GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

3 günlük tenis maçlarına son

‘Devrim’ niteliğindeki yeni kurallar Kasım ayında Milano’da, 21 yaş altında dünyanın en iyi 8 tenisçisinin katılacağı özel bir turnuvada uygulanacak. Sürenin kısalmasını sağlayacak birçok değişikliğin yapılacağı maçlarda setler, 6 yerine 4 oyun üzerinden oynanacak.

TENİS, hiç şüphe yok ki bireysel sporların en popüleri... Roger Federer, Rafael Nadal, Novak Djokovic, Serena Williams, Maria Sharapova gibi marka olmuş isimler tıpkı futbol ve basketbol yıldızları gibi ilgi görüyor. Her ne kadar popülaritesi devam etse de tenisin son yıllarda ciddi bir krizin içerisine girdiği bir gerçek. Özellikle erkek tenisi ‘yeni yıldızlar’ yetiştirememenin sıkıntısını yaşıyor. Bugün dünya klasmanında ilk 5’te yer alan bütün tenisçiler 30 ve üzeri yaşta.

SADECE 21 YAŞ ALTI SPORCULAR

80’li yıllarda erkekler dünya sıralamasında ilk 10’da yer alan tenisçilerin yaş ortalaması 23’tü. Bugün ise 28 yaşın üstünde. Dünya 1 numarası Nadal 31, onu takip eden Murray 30, Federer 36, Wawrinka 32, Djokovic 30 yaşında. Gençler iyi tenis oynuyor olabilir ancak maçın galibini yine ‘tecrübe’ faktörü tayin ediyor. Profesyonel Erkek Tenisçiler Birliği (ATP), bu işin böyle devam etmeyeceği bilinciyle ‘devrim yapma’ kararı aldı.

TURNUVANIN SLOGANI: GELECEK JENERASYON

 ATP, önümüzdeki Kasım ayında Milano şehrinde sadece 21 yaş altı tenisçilerin katılacağı özel bir turnuva düzenleyecek. 21 yaş altında dünyanın en iyi 8 tenisçisinin katılacağı turnuvada yeni kurallar geçerli olacak.
Sloganı ise ‘next generation’ yani gelecek jenerasyon. Milano’da ilk kez denenip yakın gelecekte yürürlüğe girecek yeni kurallar sayesinde, halen ortalama 2 saat olan erkek maçlarının süresi kısalacak ve heyecan artacak. Yani, toplam 11 saat 5 dakika süren ve 3 günde tamamlanabilen John Isner-Nicolas Mahut maçı bir daha tekrarlanmayacak!

TENiSTE DEVRiM YARATACAK 5 YENi KURAL

6 DEĞiL 4 OYUN

1- Maçlar yine 5 set üzerinden yapılacak fakat setler 6 yerine 4 oyun üzerinden oynanacak. 4 oyun kazanan seti alacak. 3-3’te tie-break uygulanacak.

BASKETBOL SiSTEMi

2- Puan aralarında sporculara sadece 25 saniye zaman tanınacak. Basketbol maçlarında olduğu gibi süre dolduğunda uyarı alarmı devreye girecek. Kortta oyalanarak dinlemek artık yok.

40-40’TA TEK PUAN

3- OYUN içerisinde 40-40 eşitlik olursa karar puanı oynanacak. Halen devam eden uygulamada; tenisçinin oyunu alabilmesi için üst üste 2 puan kazanması gerekiyor. Yeni sistemde ise tek puan kazanmak yetecek.

SERViSE YENi DÜZEN

4- Servis atışlarında topun fileye değmesi durumunda atışın tekrar edilmesi uygulaması kaldırıldı. Bundan sonra top fileye değip servis karesine girerse oyun devam edecek.

TAKTİK YASAĞI BİTTİ

5- teniste şu an uygulanan kurala göre antrenörlerin saha kenarından veya tribünden sporculara taktik vermesi yasak. Yeni uygulamada bu yasak kalkıyor. Antrenör korta girmeden tüyolar verebilecek.

 

ISNER-MAHUT MAÇI 3 GÜN SÜRMÜŞTÜ

TENİS tarihinin en uzun maçı 2010 yılındaki Wimbledon Turnuvası’nda oynandı. ABD’li John Isner’in, Fransız Nicolas Mahut’u 3-2 yendiği karşılaşma tam 11 saat 5 dakika sürerken, 3 günde tamamlanabildi. İlk 2 gün hava karardığı için 3. güne sarkan maçta Isner, son seti 70-68 kazandı.

TARiHiN EN UZUN TARiHiN EN UZUN 10 TENiS MAÇI

1. 2010 J.Isner-N.Mahut11 saat 5 dakika

2. 2013 T.Berdych-L.Rosol/S.Wawrınka-M.Chıudınellı 7 saat 2 dakika

3. 2004 F.Santoro-A.Clement: 3-2 6 saat 33 dakika

4. 1984 V.Nelson-J.Hepner: 2-16 saat 31 dakika

5. 1982 J.McEnroe-M.Wılander: 3-2 6 saat 22 dakika

6. 1987 B.Becker-John McEnroe: 3-26 saat 21 dakika

7. 2002 Ker-Nalbandian/Kafelnıkov-Safın: 3-26 saat 20 dakika

8. 1989 H.Skoff-M.Wılander: 3-2 6 saat 4 dakika

9. 2009 R.Stepanek-I. Karlovıc: 3-25 saat 59 dakika

10. 2012 R.Nadal-Novak Djokovıc:3-25 saat 53 dakika

Yazının devamı...

