GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Koç burcunda Dolunay: Öfkelenme! Yeniden başlayabilirsin

Neden tam olarak hiçbir şeyden emin değilim?

Yoksa memnuniyetsizliğimin kaynağını tam olarak bilmiyor muyum?

Her iki soru kalıbı aklınıza geldiğinde rahatlamaya çalışın ve kendinizle çatışmayı engelleyin. Bu gerilim geçici. Kendinizi kötü hissetmeniz kısa süre için mümkün olabilir ama bununla başa çıkabilirsiniz. Dinlenin ve kontrolünüz dışında kalan şeyler için endişelenmemeye çalışın. Bu bir geçiş aşamasıdır.

 

Özellikle kariyer ve iş alanında ani istifa kararları vermek isteyebilirsiniz. Görev ve sorumluluklarınızdaki değişim egonuzu incitebilir. Belki de yöneticilerinizin sizi değerlendirmesini yanlış anlıyor olabilirsiniz. Hiçbir şey göründüğü gibi olmayabilir. Biraz zamana ihtiyacınız var.

 

Bu tarz olayları baba figürleri ve aile bireyleri arasında da yaşıyor olabilirsiniz. Ailenizin size baskı yarattığı duygusu etrafınızı sarıyor olabilir. Aslında onlar böyle yapmasaydı siz çok başka yerlerde olurdunuz şehir efsanesi içinde olabilirsiniz.

Sorumluluklarınıza odaklanın ve görevlerinizden bu duygusal düşüşler yüzünden vazgeçmeyin. Eğer sorumluluklarınıza odaklanırsanız ve inancınızı kaybetmezseniz bu durum geçici bir durum olarak yaşamanızda kalmış olacak. Çünkü Satürn-Ay karesi tüm iyi şeylerin sadece bekleyenlere geldiği mesajını veriyor.

 

Fiziksel bir aktivite, düşüncelerinizi temizlemenin ve size doğru bir yön duygusu vermenin olumlu bir yolu olabilir.

 

Aynı anda Ay’ın Mars’a yaptığı olumlu açı bu durumları farkındalıkla kontrol edebileceğiniz mesajını veriyor. Daha anlayışlı olmayı tercih ettiğinizde ve bu dengesizliği toparlama kararı verdiğinizde Mars enerjisini doğru kullanmış olacaksınız. Yani mücadeleyi kazanmış olacaksınız. İnsanlara kendilerini sergilemeleri için şans verin. Anlatacakları her şeyi bilseniz de onları dinleyin.

 

Birkaç gündür tuhaf düşünceler ve isyankâr haliniz sizi de kendi hayatınızı idare etmek yönünde oldukça yormuş olabilir. Koç burcunun dolunay enerjisi mücadele, gayret ve yeniden başlama duygusunu her zaman tetikler. Belki yaşamanızda bir şeylere yeniden başlama fikri şu an sizi ürkütüyor ve sinirlendiriyor olabilir. Ya da yaptıklarınızın karşılığını alamıyor üzerinizde bir engellenme duygusu içinde hareket edemiyormuşsunuz gibi gelebilir. Bu duygulardan bahsetme sebebim bazı yanılgılar içinde olmamaya özen göstermeniz içindir. İlla bir başkaldırı hareketinde bulunmak istiyorsanız bunu yaşamak için değerlendirin. Kaliteli ve mutlu yaşamak için kullanın. Yaşam en güzel başkaldırıdır.

Artan tutkularınız veya arzularınızın sizi uçuruma sürüklemesine izin vermeyin. Verimsiz bir toprağa dökülen sular sadece küflü bataklıklar oluşmasına yardımcı olur.

Kendinizi geliştirin ve verimlilik katacak işler içinde olun. Sevincin ve kederin tanımını iyi yapın. Sevinç umduğun bir şeyi zamanından önce elde etmenin getirdiği güzel bir duygu; keder ise, fazlasını veya umduğunu bulamamaktan doğan sıkıntıdır. Beklentilerinin farkına varmalısınız ve artık onları kontrol altına almalısınız. Almalısınız ki size sana istemediğiniz olumsuz duyguları yaşatmasınlar.

