GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

‘Gerekçesi her ne olursa olsun...’

YUKARIDAKİ cümleyi Antalya İl Emniyet Müdürlüğü’nün Kırgız Rahokhan Arıpova’nın bir polis tarafından darp edilmesi olayı ile ilgili açıklamasından aldım.

Hürriyet Haber

O tüyleri diken diken eden videoyu görmüşsünüzdür.

Sokak ortasında yatan bir kadın, kadına copla vuran, hızını alamayıp tekmeleyen bir polis, bu olay gözlerinin önünde yaşanırken izlemekle yetinen başka bir polis... Antalya Emniyet Müdürlüğü, olayın sosyal medyaya yansımasından hemen sonra iki polisi de açığa almış, ardından şu açıklamayı yapmış:

“Değil bir insana, hiçbir canlıya karşı bu ve benzeri nitelikte bir fiilin ve davranışın kurumumuzca tasvip edilir hiçbir yanı, yönü ve de mazereti bulunmamaktadır. Emniyet Teşkilatı olarak gerekçesi her ne olursa olsun bu tür şiddet ve kötü muamelede bulunduğu belirlenen görevlilerimiz hakkında bundan önce olduğu gibi bundan sonra da asla hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyecektir.”

GENEL MÜDÜR ALTINOK’UN MÜDAHALESİ

Bir gazetecinin böyle bir olaya kayıtsız kalması zor. Fox TV’de İsmail Küçükkaya da hassasiyet göstermiş, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok’a konuyu sormuştu. 

Görüntüleri izleyince çok öfkelenmiştim. O yüzden İsmail’i can kulağı ile dinledim ve program sırasında hazırladığı gazeteyi satır satır okudum. “Biz de utandık” başlığını atmış, Genel Müdür Altınok’un “Biz de üzüldük” açıklamasını aktarmıştı.

Genel Müdür Altınok, lafı eğip bükmemiş, yanlış yaptığı ayan beyan ortada olan personeline sahip çıkmak yerine, yerdeki insana ve onun temel haklarına sahip çıkmıştı. 

Sonradan öğrendim, kendisi videoyu görür görmez, olaya müdahale edip Antalya İl Emniyet Müdürlüğü’nün o açıklamayı yapması talimatını vermiş. “Gerekçesi her ne olursa olsun, bu tür bir davranışın değil bir insana, hiçbir canlıya karşı yapılamayacağını” açıkça vurgulamalarını istemiş, ayrıca polislerin hızlı bir şekilde açığa alınmasını sağlamış.

HUKUK DEVLETİNİN İHTİYACI BU

Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde yıllarca işkence ve kötü muameleden mahkûm oldu. Mahkûmiyetlerin bir kısmı da bu işkence ve kötü müdahale iddialarının etkin soruşturulmamasından kaynaklandı. Çünkü, geleneksel devlet aklı her zaman, üzerinde devleti sembolize eden üniforma olan birinin yaptığı davranışı örtbas etme eğiliminde oldu. Kötü muamele görenin işlediği suç bu kötü müdahalenin perdelenmesine gerekçe yapıldı.

İşte bu nedenle Antalya İl Emniyet Müdürlüğü’nün açıklamasındaki “gerekçesi her ne olursa olsun...” ifadesini başlığa çıkardım.

Çünkü, hukuk devletinin, vatandaşlarının adil yargılanma, özgürlük ve güvenlik hakkını koruma, ihlalleri etkin bir şekilde soruşturma sorumluluğu, biz vatandaşların da buna göre bir muameleye tabi tutulma hakkımız vardır.

