GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Yıldırım İstanbul’a aday olacak mı?

Daha önce siyaset kulislerinde söylenti olarak yayılıyordu ama 25 Eylül 2017 Pazartesi günü, muhatabı konuşunca ete kemiğe büründü ve somut bir gündem maddesine dönüştü.

Hürriyet Haber

Başbakan Binali Yıldırım’ın, o gün bazı televizyon kanallarının ortak yayınında Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat’ın “İstanbul” sorusuna verdiği yanıttan söz ediyorum.

GEÇİCİ BAŞKAN MI YILDIRIM MI?

Malum, Kadir Topbaş bıraktı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na AK Partili bir ilçe belediye başkanının geleceği duyuruldu.

Şimdi Ankara’nın siyasi kulislerinde soru şu: AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Başkan olarak seçeceği kişi, Mart 2019’daki yerel seçimlerde AK Parti’nin İstanbul adayı olacak mı olmayacak mı?

Sanırım doğru cevap şu:

Eğer bir Anayasa değişikliği olmaz da yerel seçimler zamanında (Mart 2019) yapılırsa, 18 ay boyunca görev yapma şansı bulacak olan “geçici başkan” göstereceği performansla AK Parti’nin 2019’daki İstanbul adayına da dönüşebilir. Ancak “emanetçi” görüntüsü verir ve başarısız olursa AK Parti, başka bir güçlü bir aday çıkarmak zorunda kalabilir.

İşte bu noktada “o güçlü aday kim olabilir” olabilir sorusu gündeme geldi ve Başbakan Binali Yıldırım’ın ismi de bu sorunun “tahmini” yanıtlarından biri olarak ortaya çıktı.

UÇAKTA İSTEMEDİĞİNİ İMA ETTİ

Başbakan Yıldırım Televizyon yayınında soruya şu yanıtı verdi:

“Şimdi koltuk boşaldı başka biri gelip oturacak. Bizi nereye koyacaksınız. Koltuk dolu. Bizim de burada iyi kötü işimiz var.”

Bir grup siyasetçi ve gazeteciye “bu yanıttan ne anladınız” diye sordum. Çoğu, “kapıyı açık bıraktı, koltuk boşaldığında aday olabilir” karşılığını verdi.

Oysa, Yıldırım Vietnam’dan Ankara’ya dönerken uçakta gazetecilerin aynı sorusuna, adaylığa çok da sıcak bakmadığı sonucu çıkarılabilecek bir yanıt vermişti. Hatta, “yeni sistemde Başbakanlık makamı yok, arkadaşlar bana iş bakıyor” mealinde bir espri ile de soruyu gülerek geçiştirmişti.

Yıldırım’ın çok yakınındaki isimlere, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını istemediğini açıkça söylediği kulisini de paylaşmak isterim. 

YILDIRIM’IN KARARINI NE BELİRLER?

Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yola “kazanacak aday” ile devam edeceğini, Yıldırım’ın adaylığının da bu şekilde gündeme gelebileceğini yazdı.

İstanbul’u kimin nasıl kazanacağını anlamak için son dönemdeki sandık sonuçlarına bakmakta yarar var.

2014 yerel seçimlerinde AK Parti’nin İstanbul oyu yüzde 47,9’du. İstanbul’daki geçerli oyların 4 milyon 96 bin 221’i AK Parti için kullanılmıştı. Bu rakam Ak Parti’nin bir önceki genel seçimlerdeki oy sayısı ve oranıyla paraleldi. CHP ise Türkiye’deki’ ve İstanbul’daki genel oy ortalamasının çok üzerine çıkmıştı. 2011 Genel Seçimlerinde Türkiye’de yüzde 25,9 oy alan CHP, aynı seçimlerde İstanbul’da yüzde 31,27 ile 2 milyon 476 bin 413 kişinin oyunu elde etmişti. CHP, 2014 yerel seçimlerinde ise 3 milyon 426 bin 602 kişi ile yüzde 40,1’lik bir oy oranına ulaşmıştı.

16 Nisan 2017 günü yapılan referandumda ise İstanbul’da “Evet” cephesi 4 milyon 479 bin 272 oyla yüzde 48,7’de kalırken, “Hayır” cephesinde 4 milyon 728 bin 318 oy vardı. Bu da yüzde 51,3’lük bir orana karşılık geliyordu.

Önceki deneyimler ve rakamlar da gösteriyor ki söz konusu olan yerel seçimse, muhalefet tarafındaki seçmenler, iktidar adayının karşısında güçlü adayın arkasında birleşebiliyor. Referandum’da bu saflaşma daha da netleşti ve İstanbul’daki ilk yerel seçimlerde CHP “doğru” bir isim çıkarırsa, AK Parti’nin İstanbul’u alması, son 25 yıldaki kadar kolay olmayabilir.

