GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

‘T’ de yok vicdan da

EMRAH Serbes’in itirafı meselesine hiç girmek istemiyordum ama kaçamadım. Gün boyunca kendime “Vicdan mı oyun mu” diye sorup durdum. Zira, kahramanımız iyi bir polisiye oyun yazarıydı.

Hürriyet Haber

Ertuğrul Bey (Özkök) dün “(Niye hemen o gün yapmadın) diyecekler çıksa da... İyidir be” diye yazınca da kendimi tutamayıp konuyu araştırmaya başladım. Şu detaylarla karşılaştım:

Olayda görgü tanığı vardı ve kaza sonrasında “yaralı” muamelesi gören Serbes’in sarhoş olduğunu söylemişti.

Patlayan havayastıklarından DNA örnekleri ile savcının elindeki diğer somut deliller (Serbes’in kredi kartı dökümü -o gece alkol satın aldıysa ya da alkollü bir yemeğin faturasını ödediyse- güzergâhtaki hız ölçüm cihazlarının kayıtları olabilir) kapısının polislerce çalınmasını an meselesi yapmıştı.

O gece alkollü yakalansaydı TCK 21. maddedeki ‘olası kast’ düzenlemesi nedeniyle cinayet işlemiş gibi ceza alacaktı (20-25 yıl). Şimdi ise alkollü olduğu kanıtlanamayabilir ve varsayım üzerinden karar verilemeyebilir. Bu da taksirle ölüme sebebiyet vermekten en fazla 12 yıl ceza (4 yılı cezaevinde 2 yılı adli kontrolle dışarıda infaz) anlamına geliyor.

REKLAM KOKAN HAREKETLER
Diyelim ki, bunlar yüzünden değil, sadece vicdanını dinleyerek teslim oldu. O zaman da durum değişmiyor. Çünkü, en yüksek adalet vicdandır ve vicdan da gerçeğe dayanır. Emrah Serbes, o gece gerçeği herkesten sakladı. İyi, adaletli ve vicdanlı bir insan olabilecekken kötü olmayı seçti, yalan söyledi. Bununla da yetinmedi, vicdanına teslim olduğunu iddia ettiği bir anda bile yanlış yolu seçti. Doğrudan savcıya gideceğine, itirafını sosyal medyadan yayınladı. Ardından polislerin arasında “Sonunda T yok, Serbes” diye bağırarak gazetecilere “Soyadımı doğru yazın ha...” mesajı verdi.

Bu iki davranış da “reklam kokuyordu” ve son kitabında anlattığı “müptezellere” yakışır bir davranıştı. Neticede “vicdanlı” olduğuna inanma çabamın son kırıntılarını da yok etti. “Masumiyet” karinesine saygı duymaya çalışsam da “16 yaşındaki bir çocuğun cansız bedeninin önünde vicdanının sesini duymayan biri, hiçbir zaman vicdanlı olamaz” demeye başladım. Artık, cezaevinde kalacağı 4-5 yıl içinde yeni kitaplar, senaryolar yazacağını, serbes(t) kaldığında da “Reklamın iyisi kötüsü olmaz” anlayışıyla başına gelen bu trajik olayın sonuçlarından yararlanacağını da düşünmeden edemiyorum.

 

SOFRAMIZDA RUS SÜTÜ EKSİK OLMAYACAK!
RUSYA Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ankara ziyaretiyle ilgili perde arkası bilgilere ulaşmaya çalıştım. S-400 füze sistemleri, Güney Akım doğalgaz projesi, Akkuyu nükleer santral projesi, Rusya’nın başta kamyoncular olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hâlâ vize uygulaması meselesi, Rusya’daki Türk yatırımcıların sorunlarının çözülmesi, Suriye, Kuzey Irak referandumu gibi birçok başlık vardı ama biri çok ilgimi çekti.

Uzun uğraşlar sonucunda Rusya, yasakları kaldırıp Türkiye’den tarımsal ürünler ithal etmeyi kabul etmişti. Yani “Rusya’ya Türk domatesi” meselesi çözülmüştü. Bir yetkiliye sordum:

“Rusya da karşılığında Türkiye’ye buğday gibi tarımsal ürünler satmak istiyordu. Onlara izin çıktı mı?”

“Evet, her konuda anlaştık” dedi.