 Yaşamınızda belki bazı engelleri sizler kendinize koyuyorsunuzdur. Bu dolunayda bunu bir düşünün. Ben yapamam ki ben kazanamam ki ben bu yaştan sonra kime güvenirim ki gibi.

Ne demiş eskiler Su kuyusundaki kurbağa, gökyüzünü kuyunun ağzı kadar zanneder. Bu yüzden vizyonunuzu, beyninizi, bakış açınızı değiştirin. Eski siz olmayın. Her şeye yeniden başlayabilirsiniz. Olmazsa da yine deneyebilirsiniz.

Dememiz o ki;

Karanlık, ışığın olmadığı yerdir.

İçinizdeki karanlığın temsilcisi olan isimleri fark edin ve onların ortadan kalkmasını sağlayacak ışıkları yakın. Nefret, hırs, oburluk, kin, bencillik, kıskançlık, öfke gibi tahribat yaratan duygular yerine aydınlığı, ışığı temsil eden sevgi, şefkat, hoşgörü, mutluluk, sabır, huzur gibi duyguları yerleştirin. Ruhunuzu ve zihninizi olumlu aydınlatan, karanlığı yok eden duygularla doldurun. Bu olumlu duygularla dolun ki karşınızdakilere de bunlardan verebilesiniz. Bir insan ancak sahip olduğu şeyi verebilir; öfkeli olan öfkeyi, sevgi dolu olan ise sevgiyi verir. Etrafınıza ışık saçın, kendinizden sonra başkalarının karanlıklarını aydınlatmayı görev sayın... Karanlık ne kadar çok ve yoğun olursa olsun bir mumun alevini ve ışığını yok edemez.

 

Işık hem ısıtır hem de ışıtır...

Yazının devamı...

Kazanmaya mecbur değilsin. Denemeye devam etmek zorundasın.

Yaşamınızda artık rutin olan şeylerden uzaklaşma kararı alabilirsiniz. Daha manevi düşünceler içerisine sürüklenerek yaşam üzerinde her şeyin para olmadığını düşündüğünüz veya bunu sorguladığınız bir gün geçirebilirsiniz. Sürekli değişime açık işlerle ilgilenirler.

Aşk ve ilişkiler adına romantik yaklaşımlar ve duygusal beklentilerinizden cevap alamama gibi durumlar söz konusu olabilir. İmkânsız görünen konularla alakadar olmak isteyebilir hatta adeta bu duygular üzerine gelecek planları yapabilirsiniz.

Keşfetme yönünüzü geliştirerek bugün kendinizi yeni oluşumlar içerisine itekleyin. Güven duygunuz zarar görürse veya bir yanılgıya düşerseniz ömrünüz boyunca bu şekilde şeylerle yaşayacağınızı düşünerek hareket etmeyin. Boş düşler peşinde koşarak zamanınınız ziyan etmeyin. Bağımlılıklarınız veya alışkanlıklarınızı gözden geçirmek için harika bir gün.

Gelelim günün Tavsiyesine;

Hintli iş adamı yatırımcı, yardımsever ve Tata Sons'un başkanı Ratan Naval Tata'nın Londra'daki konuşmasından güzel satırlar.

1.

Çocuklarınızı zengin olmaları için eğitmeyin.

Onları mutlu olmaları için eğitin.

Böylece yetişkin olduklarında eşyaların fiyatını değil değerini bilirler.

 

2.

Yiyeceklerinizi ilaçlarınız gibi yiyin.

Aksi durumda yiyeceğiniz olarak ilaçları yemek zorunda kalırsınız.

 

3.

Sizi seven hiçbir zaman terk etmeyecektir

Çünkü bırakmak için 100 sebep de olsa

Tutmak için bir sebep bulacaktır.

 

4.

İnsanoğlu olmakla insan olmak arasında pek çok fark vardır.