‘HASTANEYE GÖTÜRÜLMELİYDİ’

Antalya örneğinde, kötü muamele yapan polis kendisini “Kırgız kadın aylardır sorun çıkarıyor, çevreyi rahatsız ediyor, zapt edilemiyor” gerekçesiyle savunmuş. Emniyet Genel Müdür Selami Altınok’un açıklamalarını dinledikten sonra kendisini aradım. Yapılanı tasvip etmeyeceklerini, polisler için etkin bir soruşturma yapılacağını anlattı. Olayı seyreden polisin de kötü müdahaleye izin verdiği için soruşturulacağına dikkat çekti ve şöyle dedi:

“Polis, kendisine gelen bir ihbar üzerine oraya gitmiş. Yapmaları gereken, sadece yoldaki vatandaşın acil müdahaleye ihtiyacı olup olmadığına bakmak, bir ambulansla, ambulans için vakit yoksa ekip otosu ile hastaneye götürmekti. Kim olduğu, niye orada olduğu, ne dediği bu muameleye gerekçe olamaz...”

Eminim, Antalya’da gösterilen bu hassasiyetin gösterilmediği, yapanların yanına kâr kalan, bizim duymadığımız kötü muamele olayları da vardır. O yüzden, yanlışları eleştirirken yaptığım gibi, överken de genellemiyorum. Sadece, bazı hukuksuzlukların normal karşılandığı bu OHAL ortamında, yanlışı yapan devletin temsilcisi de olsa doğruları savunan, hukuk devleti refleksini gösteren devlet adamlarının varlığını görünce umutlanıyorum.

Buna çok ihtiyacımız var.

YORUMLAR

 • zagor tenay 07.10.2017 16:58:33 Ülke ne hale gelmiş,o olaydan sonra olması,yapılması gereken yapıldı diye çocuklar gibi seviniyoruz,görevini yapanları takdir ediyoruz,vah halimize.
 • Nese Eren 07.10.2017 16:51:23 Selami Altinok'u takdir ediyorum cunku cogu bu tip olaylarin ustu kapatiliyor.
 • arslan ermerak 07.10.2017 12:02:26 Goruyormusunuz.., nelerle mutlu olabiliyoruz, gunduz, caddede kadin tekmeleyen iki zorbanin isten el cektirilmesi, haklarinda sorusturma acilabilmesine bile seviniyoruz artik, o hale gelmisiz yani.
 • Alaettin Zırhlı 07.10.2017 11:22:16 ENO YİBER (ne manaya geliyorsa) Burası hukuk devleti,suça göre ceza verilir,eğer idam edilmeleri gerekir demek istiyorsan,kusura bakma idam kalktı!
 • Dursun Abanik 07.10.2017 11:15:31 İnsan hak, hürriyet ve onuru her şeyden önemlidir. Bu tür yaklaşımlar ilkesel, kurumsal olmalı. Görüntüler medyaya düşmeden birileri devreye girmeden gerekli yaptırımlar uygulanmalı.
 • Hasret Gül 07.10.2017 09:15:47 Çok da umutlanmayınız. Olayın video görüntüsü olmasaydı, bu işlem yapılmazdı. Bunu sizde biliyorsunuz.
 • eno ylber 07.10.2017 08:49:18 Olay unutulsun bir şekilde seszizce göreve dönerler!...

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Hangisi sizsiniz? Romantizm mi, huzur mu, eğlence mi?
Neden herkes Bodrum’a yerleşiyor?
Sadece hayata geniş çerçeveden bakabilenlerin görebileceği 3 muhteşem detay
En iyisi böyle yapılıyor! İşte hem mükemmel hem de pratik böreğin sırrı...
Kadın olmanın her anlamda güç olduğuna 3 kanıt

Yazarın Diğer Yazıları

 1. ‘Dış güçler’, ‘ajanlar’ ve Türkiye
 2. Bugünleri de mi görecektik?
 3. ABD: Atilla ile Topuz’u kıyaslamayın
 4. Gökçek toparlandı, ya sonrası?
 5. Kapadokya’da Japonca ve Ani tünelleri
 6. İdlib gerçekleri
 7. Kriz Büyükelçi Kabil’e gidince biter mi?
 8. ABD’nin vize kararının perde arkası
 9. Gökçek ne yapacak? 2018 Mart'a dek süre mi istedi?
 10. ‘T’ de yok vicdan da