GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Sosyal medyadaki o tartışma için bakanlıktan açıklama... TEOG bu yıl yapılacak mı?

MEB ‘Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı. Ancak bu yıl liseye geçişte düzenlenecek merkezi sınavla ilgili uygulamaların eklendiği yönetmelikte yer alan ‘nakil ve geçişler’ hakkındaki madde kafaları karıştırdı. Sosyal medyadaki bazı paylaşımlarda “TEOG geri döndü” gibi yorumlar yer aldı. Hürriyet Eğitim’in MEB’den aldığı bilgiye göre bu doğru değil, TEOG kalktı ve bu yıl yeni liseye giriş sistemi uygulanacak. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin de Twitter hesabından bir açıklama yaparak, yönetmelikteki geçici maddenin yanlış yorumlandığını belirtti.

Önder ÖNDEŞ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği, bu yıl ilk defa liseye geçişte uygulanacak merkezi sınavla ilgili düzenlemeler dikkate alınarak güncellendi. Bugün resmi gazete yer alan yönetmeliğe eklenen nakil ve geçişlerle ilgili maddeyse kafaları karıştırdı. Düzenlenen yönetmelikte yanılgıya neden olan ‘Geçiçi Madde 9’ da, “Yönetmelikte yer alan yerleştirme, nakil ve geçişlere ilişkin hükümler, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılından itibaren ortaokul ile imam hatip ortaokullarının 8’inci sınıfını tamamlayıp ortaöğretim kurumlarına yerleşen öğrencileri kapsar” ifadeleri yer alıyor. Bu ifadeler yeni sistemin gelecek yıl uygulanacağı şeklinde yorumlandı. Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre TEOG uygulanmayacak. Değiştirilen yönetmelikte yer alan nakil ve geçişlerle ilgili madde doğal olarak 2018-2019 eğitim yılında uygulanacak. Çünkü yeni sisteme göre nakil ve geçişler, 2018-2019 eğitim öğretim yılının başında yapılacak.

MÜSTEŞAR TEKİN: YANLIŞ YORUM
MEB Müsteşarı Yusuf Tekin de, Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Tekin, nakil ve geçişlerle ilgili maddenin şu anda 8’inci sınıfta okuyup 9’uncu sınıfa yerleşecek öğrencileri kapsadığını vurgulayarak, eski sistemle liselere yerleşen öğrencilerin eski yönetmelik hükümlerine göre nakil yapacağını belirtti. Tekin’in açıklamaları özetle şöyle:

Yusuf Tekin‏ @Yusuf__Tekin
Ortaöğretim yönetmeliğindeki değişiklik yayımlandı. Yönetmelik şu an 8. sınıfta okuyup 9. sınıfa yerleşecek bütün öğrencileri kapsıyor. Geçici madde ise nakil ve geçişleri düzenliyor. 2018-2019 eğitim öğretim yılında 9. sınıfa başlayan öğrencilerin nakil ve geçişleri. Yani eski öğrenciler eski hükümlere göre nakil yaptıracaklar demek. Herkese hayırlı olsun.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

 

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Yapay zekâ çağında üniversite tercihi yaparken bunlara dikkat!
Üniversite tercihi yaparken mutlaka sorgulamanız gereken 4 önemli kriter
Size en uygun üniversite tercihini yaparken nelere dikkat etmelisiniz?
İş hayatında kalıcı başarı için mutlaka kulak vermeniz gereken 4 öneri
Sağlık sektöründe kariyer yapmak isteyenler nasıl bir üniversite eğitimi almalı?

YORUMLAR

 • batur yaşarğlu 14.02.2018 10:28:43 İyi de asıl sizin Türkçe sıfır..Madem nakil ve geçiş kelimeleri aynı, neden ikisini birden kullanıyorsunuz..Ayıptır..Bir de başkasını suçluyorsunuz anlayışı kıt diye.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Yapay zekâ çağında üniversite tercihi yaparken bunlara dikkat!
Üniversite tercihi yaparken mutlaka sorgulamanız gereken 4 önemli kriter
Size en uygun üniversite tercihini yaparken nelere dikkat etmelisiniz?
İş hayatında kalıcı başarı için mutlaka kulak vermeniz gereken 4 öneri
Sağlık sektöründe kariyer yapmak isteyenler nasıl bir üniversite eğitimi almalı?

EN SON HABERLER

 1. YTÜ’ye Avrupa’dan ödül
 2. İstanbul'da 9 Eylül'de toplu ulaşım ücretsiz
 3. Almanca eğitim veren meslek yüksekokulu açıldı
 4. Anne birinci, kızı ikincilikle mezun oldu
 5. LGS tercih başvuruları için son gün 12 Temmuz
 6. Tenefüs 5 dakika uzadı
 7. KPSS Alan Bilgisi sınav giriş yerleri açıklandı! Sınav giriş belgesi nasıl çıktı alınır?
 8. Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürü değişti
 9. MEB'den meslek lisesi öğretmenlerine gelişim eğitimi
 10. 7225 nitelik kodu hangi özel koşuldur? Güvenlik soruşturması nasıl yapılıyor?