Çok azı bunu anlar.

 

5.

Doğduğunuzda sevilirsiniz.

Öldüğünüzde sevileceksiniz.

Arasını

Siz başarmalısınız...!

6.

Hızlı yürümek istiyorsanız yalnız yürüyün...!

Fakat

Uzun yürümek istiyorsanız beraber yürüyün...!!

7.

Dünyadaki altı en iyi doktor

1.Güneşışığı

2.Dinlenme

3.Egzersiz

4.Kendine Güvenme

5.Arkadaşlar

Yazının devamı...

Alışkanlıklarınızı gözden geçirin

Koç
Günlük sorumluluklarınızı gözden geçirip hepsini bir plan dahilinde halledebileceğiniz bir gün yaşayabilirsiniz. Özel ilişkilerde ise sürekli tekrarlanan bir sorun yeniden önünüze gelebilir.

Boğa
Geçmiş yaşantınıza ait bazı durumlar sizde özlem duygunuzun artmasına neden olabilir. Çalışan Boğalar ise kendilerini işine odaklamakta güçlük çekebilir ve dikkat eksikliği yaşayabilirler.

İkizler
Aşk ve ilişkilerde beklediğiniz ilgiyi görmek ve birisi tarafından gerçekten sevildiğinizi bilmek sizi her anlamda güçlü kılabilir. Uzun süredir hissettiğiniz yalnızlık duygusu yerini yeni heyecanlara bırakıyor.

Yengeç
Ev, aile ve yuva ile ilgili ilişkiler bazı anlaşmazlıklardan dolayı gerilebilir. Gerçekten ne istediğinizi biliyorsanız kararlarınızın arkasında durmanız gerekiyor.

Aslan
Maddi konularla ilgili yeni kararlar alabilir ve bütçe yönetimini eşinize devretmek isteyebilirsiniz. Her şeyi zamana bırakarak ve kontrollü davranmaktan vazgeçerek yaşamın olumlu akışına katkıda bulunmalısınız.

Başak
Yaşamınızda iletişimin arttığı ve bir o kadar da önem kazandığı önemli bir sürece doğru ilerliyorsunuz. Uzun zamandır kafa karışıklığı yaratan sorunlarınıza akılcı çözümler bularak yaşamınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Terazi
Aşk, yaratıcılık veya sanatsal konularda bugün her zamankinden daha fazla düşünerek pozitif adımlar atarsanız gelecek için çok güzel şanslar ve fırsatlar yakalayabilirsiniz. Yeni sorumluluklarınız sayesinde mutlu olabilirsiniz.

Akrep
Değişim enerjisini sosyal hayatınıza adapte etmek isteyebilir ve bir dostluğunuzu bitirmek üzere harekete geçebilirsiniz. Bugün hem sözlerinize hem de davranışlarınıza dikkat etmeniz gerekiyor.

Yay
Gelecek için adımlarınızı kararlı bir şekilde attığınız takdirde önemli bir başarı elde edebilirsiniz ve toplum içindeki statünüz değişebilir. Endişe ve kaygılarınızı bir kenara bırakmalısınız.

Oğlak
Kendinizi huzursuz ve gergin hissedebilirsiniz. Yakın çevrenizin üzerinizdeki fikirsel hakimiyeti sizi yanlış yönlendirebilir. Bugün belli bir karar vermeden atacağınız adımları önce iyice düşünmeniz gerekebilir.

Kova
Yakın çevrenizle önemli iletişimler kurulabilir ve gelecekle ilgili beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Eğitimle ilgili her türlü konu bugün gündeminizi yoğun bir şekilde meşgul edeceğe benziyor.

Balık
Kaygı ve korkularınızın sizi ele geçirmesine izin vermemeli ve hayallerinizin peşinden gitmelisiniz. Bugüne kadar her şeyi kendinize olan inancınız ve güveniniz sayesinde yaptığınızı unutmayın.

Yazının devamı...

Merkür Güneş’in Kalbinde! Yarını bugünle aydınlatın!

