kayseri’nin lezzet üçlüsü

Sağlık sorunları sebebiyle yiyemeyenler haricinde mantıya ‘hayır’ diyebilecek bünyeye rastlamak zordur. Endüstriyel süreçlere bulaşmamış, el yapımı mantı ile karşı karşıya kalmak her daim kontrolü kaybetme sebebidir. Üretimi zahmetli, mideye indirmesi hayli keyifli olan mantı, geniş aile kültürünün hakim olduğu yıllarda hazırlık süreci ile bir ritüele dönüşürdü. Evin tüm hanımları mantı imalatına girişir, aralarında görev paylaşımı yapılırdı. Biri; karabiber, kıyma ve soğandan oluşan iç malzemeyi hazırlarken diğerleri hamuru açmaya başlar. Aynı süreçte bükme çalışmalarına başlanırdı. Tepsilere dizilen çiğ mantı lokmalarının yapışma ve kuruma gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmaması için aralarına tülbentler serilirdi. Ev içerisinde oluşturulan üretim bandında imalat tamamlandığında ocak başında yeni bir görev bölümü başlardı. Biri sarımsaklı yoğurt ve salçalı sosu hazırlarken, diğeri pişirme işlemini gerçekleştirirdi. Saatler süren bu yorucu faslın ardından gelen lezzetli dakikalar midelere bayram ettirirdi. Büyük şehir yaşantısı, geniş aile kültürünü büyük oranda kıyıma uğratmış olsa da bu ritüelin devam ettiği evlerin hâlâ varlığını sürdürdüğünü biliyoruz. Onlardan birine konuk olma şansınız yoksa, geriye aynı süreci işleten mantı mekanları kalıyor. 

SARMALI BAŞLANGIÇ

Ankara, kozmopolit yapısı gereği mantı konusunda şanslı bir şehir. Mantıda iddialı olan kentlerden aldığı göç, lezzet yelpazesinin geniş kalmasına olanak tanıyor. Çatkapı, bu hafta Başkent’te mantı keşfi yapmak isteyenlerin hoşuna gidebilecek bir mekanı ziyaret etti. Yıldız, Tiflis Caddesi No 28’de hizmet veren Denizatı, İç Anadolu’nun lezzetli şehri Kayseri mutfağından, keyifli örnekler sunuyor. Konuyu mantı ile açmış da olsak, mekanda bölge mutfağına yönelik, lezzet vadeden bir tadım seti oluşturabilmek mümkün. Birkaç masalı mütevazı mekanda yerinizi aldıktan sonra masanıza ile olarak közlenmiş domates, biber, baharat karışımlı acuka ile birlikte kornişon ve biber turşusu ulaşıyor. Siparişleriniz hazırlanana kadar acukayı ekmeğinize sürüp, birkaç dilim turşu eşliğinde oyalanabilirsiniz. Bu iki seçenek size yeterli gelmiyorsa sarmanın tadına bakmanızı öneriyorum. ‘Kalem gibi’ tabirine uygun, incecik sarılan yaprakların arasında hafif ekşili iç malzemeye sahip olan sarma hayli iddialı. Tencere dolusu yenilebilecek potansiyele sahip olsa da iki çeşit içli köfte ile mantının tadına bakmak isteyenlerin tüketimi abartmaması gerekiyor.

İÇLİLERİ AYIRMAYIN

Denizatı’nda iki tür içli köfte bulunuyor. Tavsiyem, ilk denemenizde ikisi arasında seçim yapmamanız yönünde. Keza isimleri itibarıyla ‘haşlanmış’ ve ‘kızarmış’ olarak sadece pişirme yöntemleri farklıymış gibi görünse de içerik ve lezzet konularında ikisi arasında kıyas yapabilmek güç. Kızarmış içli köfte, alışkın olduğumuz bulgurla kaplı, iki ucu sivri görünüme sahip. Çift çekim kıyma, ceviz, soğan ve baharat karışımından oluşan iç malzemesi hafif sulu. Çatal bıçak kullanımından uzak durup, mideye indirme sürecine ellerinizi dahil etmenizi öneriyorum. Hafif acılı içli köfte, kupkuru iç malzemeye sahip olan benzer örnekleri gibi boğazınıza dizilmiyor. Damağınız sıcağa dayanıklı ise başlangıç ve bitiş arasındaki zaman dilimini anlamaya fırsat kalmıyor. Mekanın diğer içli köfte seçeneği haşlanmış olarak sunuluyor. Kızarmış türden farklı olarak yassı biçimde hazırlanan içli köftelerde ceviz bulunmuyor. Bulgurdan oluşan dış katman açık renkli bir görüntüye sahip. Üzerine salçalı sos eklenerek servis edilen haşlanmış içli köfte, tüketilebilecek adet sayısı konusunda kızarmış olanına fark atabiliyor. Keza hafifliği ile çerez gibi seri biçimde mideye indirilebiliyor.

MANTIDA İDEAL BOYUT

Başlangıçta bahsettiğimiz mantı, mekandaki öğünün finali oluyor. Bir kaşığa kesinlike 40 tanesi sığmayan mantı, ideal bir boyuta sahip. Sırf küçük olması için etsiz imal edilen hamur parçalarına mesafeli yaklaşanlar, mekanda huzurla mantı keyfi yapabilir. kıyma, soğan ve karabiberden oluşan iç malzeme yumuşak bir hamurla kaplanıyor. Üzerine tercihinize göre sade ya da sarımsaklı yoğurt serilen mantıya, salçalı tereyağı ve az miktarda kuru nane ekleniyor. Mantı ile birlikte masanıza ulaşan baharatlardan kullanarak, farklı bir çeşnilendirmeye girişebilirsiniz. Sumak, kuru nane ve kırmızı biberden oluşan üçlü baharat setini denemenizi öneriyorum. Keza bu set, mantınıza görüntüden ziyade lezzet olarak katkıda bulunuyor. Denizatı’nda tadına baktığınız mantı ve içli köfte seçeneklerini dondurulmuş olarak evinize götürüp, kendi mutfağınızda pişirebileceğinizi de hatırlatmakta fayda var.

Yazının devamı...