GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Barzani’nin ‘Reis’ sendromu

25 Eylül’e 10 günden az zaman kaldı. Mesud Barzani “Bağımsızlık Referandumu” konusunda kararlılık sergileyerek ABD’den ve Bağdat’tan tavizler koparmaya çalışıyor.

Hürriyet Haber

Gelişmelere ve açıklamalara bakınca İsrail’in referanduma açık destek verdiği anlaşılıyor. ABD yönetimi, İngiltere ve Avrupa “Bağımsız Kürdistan” fikrine çok karşı çıkmıyor ama zamanlamayı yanlış buluyor. Mossad ile CIA gibi bazı istihbarat örgütleri de Mesud Barzani’ye adeta danışmanlık yapıyor. Barzani, Batı’dan beklediği desteği bulamayınca Moskova’ya sinyal gönderiyor.

YA KAZANACAK, YA TÜKENECEK

Bu gelişmeleri izlerken, Barzani’nin neden bu kadar ısrarcı olduğunu araştırmaya başladım ve bölgede hızla değişen siyasi dengeler nedeniyle sıkıştığını gördüm. Suriye’deki Kürtlerin güçlenmesi, İran’ın ve Türkiye’nin tavır değişikliği, Bağdat’ın baskısı, ekonomik buhran Barzani’yi sürekli zayıflatıyor. O da çıkış için babası Molla Mustafa Barzani’nin “Bağımsız Kürdistan” vasiyetine sarılıyor. Öyle ki ya babasının vasiyetini gerçekleştirip kazanacak ya da Kürtlerin liderliğini kaybedecek.

13 Ocak 1946’da kurulan ve 11 ay yaşayan Mahabad Cumhuriyeti sona erince yüzlerce adamıyla Sovyetler’e kaçan Kürdistan Demokratik Partisi’nin lideri Molla Mustafa 33 yıl Bağımsız Kürdistan için mücadele etmişti.

‘REİS’ ÜZERİNDEN KGB-CIA SAVAŞI

Yakın zamanda açılan Sovyet arşivleri Barzani’nin vasiyetini Sovyetler’deki 13 yılında şekillendirdiği anlaşılıyor.

KGB özel operasyon birimi SMERSH’in başkanlarından (Troçki suikastını yöneten) Sudoplatov’un arşivlerinde Barzani ismi de sıkça geçiyordu. Barzani yüzlerce adamıyla Sovyetler’e sığındığında, kendisiyle ilgilenme görevi Sudoplatov’a verilir. Sudoplatov’a göre, Sovyetler 1952’de Barzani ve adamlarını fırsata çevirmeye karar verir ve Batı’nın Ortadoğu’daki istikrarını bozmak için silahlandırıp, eğitip Irak’a göndermeyi amaçlar. Ancak o yıl herhangi bir anlaşmaya varılmaz. Barzani 1953’te artık Irak’ta görev almaya hazırdır.

KGB ajanı Vasili Mitrokin’in anılarına ve Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komite arşivine göre KGB Barzani’ye “Reis” kodunu vermiş.

Reis, 1959’da Abdulkerim Kassım kralı devirip iktidara geçince Irak’a dönmüştü. 1960’lardaki KGB şeflerinden Aleksandr Shelepin, Genel Sekreter Nikita Kruşçev’e gönderdiği planda, ABD, İngiltere, Türkiye ve İran’ın Ortadoğu’daki gücünü kırmak ve bölgede istikrarsızlığı arttırmak için Reis’e bölgede bir Kürt ayaklanmasına öncülük etme görevi verilmesini öngörür. Plan, sadece Irak değil, İran ve Türkiye’deki Kürtlerin de ayaklandırılmasını ve bağımsız bir Kürdistan kurulmasını içerir. Propaganda, espiyonaj gibi detayları olan planda, KGB’nin 500-700 kişilik “özel silahlı kıta” eğitmesi de öngörülür.

Ancak KGB’nin ve Sovyetler’in bu planı CIA ve Amerikan yönetimince tespit edilir. 1958’in ekim ayında ABD’nin Irak Büyükelçisi Waldemar Gallman, Washington’a gönderdiği telgrafta komünistlerin Barzani’yi kullanarak üç ay önce iktidara gelen Kassım’ı hedef alabileceğine işaret eder.

PRİMAKOV HEDEF BÜYÜTÜNCE  BARZANİ BAŞARAMADI

Sovyetler, CIA’in Bağdat’taki etkinliğini kırmak için 1960’larda “Maks” kod adlı KGB ajanı Yevgeni Primakov’u gazeteci kimliği ile Irak’a gönderdi. Primakov, Barzani ile Bağdat arasında 1970’te imzalanan otonomi anlaşmasının mimarlarındandı. Ancak, o yıldan sonra, Kürdistan’la uğraşmak yerine Irak’ı, Suriye’yi, Mısır’ı yönlendirmenin daha etkili bir strateji olduğuna kanaat getiren Sovyetler, Barzani’yi yalnız bıraktı. Bu durum karşısında CIA, Mossad ve Savak’la ilişkilerini geliştirmeye çalışan Barzani 1975’te Batılı müttefiklerince yüzüstü bırakıldı ve Irak Kürtlerinin Bağdat karşısındaki durumu daha da kötüleşti.