Bugün Ay kova burcunda hareket ediyor. Gün genelinde özgürlükçü yönümüzü daha fazla hissedeceğimizi söyleyebiliriz. Aynı zamanda gökyüzünde Güneş-Merkür kavuşumu gerçekleşiyor. Eski kadim astrologlar eski kitaplarda bu zamanlarda iyi haberlerin geldiğini ve her şeyin yavaş yavaş yoluna girmek adına düzeldiğini gösteren olayların ortaya çıktığını söylerler. Bizimde uzun yıllarca yaptığımız tespitlerde bu gökyüzü transitlerinde mutlaka şansınızı yakalamalı ve önemli girişimlere yaşamınızda yer vermeniz gerektiğini görmelisiniz.

Bunun için kendi şansınızı yaratmanız gerektiğini hissedeceksiniz. Harekete geçmek bugün diğer günlere göre daha kolay olabilir. Uzun zamandır alamadığınız bir haber varsa arayın, sorun. Başlayamadığınız bir iş varsa başlayın. Zihninizi berrak, niyetinizi temiz tutun bu süreçte.

Genç insanlar sizin bakış açınızı değiştirebilir ve size yeni bir vizyon katabilir. Fikirler, planlar ve kararlar kendi pozitif akıl çerçeveniz tarafından verilecektir. Parasal konularda temkinli olmalıyız. Önemli görüşmeleri ve planlarınızı gündeme getirmeniz adına oldukça destekleyici olabilir. Ani gelişen bazı haberlere şaşkın olduğunuz için ne karar vereceğinizi bilemeyebilirsiniz. Güveniniz yüksek ve buna göre kararlar veriyor olmanız yeterli olacaktır. Eğer bir mücadele alanındaysanız ya da ileriye doğru gitmek için ekstra enerjiye ihtiyaç duyuyorsanız başkalarının iş birliğine girmeyi unutmayın.

Gelelim günün Tavsiyeli hikayesine;

Mozart’ın yaşadığı günlerde, besteci olma hayaliyle yaşayan bir genç varmış.
Arkadaşları gence;
“Git, Mozart’la konuş. O sana tavsiyede bulunur” demişler.
Genç, bir yolunu bulmuş ve Mozart’la tanışmayı başarmış.
Konuşmaya başlamışlar;
-Ben senfoni bestelemek üzere büyük bir hayale sahibim.
Nereden başlamamı önerirsiniz?
-Sana biraz daha yaşlanana kadar beklemeni tavsiye ederim.
Bu arada da hayallerini daha kolay başlanabilecek konulara yöneltmeni öneririm.
-Ancak Sayın Mozart, siz ilk senfoninizi bestelediğinizde benden bile daha gençtiniz.
-Ben kimseden tavsiye istemeden başladım!

Dememiz o ki; Kimden tavsiye almanız gerektiğini iyi bilmelisiniz. Her şeyden önce kendi aklınıza güvenmeyi ihmal etmeyin. Hedeflerinize ulaşmak istediğiniz yolda sizin hayallerinizi çalanlar elbet ki olacak. Siz sadece inandığınız şeyin peşinden gidin… 

2018 Yılındaki Güneş-Merkür Kavuşum Tarihleri
17 Şubat 2018
1 Nisan 2018
5 Haziran 2018
8 Ağustos 2018
20 Eylül 2018
27 Kasım 2018

Bu tarihlerde not alın planlayın ve geçmiş kavuşumlarda neler yapmışsınız bir hatırlayın bakalım. Bizde Güneş-Merkür kavuşumunu kaçırmadık ve hemen değerlendirdik. Sizlerle buluşma ayarladık. Yarın 13:00’da Hürriyet Gazetesi Bağcılar binamızda Astroloji Söyleşimiz var. Okuyucu buluşması yapıyorum ve kahve içip haritalarımızdan konuşuyoruz. Arzu eder yolunuz düşerse beklerim. Detaylı iletişim ve katılmak için @astromatik instagram hesabını ve @mahmurecom hesabını takip ederek, detayları öğrenerek gelebilirsiniz.

