GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Tarihte benzeri yok

Atatürk vefatının 79’uncu yıldönümünde yine milyonlar tarafından saygı duruşu, Anıtkabir ziyaretleri, sosyal medya paylaşımlarıyla anıldı. Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya göre bu ilginin her geçen yıl artarak devam etmesinin sırrı Atatürk’ün dünyada ender görülen farklı liderlerden biri olması. İşte Ortaylı’nın gözünden Atatürk ve 10 Kasım:

Zeynep BİLGEHAN

‘ATATÜRK, Osmanlı İmparatorluğu’nu en aşağı ve fakir kalmış bölgesine hapsedilmekten çıkarıp üstelik de Birinci Cihan Harbi’nin yükünü çekmiş bir ülkeden yeni bir Cumhuriyet kurdu. Endüstrisini yenileyip, eğitimi geliştirip, sağlık hizmetlerini kurarken de Batı medeniyetine karşı kazandığı zafere rağmen Batı medeniyetini kazanmak zorundaydı. Zaferde bile kendisini yenmeyi bilen, gören adam iki kere muzafferdir. Savaşı kazandık, Batılıları kovaladık ama Batı medeniyeti karşısında zaaflarımız vardı. Bunu telafi etmek gerekiyordu.

Atatürk, galibiyetin gururunda kaybolmadı. Kaybolmayınca da değişen bir toplum ortaya çıktı. Bu değişen toplumun yetersiz olduğu sahalar var. Ayrıca kendiyle barışık olduğu ve olamadığı noktalar var. Bu sebeple bu değişimi yaratan lider unutulmuyor. Bu nedenle 10 Kasım’lar her zaman derin ve duygulu ritüellerle, resmi törenlerin ötesinde ele alınacak. Geniş kitleler derin duygusallıkla bu işi yapacak. Dışarıdaki kalabalığa bakın. Ne kadar organize, oysa onları kimse organize etmiyor. Kendileri organize oluyor çünkü ortak duyguları olan kitleler çok çabuk ve düzgün iş görmeye, bir araya gelmeye muvaffak olurlar.

‘OKULDA RESMİ TÖREN DEĞİL TEZAHÜRAT VARDI’
Atatürk, dünyadaki çok nadir liderlerdendir. Her yıl saat 9’u 5 geçe böyle bir ritüel olması benim çok hoşuma gidiyor. Bağlı olduğumuz şeyler var ve bu, topluluk değil toplum olduğumuzu gösteriyor. Adeta hayat duruyor. O birkaç dakika içinde durduğunda hiçbir şey kaybetmezsin ama çok şey kazanırsın. Bir nesil Atatürk’ün verdiği komutla hareket etti. Penisilin olmadığı dönemde sağlık ve aşı politikaları yaptılar, yolsuz köylerde çocuk okutmayı becerdiler. O öldükten sonra bu hava değişti zannedildi ama yeni nesiller yeniden onun etrafında toplanıyorlar. Bugün yanımdaki okulda resmi tören değil, onun ötesinde bir tezahürat vardı. Üniversite gençliğinin tavrında, sokakları dolduran on binlerde bunu görüyoruz.”
Lüleburgaz

09:05
MUSTAFA Kemal Atatürk’ün 79 yıl önce hayata gözlerini yumduğu saat olan 09.05’te tüm Türkiye’de hayat durdu. Okullarda öğrenciler Ata’yı sevgi ve özlemle anarken saygı duruşunda objektiflere her yaş ve kesimden insanlar yansıdı. Saygı duruşuna araçlarını durdurup inen sürücüler, yayalar, otobüslerin içindeki yolcular hatta vincin tepesinde çalışan işçiler eşlik etti.Bursa

İstanbul

YORUMLAR

 • Duyarlı vatandaş 11.11.2017 08:53:49 "SAP GİBİ DURUYORLAR" kimin lafıydı hatırlayın. O yüzden bunlar çok normal.
 • Duyarlı vatandaş 11.11.2017 08:52:20 Çakma değil özde Atatürkçü olacaksın.
 • ahmet anatan 11.11.2017 08:40:21 Atamızın çizdiği yoldan asla sapmıyacağız.
 • Mustafa Kemal 11.11.2017 08:30:31 Dünyanin en sansli ulusuyuz. Bir Ata’miz olmus bir daha da asla olmayacak. Kiymetini bilmeyip yolundan saptiranlarin pesinden gidiyoruz!
 • izmir izmir 11.11.2017 08:18:59 Muthis fotograflar... Ve harika bir soz: "Kendileri organize oluyor çünkü ortak duyguları olan kitleler çok çabuk ve düzgün iş görmeye, bir araya gelmeye muvaffak olurlar. " Goremeyenlere YAZIK!
 • rüzgar bulut 11.11.2017 06:43:54 Ağlayarak okudum. Ne büyük mutluluk bu!! Atatürk'ümün yaşadığı bu topraklarda doğup benim Atatürk'üm diyebilme şerefine nail oldum...
 • ike cantwell 11.11.2017 05:23:33 Atam, izindeyiz!
 • bulent ozvatan 11.11.2017 04:45:35 Hadi oradan sende, Ata’ya olan ilginin tek sebebi iktadarin insanlara Ata nin kymetini bilmeleri icin yaptigi hizmetlerdir!!!!!
 • Asım Çağırankaya 11.11.2017 04:25:57 Helal olsun vefakar insanlara.ama rte’nin dediği gibi anmak ayrı anlamak önemli bence çok doğru
 • Cengiz arda 11.11.2017 04:10:03 Bu yıl sahte atatürkçülern en yoğun olduğu yıl bence

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Hangisi sizsiniz? Romantizm mi, huzur mu, eğlence mi?
Neden herkes Bodrum’a yerleşiyor?
Sadece hayata geniş çerçeveden bakabilenlerin görebileceği 3 muhteşem detay
En iyisi böyle yapılıyor! İşte hem mükemmel hem de pratik böreğin sırrı...
Kadın olmanın her anlamda güç olduğuna 3 kanıt

EN SON HABERLER

 1. Hakim boşanma davasına baktığı kadınla yasak aşkı kanlı bitti
 2. Tanem Sivar'dan şok sözler: Komşum evimize ateş etti
 3. İstanbul'da hareketli gece... Son dakika: Günlük kiralık dairelere operasyon
 4. Atatürk ortak değerimizdir
 5. İstanbul'u yeniden fethediyoruz
 6. '11 Eylül'de kimse ABD'ye kanıt sormadı'
 7. Hedef: Siyaseti merkeze çekmek
 8. 'Bahçeli'nin haklılığı ortaya çıkacak'
 9. Kitabını CHP'liler imzaladı
 10. 'Baraj bizim için problem değil'