GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Putin ziyareti S-400 grafiği ve ABD’nin öfkesi

KUZEY Irak’ta bağımsızlık için yapılan referanduma kilitlenmişiz ama dış politikanın genelinde baş döndüren bir hareketlilik var.

Hürriyet Haber

Türkiye, bütün itirazlara rağmen referandum konusunda inat eden Barzani yönetimini köşeye sıkıştıracak, Erbil’e karşı Ankara ile Bağdat’ı yaklaştıracak siyasi, askeri ve ekonomik adımlar atacağını ortaya koydu. Bu konuda artık Barzani tarafının tavrını netleştirmesi, Türk tarafının adımlarını hayata geçirmesi bekleniyor. O yüzden bu konuyu kısa geçip Suriye, Türkiye-Rusya ve Türkiye-ABD ilişkileri gibi konulara biraz göz atalım:

SURİYE’DE ‘ABD GERİLİMİ’

Suriye’de Beşar Esad yönetimi, ülkenin yüzde 87.4’ünü yeniden kontrol altına aldığını açıkladı. Rusya destekli rejim ordusu, IŞİD’in elindeki son büyük kale Deyrizor’u ABD destekli YPG’den önce güneyden kuşattı. Esad’ın dışişleri bakanı Velid Muallim, ülkede kontrolü tamamen ele geçirdikten sonra ABD’nin ‘yasadışı varlığı’nın da sona ermesi gerektiğini söyledi. Rejime bu konuda destek veren Rusya’nın askeri birlikleri ülkenin batısındaki operasyonlar sırasında ABD askerleri ile birkaç kez tehlikeli bir şekilde karşı karşıya geldi.

SURİYE’DEKİ MÜTTEFİK

Suriye topraklarında Rusya ile ABD arasındaki gerilim tırmanırken, Türkiye, Rusya ile işbirliğini arttırıyor. Rusya lideri Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında Suriye konusunun da masaya yatırıldığı yoğun bir diyalog var. Fransa gibi ülkeler önceki gün İdlib’deki hava operasyonunda 150 sivili öldürdükleri iddiasıyla Rusya ve Esad rejimini kınarken, Türkiye’den herhangi bir tepki gelmedi. Ankara, Rusya’nın iddiayı yalanlamasını dikkate aldı. Rusya destekli Esad birliklerinin, ABD’yi ve YPG’yi atlatarak yaptığı Deyrizor manevrası da Ankara’yı memnun eden gelişmelerden biri oldu. Bütün bunlar, Türkiye’nin Suriye’deki askeri ve diplomatik müttefikinin ABD ve NATO ülkeleri değil, Rusya ve İran olduğu yorumunun önünü açıyor.

WASHINGTON’UN DELİLİ O GRAFİK

Türkiye’nin Suriye’deki yeni müttefikleri değil, Ankara’nın Rusya’dan S-400 füze sistemlerini satın alma kararlılığı da Washington’un tepkisini çekmiş. Ben atlamıştım; Amerikalı bir diplomat gösterdi. Anadolu Ajansı 20 Eylül’de bir S-400 grafiği yayınlamış. Grafikte, ABD ordusunun, NATO’nun hatta Türkiye’nin hava gücünü oluşturan unsurların çoğu “S-400’ün bertaraf edebileceği düşmanlar” listesinde yer almış.

O grafiği NATO koridorlarında gezdirerek Türkiye-Rusya askeri yakınlaşmasına karşı lobi çalışmasına başlayan ABD, dün Putin’in ziyaretini de mercek altına almıştı. CNN International’in muhabiri Matthev Change, Putin’i izlemek için geldiği Ankara’dan dün yaptığı canlı yayında, büyük ihtimalle ABD Dışişleri’nin koridorlarında yapılan “Türkiye’nin Suriye’de Batılı müttefiklerinden uzaklaşıp Rusya’nın yörüngesine girdiği” yorumunu aktarıyordu.

YENİ MÜTTEFİKLER NE KADAR GÜVENİLİR?

Geride bıraktığımız yıl, Türkiye’yi ABD’den ve Batı’dan uzaklaştıracak, yeni müttefikler aramak zorunda bırakacak çok gelişme yaşandı.

Ancak, Rusya, Irak ve İran gibi yeni müttefiklerin yüzde 100 güvenilir olmadığını da yakın geçmişte yaşadıklarımızdan öğrendik.

“Yeni anayasada Suriye Kürtlerine özerklik verilmesi önerisi”, “Kuzey Irak referandumu konusunda Irak’ın birliğini vurgulasa da Kürtlerin tercihlerine saygı duyması”, “S-400 sistemleri için beklenen teknoloji transferine sıcak bakmaması” da Rusya konusunda görmezden gelemeyeceğimiz bazı gerçekler.

Kısa ve orta vadede bütün yumurtaları aynı sepete koymak yararlı görünse de uzun vadede ortaya çıkabilecek faturaları düşünmekte fayda var.

YORUMLAR

 • B C 29.09.2017 20:36:05 Rus gazetesi İzvestiya'ya Putin'in askeri danışmanı sadece hazır S-400 füze sisteminin sevkiyatları üzerinde anlaşıldığını, üretim teknolojisinin sağlanmayacağını söylemiş.
 • Durali Tunç 29.09.2017 20:29:09 Hocam NATO politikalarını uygularsak, Faturası ne olacak ?
 • Ferit Nüve 29.09.2017 11:39:21 Mesela S-400'ün karşı sistem cihazları NATO üyesi ülkelerde veya ABD'de yok mu?
 • Ferit Nüve 29.09.2017 11:38:25 Ya da, ABD'de veya NATO üyesi bir ülkede üretilen bir füzenin karşı sistemleri de üretilip bu ülkelerin birbirine tehdit olma durumları mı ortadan kaldırılıyor?
 • Ferit Nüve 29.09.2017 11:35:18 ABD'nin veya NATO'nun, Türkiye'nin aldığı (veya alacağı) S-400 füzeleri için yazılı bir yaptırımı mı var? Mesela NATO'ya üye bir ülke, NATO'ya üye olmayan bir ülke ile askeri alış-veriş yapamıyor mu?

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Hangisi sizsiniz? Romantizm mi, huzur mu, eğlence mi?
Neden herkes Bodrum’a yerleşiyor?
Sadece hayata geniş çerçeveden bakabilenlerin görebileceği 3 muhteşem detay
En iyisi böyle yapılıyor! İşte hem mükemmel hem de pratik böreğin sırrı...
Kadın olmanın her anlamda güç olduğuna 3 kanıt

Yazarın Diğer Yazıları

 1. Kapadokya’da Japonca ve Ani tünelleri
 2. İdlib gerçekleri
 3. Kriz Büyükelçi Kabil’e gidince biter mi?
 4. ABD’nin vize kararının perde arkası
 5. ‘Gerekçesi her ne olursa olsun...’
 6. Gökçek ne yapacak? 2018 Mart'a dek süre mi istedi?
 7. ‘T’ de yok vicdan da
 8. Vana meselesinde madalyonun öteki yüzü
 9. Yıldırım İstanbul’a aday olacak mı?
 10. ‘En yakın halimiz’ böyleyse...