Mutlu günler dilerim.

Yazının devamı...

Merkür Güneş’in Kalbinde! Yarını bugünle aydınlatın!

Bunun için kendi şansınızı yaratmanız gerektiğini hissedeceksiniz. Harekete geçmek bugün diğer günlere göre daha kolay olabilir. Uzun zamandır alamadığınız bir haber varsa arayın, sorun. Başlayamadığınız bir iş varsa başlayın. Zihninizi berrak, niyetinizi temiz tutun bu süreçte.

Genç insanlar sizin bakış açınızı değiştirebilir ve size yeni bir vizyon katabilir. Fikirler, planlar ve kararlar kendi pozitif akıl çerçeveniz tarafından verilecektir. Parasal konularda temkinli olmalıyız. Önemli görüşmeleri ve planlarınızı gündeme getirmeniz adına oldukça destekleyici olabilir. Ani gelişen bazı haberlere şaşkın olduğunuz için ne karar vereceğinizi bilemeyebilirsiniz. Güveniniz yüksek ve buna göre kararlar veriyor olmanız yeterli olacaktır. Eğer bir mücadele alanındaysanız ya da ileriye doğru gitmek için ekstra enerjiye ihtiyaç duyuyorsanız başkalarının iş birliğine girmeyi unutmayın.

Gelelim günün Tavsiyeli hikayesine;

Mozart’ın yaşadığı günlerde, besteci olma hayaliyle yaşayan bir genç varmış.
Arkadaşları gence;
“Git, Mozart’la konuş. O sana tavsiyede bulunur” demişler.
Genç, bir yolunu bulmuş ve Mozart’la tanışmayı başarmış.
Konuşmaya başlamışlar;
-Ben senfoni bestelemek üzere büyük bir hayale sahibim.
Nereden başlamamı önerirsiniz?
-Sana biraz daha yaşlanana kadar beklemeni tavsiye ederim.
Bu arada da hayallerini daha kolay başlanabilecek konulara yöneltmeni öneririm.
-Ancak Sayın Mozart, siz ilk senfoninizi bestelediğinizde benden bile daha gençtiniz.
-Ben kimseden tavsiye istemeden başladım!

Dememiz o ki; Kimden tavsiye almanız gerektiğini iyi bilmelisiniz. Her şeyden önce kendi aklınıza güvenmeyi ihmal etmeyin. Hedeflerinize ulaşmak istediğiniz yolda sizin hayallerinizi çalanlar elbet ki olacak. Siz sadece inandığınız şeyin peşinden gidin…

 

Yazının devamı...

Ne olduğunu, yaptığın şeyde göstereceksin

Bugün daha fazla hobileriniz, etkinlikleriniz ve organizasyonlara yaptığınız yönelimler size kendinizi daha iyi ve güçlü hissettirecektir. Bugün iletişim ve müzakereleriniz için uygun değil. Tam tersi dinlemek ve öğrenmek için harika bir gün içindeyiz. Yapmanız gereken kendinizle baş başa kalarak yeni kararlarınızı almak ve bunları uygulayacak içsel gücünüzü geliştirmektir.

 

Bu saatlerde yalnız kalmanız ve bu şekilde iç huzuru bulma şansınız artacaktır. Konuşmak ve ifade etmektense biraz yavaşlayarak kendinizi dinlemek ilerisi için size güzel kazanımlar getirecektir. Ay’ın Mars-Uranüs açısını tetiklediği bu bugün dürtüsel davranışlarımıza biraz daha dikkat etmekte fayda var.

 

Mars-Uranüs olumsuz etkileşimini olumluya çevirebilirsiniz.

Nasıl?

 

1-Mars-Uranüs arasında sert bir açı olduğunu anlamak,

2-Anlamak ve bilmek bir şeyler yapmayı gerektirir.

3-Deneyim ve bilgilerinizi arttırın. İlgi alanlarınıza hitap eden kişilerle vakit geçirin.

