GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Sosyal medyadaki o tartışma için bakanlıktan açıklama... TEOG bu yıl yapılacak mı?

MEB ‘Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı. Ancak bu yıl liseye geçişte düzenlenecek merkezi sınavla ilgili uygulamaların eklendiği yönetmelikte yer alan ‘nakil ve geçişler’ hakkındaki madde kafaları karıştırdı. Sosyal medyadaki bazı paylaşımlarda “TEOG geri döndü” gibi yorumlar yer aldı. Hürriyet Eğitim’in MEB’den aldığı bilgiye göre bu doğru değil, TEOG kalktı ve bu yıl yeni liseye giriş sistemi uygulanacak. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin de Twitter hesabından bir açıklama yaparak, yönetmelikteki geçici maddenin yanlış yorumlandığını belirtti.

Önder ÖNDEŞ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği, bu yıl ilk defa liseye geçişte uygulanacak merkezi sınavla ilgili düzenlemeler dikkate alınarak güncellendi. Bugün resmi gazete yer alan yönetmeliğe eklenen nakil ve geçişlerle ilgili maddeyse kafaları karıştırdı. Düzenlenen yönetmelikte yanılgıya neden olan ‘Geçiçi Madde 9’ da, “Yönetmelikte yer alan yerleştirme, nakil ve geçişlere ilişkin hükümler, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılından itibaren ortaokul ile imam hatip ortaokullarının 8’inci sınıfını tamamlayıp ortaöğretim kurumlarına yerleşen öğrencileri kapsar” ifadeleri yer alıyor. Bu ifadeler yeni sistemin gelecek yıl uygulanacağı şeklinde yorumlandı. Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre TEOG uygulanmayacak. Değiştirilen yönetmelikte yer alan nakil ve geçişlerle ilgili madde doğal olarak 2018-2019 eğitim yılında uygulanacak. Çünkü yeni sisteme göre nakil ve geçişler, 2018-2019 eğitim öğretim yılının başında yapılacak.

MÜSTEŞAR TEKİN: YANLIŞ YORUM
MEB Müsteşarı Yusuf Tekin de, Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Tekin, nakil ve geçişlerle ilgili maddenin şu anda 8’inci sınıfta okuyup 9’uncu sınıfa yerleşecek öğrencileri kapsadığını vurgulayarak, eski sistemle liselere yerleşen öğrencilerin eski yönetmelik hükümlerine göre nakil yapacağını belirtti. Tekin’in açıklamaları özetle şöyle:

Yusuf Tekin‏ @Yusuf__Tekin
Ortaöğretim yönetmeliğindeki değişiklik yayımlandı. Yönetmelik şu an 8. sınıfta okuyup 9. sınıfa yerleşecek bütün öğrencileri kapsıyor. Geçici madde ise nakil ve geçişleri düzenliyor. 2018-2019 eğitim öğretim yılında 9. sınıfa başlayan öğrencilerin nakil ve geçişleri. Yani eski öğrenciler eski hükümlere göre nakil yaptıracaklar demek. Herkese hayırlı olsun.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

 

YORUMLAR

 • batur yaşarğlu 14.02.2018 10:28:43 İyi de asıl sizin Türkçe sıfır..Madem nakil ve geçiş kelimeleri aynı, neden ikisini birden kullanıyorsunuz..Ayıptır..Bir de başkasını suçluyorsunuz anlayışı kıt diye.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Hızlı bir metabolizma için 4 pratik ipucu
Göz şekline göre kusursuz eyeliner uygulamanın püf noktaları
Ergenlik dönemindeki çocukla doğru bir iletişim kurmanın püf noktaları
Asırlara şahitlik eden görkemli miras: Anıt ağaçlar
Çocuklar için doğru oyuncak seçme rehberi

EN SON HABERLER

 1. ‘Sınav sistemimizi düzenleyemezsek, önümüzde büyük problemler var’
 2. Girişimciler yarışacak
 3. 130 yıllık okulun 101 yaşındaki efsane hocası
 4. ‘Sıfır Atık’ eğitimleri başladı
 5. Üç nesil öğretmen aynı okulda
 6. ÖSYM'den sınava girecek adaylara ‘nöbetçi nüfus müdürlüğü’ müjdesi
 7. Öğrenciler dünya için okulu astı
 8. Bilim kahramanları buluşacak
 9. Liselilerden ‘fark yaratanlar’a ödül
 10. ‘Akıllı Şehir’ akademik destekle gelişiyor