Peki daha önce İzmir’de Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olup kaybeden Yıldırım, bir kez daha, üstelik bu kez Başbakanlık’tan gelerek, böyle riskli bir yarışa girer mi?

Konuştuklarımdan çıkardığım şu: Karar Yıldırım’a bırakılırsa İstanbul adaylığı yerine Başkan Yardımcılığını tercih eder. Ancak davasına bağlılığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’la hukuku hesaba katıldığında, Erdoğan aday olmasını isterse “hayır” demez.

CHİRAC ÖRNEĞİ VAR

Bu arada “Başbakanlık’tan Belediye Başkanlığı’na geçilir mi? Dünyada örneği var mı?” diye sorabilirsiniz. Fransa’da 12 yıl Cumhurbaşkanlığı yapan Jacques Chirac, o göreve Paris Belediye Başkanlığından sonra gelmişti. Chirac’ın Paris Belediye Başkanlığı öncesindeki görevi ise Başbakanlık idi.

 

YORUMLAR

 • Ferit Nüve 29.09.2017 01:27:03 Mesela Cumhurbaşkanı milli eğitim bakanını arayıp “şu teog sınavını kaldırın” mı diyor? Aleattin yazdıklarını açıp bir daha oku. Tezat üstüne tezat...
 • Alaettin Zırhlı 27.09.2017 15:20:28 başkalarıyla mı paylaşacak.. O ne diyorsa onu yapıyorlar görüşü soyut bir görüştür,onlar da aynı düşüncede olamaz mı? Örneğin Cumhurbaşkanı maliye Bakanına emir verip ücretleri yüzde 50 artır mı diyor
 • Ferit Nüve 27.09.2017 12:56:59 Biri demiş ki "Sayın Yıldırım ya Cumhurbaşkanlığına aday olursa?". Tek başına "her şey" olmak isteyen birinin mevcut konumunu devredecek kadar mütevazi olabileceğini düşünmüş.
 • Alaettin Zırhlı 27.09.2017 11:33:09 Sayın Yıldırım ya Cumhurbaşkanlığına aday olursa? Erdoğan yoruldum derse, Cumhurbaşkanlığını ona gözü kapalı emanet eder! Sizler bizim için hiç endişe etmeyin,bizde lider çok!
 • Alaettin Zırhlı 27.09.2017 11:30:43 Söze şöyle başlayalım;Başbakan Yldırım'ın aday olup,olmaması sizleri neden bu kadar ilgilendiriyor, eğer olursa şimdiden hapı yuttuk diye mi düşünüyorsunuz? Kimsenin aklına şu gelmiyor nedense
 • erkan özyürekli 27.09.2017 10:33:17 Talimatları harfiyen uygulayacak, en küçük pürüz çıkarmayacak Başkan arıyorlar. Tarife uyan kişilikten bolca var...sıkıntı çekmezler
 • Selm A 27.09.2017 10:10:04 Anahtar cümle, "..Erdoğan aday olmasını isterse “hayır” demez." :)
 • mamba zuggha 27.09.2017 09:45:46 AKP yoruldu, idari zaafiyet basladi...
 • Ahmet Toraman 27.09.2017 09:20:22 Okuma yazmayı beceremeyen bir belediye başkanı lazım.
 • melih kadıoğlu 27.09.2017 09:17:54 Daha genç ve dinamik birisi gerekir.Yıldırım ,rahat,gamsız,heyecAnsız İYİ bir bürokrattıR.Bakan olabilir.Telaş yok,sukunetle karar var.Ama ;Belediye Başkanlığı için ;hareket,canlılık,heyecan gerek.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Yılın açık artırması için geri sayım başladı!
Hangisi sizsiniz? Romantizm mi, huzur mu, eğlence mi?
Neden herkes Bodrum’a yerleşiyor?
Sadece hayata geniş çerçeveden bakabilenlerin görebileceği 3 muhteşem detay
En iyisi böyle yapılıyor! İşte hem mükemmel hem de pratik böreğin sırrı...

Yazarın Diğer Yazıları

 1. Lozan, neden şimdi?
 2. Trump belki de bunu istiyor!
 3. Kudüs, neden şimdi?
 4. Kılıçdaroğlu’nun ikinci cephesi: Kongreler
 5. İran’a uygulanan ambargo ve Zarrab’ın konumu
 6. ABD ve AB o faydayı sunuyor mu?
 7. Kılıçdaroğlu’nun çıkışının etki analizi
 8. O fotoğraftaki eksik
 9. AK Parti MHP çizgisine mi geldi
 10. İnsan bazen gerçekten hayret ediyor!