Nadal böyle kaybetti

RAFAEL Nadal bundan bir ay önce Fransa Açık Turnuvası’nda muhteşem bir geri dönüşle şampiyon olurken, rakiplerine tek set dahi vermemişti. Wimbledon’da da ilk 3 turu set kaybetmeden geçti. Korttaki performansıyla, “Burada da şampiyon olabilirim” havasını estiriyordu. 4. turdaki rakip 34 yaşındaki Gilles Muller idi. Lüksemburglu tenisçi, tıpkı Nadal gibi solak. Boyu 1.93 metre ancak tenis oynama tarzı Nadal’ın tam zıttı; etkili servisler, servisten sonra file önüne çıkma, agresif ve riskli geri oyun.

Nadal, kötü başladığı maçın ilk iki setini 6-3 ve 6-4’lük skorlarla kaybetti. Herkesin “Bu iş buraya kadar” dediği anda o, savaşı bırakmadı. Setleri dengelediği gibi (6-3, 6-4) iki maç sayısını kurtarıp, oyunu final setine taşıdı. Beşinci set iki tenisçi için de ayrı bir karşılaşma niteliğinde oynandı.

EN UZUN RALLİ 12 VURUŞTU

Gilles Muller seti hep bir game önde götürdü. Rafael Nadal servisini kırdırmamak için ölümüne oynayıp inanılmaz kurtarışlar yaparken, Muller rakibinin ikinci servislerine çok riskli vuruşlar yaparak puanları kısa tutmaya çalıştı. Zaten 5 saate yakın süren karşılaşmada en uzun ralli 12  vuruş sürdü.

Muller, Nadal’ın arka oyun tuzağına hiç düşmedi, yani topun fazla gidip gelmesine engel oldu. Lüksemburglu tenisçi inanılmaz baskıya rağmen soğukkanlılığını korumayı bildi. Sonuçta kazanan Muller oldu. Seti 15-13 önde bitiren 34 yaşındaki oyuncu, maçı 3-2 kazanıp kariyerinde ilk kez bir Grand Slam çeyrek finaline çıktı.

30 bin seyircinin izlediği bu unutulmaz maçta dikkat çeken bir diğer nokta Nadal’ın 3.5, Muller ise 3.1 kilometre koşmasıydı. Yani fit olmak bile kazanmaya yetmedi.

Yazının devamı...

Kırmızı kirli toprak

Toplar çok değişken sekebiliyor. Her puanı adeta satranç oynar gibi hazırlayacaksın. Öyle 'Winner' direkt puanlar ile maç kazanmak imkansız.  Sayı kazanabilmek için diğer zeminlere göre daha fazla topa vurman gerekiyor. Etkili servisler bile maçın kaderini değiştiremiyor. Toplar daha yüksek sekiyor. Vuracak zamanın oluyor ancak puanı hemen bitiremiyorsun. Sabırlı olacaksın. Teknik vuruş çeşitliliğin olacak.

En etkili vuruşlarda biri de 'drop shot'... Yerinde yaptın mı rakibin bütün dengesini ve momentumunu bozabilirsin.

YAĞMUR YAĞARSA...
Koşu tekniği farklı. Topa kayarak yaklaşırsın ve vurursun yada vurduktan sonra kayarak durursun. Zaten ayakkabıların tabanları da farklı. Yağmur sonrası kırmızı kiremit tozu ıslak olduğunda toplar ağırlaşır ve alçak seker. Bu sefer daha kontrollü vuruşlar yapman gerekir.

Erkekler kategorisindeki maçlar 5 set üzerinden oynanıyor. İlk iki seti kazanan oyuncu önemli avantaj sağlamış olsa da üçüncü seti de kazanması gerekir. İşte tam üçüncü setin başlarında maçın seyri değişebilir Ve iki set kazandığın halde üç set daha oynamak mecburiyetinde kalabilirsin.

NADAL 10. ZAFERE ÇOK YAKIN
Rafael Nadal bu sefer çok istekli ve sabırlı. İkinci servisleri daha etkili ve derin geliyor. Drop shot sayısını artırdı. Gerektiği yerde file önünde de çıkıyor. Toprak zeminde en tecrübeli oyuncu. Yarı finaldeki rakibi Avusturyalı Dominic Thiem. Thiem, Nadal’dan yedi yaş küçük. Kabiliyetli, cesur ve özgüveni yüksek bir tenisçi. Geleceğin  dünya 1 numarası olmaya aday gösteriliyor. Ancak Nadal Paris’te 10'uncu Fransa Açık şampiyonluğunu kazanacak formda.

Andy Murray ise inanılmaz akıllı ve sakin tenis oynuyor. Topları riskli (çizgiye yakın) bölgelere vurmadan, rakiplerini sağa sola koşturuyor. Puan esansında vuruş süratini değiştirebiliyor. Yarı finalde rakibi Stan Wawrinka’yı koşturabilirse oyuna hakim olabilir.      

Yazının devamı...