Gelelim günün Tavsiyeli Hikayesine;


Arjantinli ünlü golf ustası Robert de Vincenzo, yine bir turnuvayı kazanmış, ödülünü alıp kameralara poz vermiş ve kulüp binasına gidip oradan ayrılmak üzere hazırlanmıştı. Bir süre sonra binadan çıkıp otoparktaki arabasına yürürken yanına bir kadın yaklaşmış. 

Kadın, başarısını kutladıktan sonra ona çocuğunun çok hasta ve ölmek üzere olduğunu anlattı. Zavallı kadının hastane masraflarını ödemesi olanaksızdı. Kadının anlattığı öykü De Vincenzo'yu çok etkilemişti, hemen cebinden bir çek defterine ve kalem çıkarttı, turnuvadan kazandığı paranın bir miktarını yazdı.

Çeki kadının eline sıkıştırırken de ona:
- 'Umarım bebeğinin iyi günleri için harcarsın...' dedi.

Ertesi hafta kulüpte öğle yemeği yerken, Profesyonel Golf Derneği'nin bir görevlisi yanına geldi.
- 'Otoparktaki görevli çocuklar bana geçen hafta turnuvayı kazandıktan sonra yanınıza bir kadının geldiğini ve onunla konuştuğunu söylediler' dedi.

De Vincenzo evet anlamında başını salladı. 
'Evet' dedi 

Görevli:
- 'Size bir haberim var o zaman. O kadın bir sahtekardır. Üstelik hasta bir çocuğu da yok! '
- 'Sizi fena halde kandırmış efendim! ' dedi alaycı bir tavırla.

De Vincenzo;
- 'Yani ortada ölümü bekleyen bir bebek yok mu? ' dedi.

- 'Hayır, yok' dedi görevli.

- 'işte bu, bu hafta duyduğum en iyi haber! ' dedi De Vincenzo.

'Aynı pencereden dışarı bakan iki adamdan biri sokaktaki çamuru, diğeri ise gökteki yıldızları görür.' 

Mutlu günler dilerim.

 

Yazının devamı...

Nezaket, sağırların duyabildiği, körlerin de görebildiği bir dildir

Bu da sizi zamanında yapmaktan çekindiğiniz veya göze alamadığınız kararların şu an aslında ne kadar büyük bir hata olduğu kısmıyla yüzleştirebilir.

Mars-Uranüs gezegenlerinin birbirlerine meydan okuyor olması geçmişte yaşadığınız baskılardan ya da korkulardan dolayı seçemediğiniz veya yapmak zorunda kaldığınız birtakım konuların tekrar gündeme gelmesi söz konusu olabilir. Kendinizi akışa bırakın.

Aklınıza olumsuz durumları getirmeden, hiçbir şey için geç olmadığı fikrini benimseyerek yaşamınıza sahip çıkın. Yaşamın temellerine dikkat edin. Hayatınızda istemediğiniz şeyleri yeniden yapılandırın ve onarın.

Biliyorum bazı durumlar çekilir gibi değil ve adil olmayan şeylerle imtihan oluyorsunuz. Sizi dinleyen, size kendinizi iyi hissettiren ve samimi bulduğunuz kişilerle zaman geçirin.

Gelelim günün Tavsiyeli hikayesine;

Savaşın en kanlı günlerinden biriydi

Asker, en iyi arkadaşının az ilerde kanlar içinde yere düştüğünü gördü İnsanın başını bir saniye bile siperin üzerinde tutamayacağı ateş yağmuru altındaydılar

Tam siperden dışarı doğru bir hamle yapacağı sırada, başka bir arkadaşı onu omzundan tutarak tekrar içeri çekti,

-Delirdin mi sen?

