GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Türk filmleri Boston'da

11. Boston Türk Film ve Müzik Festivali, bugün Nuri Bilge Ceylan'ın ''Bir Zamanlar Anadolu'da'' adlı filmiyle başlıyor.

Hürriyet Haber

Festivalin kurucusu ve direktörü Erkut Gömülü, konserlerle 28 Nisan'a kadar devam edecek festivalde, çağdaş Türk sinemasının seçkin örneklerini ve yönetmenlerini ABD'li sinemaseverlerle paylaşmaktan büyük gurur duyduklarını söyledi.

Festival programı bugün Nuri Bilge Ceylan'ın ''Bir Zamanlar Anadolu'da'' filminin Boston Güzel Sanatlar Müzesi'nde gösterimi ile başlayacak ve filmi müteakiben Boston Güzel Sanatlar Müzesi'nde bir açılış resepsiyonu düzenlenecek.

Festivalde Reis Çelik'in ''Lal Gece'', Muzaffer Özdemir'in ''Yurt'', Murat Saraçoğlu'nun ''Yangın Var'', Özcan Alper'in ''Gelecek Uzun Sürer'', Yüksel Aksu'nun ''Entelköy Efeköy'e Karşı'', Tolga Örnek'in'' Kaybedenler Kulübü'' filmlerinin Kuzey Amerika ilk gösterimleri yapılacak.

Programda ayrıca, Derviş Zaim'in ''Gölgeler ve Suretler'' ve ''Tabutta Rövaşata'', Tayfun Pirselimoğlu'nun ''Saç'', Tolga Karaçelik'in ''Gişe Memuru'' filmleri de yer alıyor.

Öte yandan, Boston Türk Film Festivali Türk Sinemasında Mükemmellik Ödülü'nün bu yılki sahibinin Tayfun Pirselimoğlu olduğu açıklandı. Yönetmene ödülü Boston Güzel Sanatlar Müzesi'nde düzenlenecek bir törenle takdim edilecek.

2011 Aralık ayında 16. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışması'nda En İyi Kısa Film Jüri ve Seyirci Ödüllerini alan Güçlü Yaman'ın ''Dönüşü Olmayan Yolculuk: Son Durak Frankfurt Havaalanı'', En İyi Kısa Film Ödülü'nü alan Uygar Şirin ve Burcu Aykar Şirin'in ''Ölüm'', En İyi Belgesel Ödülü'nü paylaşan Enis Rıza'nın ''Çöpte Dostoyevski Buldum'' ve Zeynep Merve Uygun'un ''In Out'' ile En İyi Belgesel Seyirci Ödülü'nü alan Ahmet Turgut Yazman'ın ''Göbeklitepe: Dünya'nın İlk Tapınağı'' adlı filmleri de programda gösterilecek.

Boston Türk Film Festivali'nin ABD'de bir güzel sanatlar müzesiyle işbirliği yapılarak başlatılmış ilk ve muhtemelen tek Türk film festivali olduğunu belirten festival direktörü Erkut Gömülü, festivalin ana sponsorları olarak başta Turkish Cultural Foundation'a (Türk Kültür Vakfı), New York Kültür ve Tanıtım Ataşeliği'ne ve Türk Hava Yolları'na teşekkür ettiklerini söyledi.

 

 

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Hangisi sizsiniz? Romantizm mi, huzur mu, eğlence mi?
Neden herkes Bodrum’a yerleşiyor?
Sadece hayata geniş çerçeveden bakabilenlerin görebileceği 3 muhteşem detay
En iyisi böyle yapılıyor! İşte hem mükemmel hem de pratik böreğin sırrı...
Kadın olmanın her anlamda güç olduğuna 3 kanıt

EN SON HABERLER

  1. Korkan damat gelini bırakarak kaçtı! Bulana ödül verecekler...
  2. Gaziantep'te sentetik tekstil fabrikasında büyük yangın
  3. Erdoğan Maçka'da vatandaşlara seslendi: 2019 kırılma noktasıdır, artık eskisi gibi olmayacak
  4. Uşak'ta trafik kazası: 1 ölü, 4 yaralı
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eren Bülbül'ün ailesini ziyaret etti 
  6. Milli Piyango sonuçları tam sıralı liste | MPİ bilet sorgulama sayfası
  7. Bakan korumaları ile güvenlik arasında gergin anlar
  8. Manisa'da tır işçi servisine çarptı: 1 ölü, 24 yaralı
  9. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koruma ekibini taşıyan minibüs Görele’de kaza yaptı: 4 yaralı
  10. Türkiye'den NATO'ya özür cevabı