Rusya, Türk domatesi karşısında sadece buğday değil et ve süt de satmak istiyormuş. O istek de kabul edilmiş. Türkiye Rusların mutfağına domatesle, Ruslar Türklerin mutfağına doğalgaz ile girmişti. Artık sofralarımızdan Rus sütü de eksik olmayacak.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

 

YORUMLAR

 • Süheyl CALISKANOGLU 30.09.2017 18:41:40 Ruslar'in ucagini düsürdügümüzde, NATO'ya sigindik,NATO'da bize artik yüz vermemeye baslyinca bu defa saf degistirdik Rusya'ya yanastik.Tipik Orta-Dogu politikasi her an degisimde hava raporlari gibi
 • Levent Oner 30.09.2017 16:53:21 Alkollu arac kullanma var, asiri hiz var, cinayet var, kacip delil yok etme var, 112'yi aradik diye kandirmak var, sucu baskasinin ustune yikma var, show yapma var ama bizimde basimiza gelebilirmis?
 • Gsb Muharrir 30.09.2017 13:45:48 Bazıları tutmuş insanlık görevini yaptı,vicdanının sesini dinledi,örnek bir davranış falan diyor.Zaten suçlu ve önce yalan söyledi.Bu nasıl örnek davranış!
 • Gsb Muharrir 30.09.2017 13:43:36 Emrah Serbest! konusunda tamamen haklısınız. Önce yargıyı kandır sonra büyük ihtimal alkollü olduğundan artık tespit edilemez diye günler sonra ben yaptım de.
 • Vayt Hauz 30.09.2017 11:56:28 ne alkolü ya resmen uyuşturucu kullanmış. hemen ardından kliniğe yatıp yeşil reçeteli ilaç kullanması bu yüzden. uyuşturucu testinde aylar önce kullandığı uyuşturucu bile çıkar, onu gölgelemek için.
 • Alaettin Zırhlı 30.09.2017 11:56:22 Rusya ile yapılan anlaşmaları küçümseyen bir hava seziyorum,neden acaba?
 • Dursun Abanik 30.09.2017 11:43:44 Sayın Zeyrek yazınızın birinci bölümünde ki fevkalade tespitlerinize aynen katılıyorum. Senarist yazmaya ve oynamaya devam etmiş.
 • Nilay Adatepe 30.09.2017 11:39:04 oh be sonunda vicdanımın sesine kulak veren çıktı...işte budur...günlerdir bunu anlatmaya çalışıyorduk ama siyasi bakıp aklamaya çalışanlara anlatamadık...aynen katılıyorum sn. zeyrek
 • mümin pome 30.09.2017 11:10:05 başımıza neyin geleceğini bilmiyoruzda ama eğer öyle birşey olursada ölü veya yaralıyı bırakıp kacmamalıyız onu yaptığıda büyük bir ahlaksızlık ve şerefsizlik
 • cihan can 30.09.2017 10:59:24 emrah serbes hangi siyasi görüştense o siyasi görüşün temsilcileri hemen savunmaya geçiyor. asıl acı olan da bu; siyasi tarafaına göre insana bakışımızı DÜZENLEMEMİZ...

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Hangisi sizsiniz? Romantizm mi, huzur mu, eğlence mi?
Neden herkes Bodrum’a yerleşiyor?
Sadece hayata geniş çerçeveden bakabilenlerin görebileceği 3 muhteşem detay
En iyisi böyle yapılıyor! İşte hem mükemmel hem de pratik böreğin sırrı...
Kadın olmanın her anlamda güç olduğuna 3 kanıt

Yazarın Diğer Yazıları

 1. Van’ın dünyaya mesajı
 2. Hangisi olmak istersiniz: Şuppiluliuma mı İdrimi mi?
 3. Musk’ın mesajı, Atatürk’ün kırık kaburgası
 4. Gül iki seçimi karşılaştırıp "görüntümüz bozuldu" dedi
 5. ABD ile hangi konuda anlaşıldı?
 6. ABD dosyası kurşun gibi ağır
 7. ‘Şeytan’la, kul hakkı yiyerek mücadele!
 8. Edip Uğur niye gitti?
 9. “Avcı” huzur getirebilecek mi?
 10. ‘Uçurumun kenarındaki yıkık ülke’