Molla Barzani, 1979’da yaşamını yitirirken, oğulları Mesud ve İdris’e bağımsızlık için çalışmalarını vasiyet etti. Mesud Barzani de babasının yolundan gidiyor. Ya babası gibi istihbarat oyunlarının tam ortasında “Reis sendromu” yaşayıp kaybedecek ya da aklıselimle başka bir çıkış bulacak.

 

YORUMLAR

 • Leyla Artukoglu 17.09.2017 05:13:39 Dedelerimizin kan kar$iliki aldigi yerler birer birer sinir cekip hediye ediliyor $unu 1 Isvicreli 1 Alman 1 Japon yapar mi? Haysiyetsizlik ! Bunlara ancak lanet okunur! : (((((((((
 • Leyla Artukoglu 17.09.2017 05:12:06 Yarin Rüdaw´dan ba$ka payla$imlar da yapacagim in$allah o bakimdan evli evine köylü köyüne ,madem bizden bu kadar nefret ediliyor, ülkemiz bölünüyor ,Kürdistan yolcusu kalmasin!
 • Leyla Artukoglu 17.09.2017 05:08:57 Tüm Israel insanlik icin tehlike arzeden bir atom silahina bombaya sahip,Iran bunu biliyor ,pekcok insan bunu biliyor bunu kullanmayacak güce sahipdir bir abesle i$ttigaldir.Hizbullah veya ba$ka 1güc
 • Leyla Artukoglu 17.09.2017 05:07:43 Bugün sadece Iran atom silahi ile itham ediliyor Usa Rusya Fransa Ingiltere ve Israel Atom programlari ne oluyor?Inkar ediliyor Mordechai Vanunu kimdir ´Dickwand kimdir ?Peki te$ekkürler,atom denizalt
 • Leyla Artukoglu 17.09.2017 05:04:58 Musa Aleyhisselam da Yahudu degildir Misrlidir,hatta bu isimin kendilerine Yahudi diyen KENANLI mültecilerin exodus hikayesini yazarak nefret ettikleri firavun Amose adini Moses ol calmi$lardir.
 • Leyla Artukoglu 17.09.2017 05:03:03 Hemen yazalim belli bir irkin adi degildir Yahudi , o bakimdan hicbir fiziksel özellik ve bölge ile sinirlanmaz bir inanc sisteminin adidir.Ba$kalarinin tarihini calan , topraklarini calan her yalani
 • Leyla Artukoglu 17.09.2017 05:00:20 Dünya Fransiz Ihtilalai ile milliyetcilik akimlarina hizli bir giri$ yapaken Osmanli yikilirken ,tüm milletler milliyetcilik ile yanip kavrulurken ve sava$lar ki finanasörü Yahudiler,Kürdler nerde?
 • Leyla Artukoglu 17.09.2017 04:58:46 Bugün Irak parlamentosunda´da Kürd asilli bakanlar vardir egitrim bakani ve vizeden sorumlu bakan sanirsam cok kültürlüdür Irak ama Bağımsız Kürdistan” böyle 1 vasiyet yok!Ingilizler dev$iriyor o bagi
 • Leyla Artukoglu 17.09.2017 04:56:07 Ben geceler günler boyu devamli okuyorum ve yava$dan Türkiye´de Kürd diye bir halk olmadigina karar vermege ba$ladim.peki kim bu insanlar dna olarak da Yahudiler ve öteki irklar var.Kim kullaniyor?
 • Leyla Artukoglu 17.09.2017 04:54:02 Dünya Kudüs merkezli ,milli benlikden uzak $ehir devletleri yoluna dogru hazirlaniyor biz göremeyiz ama torunlartimizin cocuklari bunu görebilir maalesef !

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Hangisi sizsiniz? Romantizm mi, huzur mu, eğlence mi?
Neden herkes Bodrum’a yerleşiyor?
Sadece hayata geniş çerçeveden bakabilenlerin görebileceği 3 muhteşem detay
En iyisi böyle yapılıyor! İşte hem mükemmel hem de pratik böreğin sırrı...
Kadın olmanın her anlamda güç olduğuna 3 kanıt

Yazarın Diğer Yazıları

 1. Siyasi yol haritası ve yeni nesil belediyecilik
 2. ‘Hukuk yaşayan bir şey, yolunu bulur’
 3. Erdoğan risk aldı... Değişim sürecek
 4. Kimin dediği olacak: Yıldırım'ın mı Kahraman’ın mı?
 5. Van’ın dünyaya mesajı
 6. Hangisi olmak istersiniz: Şuppiluliuma mı İdrimi mi?
 7. Musk’ın mesajı, Atatürk’ün kırık kaburgası
 8. Gül iki seçimi karşılaştırıp "görüntümüz bozuldu" dedi
 9. ABD ile hangi konuda anlaşıldı?
 10. ABD dosyası kurşun gibi ağır