Gitmeye değer mi? Baksana delik deşik olmuş Büyük bir ihtimalle ölmüştür 💀

Artık onun için yapabileceğin bir şey yok Boşuna kendi hayatını tehlikeye atma

Fakat asker onu dinlemedi ve kendisini siperden dışarıya attı İnanılması güç bir mucize gerçekleşti,

Asker o korkunç ateş yağmuru altında arkadaşına ulaştı Onu sırtına aldı ve koşa koşa geri döndü Birlikte siperin içine yuvarlandılar

 

Fakat cesur asker yaralı arkadaşını kurtaramamıştı Siperdeki diğer arkadaşı;

 

Sana değmez demiştim Hayatını boşu boşuna tehlikeye attın

Değdi, dedi, gözleri dolarak,

-değdi...

Nasıl değdi? bu adam ölmüş görmüyor musun?

 

Yine de değdi çünkü yanına ulaştığımda henüz sağdı.

Onun son sözlerini duymak, dünyalara bedeldi benim içim ve gözyaşları içinde arkadaşının son sözlerini tekrarladı:

Geleceğini biliyordum... Geleceğini biliyordum …

 

 

 

 

Yazının devamı...

Cesaret korkusuzluk değildir, korkuyu yenmektir.

O an için bir dürtüsel davranmadan kendinizden emin ve sakin olmayı başarmalısınız.

Gün geneline bakacak olursak diğer günlere göre daha hırslı ve yaşamın daha maddi yönlerini düşünen bir tavır içinde olacağız. 

Ay oğlak burcunda ilerlemeye devam ediyor. Bugün biraz yaşamdaki adaletsizlikleri sorgularken kendinizi bulabilirsiniz. Belki de bazı şeyleri değiştirmek için verdiğiniz mücadelede değişmediğini görmek sizi biraz mutsuzlaştırabilir. Aksine farklı bir bakış açısı sizin dünyanızı değiştirebilir. Amacımız dünyayı cennet yapmak değil akışın farkında olup insan olmanın bilincinde bir adım atabilmektir. Sizin etrafınızdan nefret etmeniz ya da adaletsizliklere karşı öfkelenmeniz sizi sadece iyi insan olmanın dışına çıkartır. Bunun gereği yoktur. Dünyanın bir tarafından adaletsizlikler cereyan ederken bir yanda adil bir yaşam sürebilmeye çalışan insanlar olduğunu ve kendinizin de onlardan biri olduğunu hatırlayarak nefes alın. 

İnsanların yaptığı davranışlar yüzünden insanlara kızılmaz. Siz yaşam programınızda olan ve yapmanız gereken iyi şeyleri yapmaya çalışın. Bunun için özveride bulunun. Birileri kötülük saçarken birileri iyilik ekecektir ve insanlar muhakkak yaptıklarıyla da imkanları varken yapamadıklarıyla da denk gelecektir.

 Gelelim günün tavsiyeli hikayesine;

Ulu bir kavak ağacının yanında bir kabak filizi boy göstermiş

Bahar ilerledikçe bitki kavak ağacına sarılarak yükselmeye başlamış. Yağmurların ve güneşin etkisiyle müthiş bir hızla büyümüş ve neredeyse kavak ağacı ile aynı boya gelmiş Bir gün dayanamayıp sormuş kavağa:

Sen kaç ayda bu hale geldin ağaç?

On yılda, demiş kavak

On yılda mı?

Diye gülmüş ve çiçeklerini sallamış kabak

Ben neredeyse iki ayda seninle aynı boya geldim bak!

Doğru, demiş kavak

Günler günleri kovalamış ve sonbaharın ilk rüzgârları başladığında kabak üşümeye sonra yapraklarını düşürmeye, soğuklar arttıkça da aşağıya doğru inmeye başlamış Sormuş endişeyle kavağa:

Neler oluyor bana ağaç?

Ölüyorsun, demiş kavak

Niçin?

Benim on yılda geldiğim yere, iki ayda gelmeye çalıştığın için… 

Dememiz o ki;

1.Ders: Çalışmadan emek harcamadan gelinen nokta başarı sayılmaz. Kolay kazanılan, kolay kaybedilir. Her işte alın teri ve emek şarttır

Mutlu günler dilerim.

Yazının devamı...